Tavşan Bakımı: Cüce Tavşan Neyle Beslenmelidir

Bir cüce tavşanın diyeti tavşanın kendisine ve yaşına göre değişiklik gösterir. Beslenme düzenlerine yapılacak değişiklikler, gereksiz stres ve sindirim problemlerinden kaçınmak için yavaş yavaş yapılmalıdır.
Tavşan Bakımı: Cüce Tavşan Neyle Beslenmelidir

Son Güncelleme: 11 Ağustos, 2019

Bir evcil hayvan sahibi olmak demek, onun bütün ihtiyaçlarının karşılandığına emin olmak demektir. Söz konusu tavşanlar olduğunda, onların bakımı ve iyilikleri için sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni kesinlikle gereklidir. Bu yüzden bugünkü makalemizde, sizlere bir cüce tavşanın nasıl beslendiği ile ilgili birkaç tavsiye vermek istiyoruz.

Cüce tavşanlar ne yer?

Bu cüce tavşan sahiplerinin en çok sorduğu sorulardan birisidir ve çoğu kez büyük endişe ve kafa karışıklığı kaynağıdır. Tavşan beslemek aslında çok karmaşık olmasa da, beslenme düzenleri ile ilgili birçok efsane ve yanlış bilgi bulunmaktadır.

Besinler, bir tavşanın sindirim sisteminden 12 ile 15 saat arasında bir süre içerisinde geçer. Bundan dolayı uzmanlar, gün içerisinde onları küçük porsiyonlarla beslemeyi önermektedir.

Bir cüce tavşan diyeti, her gün yem ve küçük porsiyonlarda meyve veya sebze içermelidir. Bozulmaması için kafeslerinde 24 saatten fazla süre taze yiyecek bırakılmamalıdır. Ayrıca, direkt buzdolabından çıkan yiyecekleri vermek yerine oda sıcaklığında gıdalar vermek en iyisi olacaktır. Her ne olursa olsun, tavşanınızı asla abur cubur veya çikolata ile beslememelisiniz.

Aynı zamanda tavşanınızın sürekli şekilde taze suya erişimi olduğuna ve su içtikleri kabın her gün temizlendiğine emin olun.

Yavru cüce tavşan neyle beslenir

Boyutları ne olursa olsun, tavşanlar dokuz aylık olana kadar “bebek” sayılmaktadırlar. İlk birkaç aydan sonra, onlara yavaş yavaş yeni yiyecekler verebilir ve yavaşça porsiyon boyutunu büyütebilirsiniz.

çimlerde tavşan

2 ve 4 ay arasında, yavru tavşanlar genellikle saman yerler. Saman lif bakımından zengindir ve dişleri ile bağırsaklarını sağlıklı tutar. Ayrıca yavru tavşanlar için özel olarak hazırlanmış mamalarla da besleyebilirsiniz. Mısır gevreği ile beslemeyin, çünkü yüksek miktarda yağ içermektedir.

Yaklaşık 3 veya 4 aylık olduklarında, tavşanınızın diyetine küçük miktarlarda sebze eklemeye başlayabilirsiniz. Haftada iki kez küçük parçalar halinde sebze vererek başlayın, sonra 48 saat içinde yavaşça iki porsiyon büyütün. Bu ishal gibi sindirim sistemi sorunlarından kaçınmanızı sağlayacaktır.

9 aylık olana kadar, cüce tavşan her gün 3 veya 4 çay kaşığı mama ile birlikte saman ve küçük bir porsiyon sebze yemelidir. Meyveler ancak bir ödül olarak, haftada maksimum iki defa verilmelidir.

Yetişkin cüce tavşan neyle beslenir

Uzmanlar, tavşan büyüdükçe mamayı azaltıp yem oranını arttırmayı önermektedir. Gerçekte, yetişkin tavşanlar samana her zaman sınırsız şekilde ulaşabilmelidir. Ayrıca evcil hayvanınıza her gün küçük porsiyonlarda koyu renkli ve yapraklı sebzelerden verebilirsiniz.

yemek yiyen tavşan

Tavşanınıza vereceğiniz mama lif, protein ve kalsiyum bakımından yüksek olmalıdır. Onları günde yaklaşık 25-30 gram mama ile besleyebilirsiniz.

Meyve alımını haftada maksimum iki defa ile sınırlandırın. Meyveler şeker bakımından çok zengindir ve dostlarımızın sağlığı için kötü olabilir. Tavşanınıza vereceğiniz meyveyi çeşitli tutun, böylece büyüdükçe değişik tatlara ve dokulara alışkanlık kazanmış olur.

Cüce tavşanınızı neyle besleyebilirsiniz?

Saman herhangi bir tavşan diyeti için temel olmalıdır ve yattıkları yerin de bir parçası olarak kullanılabilir. Bu sağlıklı sindirim sistemi için gereklidir ve dişlerini sağlıklı tutmaya yarar. Saman birçok çeşitte olmaktadır. Bazıları evcil hayvanınızın beslenme düzenini zenginleştirecek ek besin maddelerini içermektedir. Bunlara çiçekler, aromatik otlar, yabani meyveler ve havuç örnek verilebilir. Fikir evcil hayvanınızın beslenmesinde çeşitlilik oluşturarak sıkılmasını engellemektir.

Büyüdükçe cüce tavşana küçük miktarlarda mama verilmeye devam edilse bile, renklendirici içeren şeyler ve mısır gevreğinden uzak durmak gerekir. Bir veteriner hangi markanın en iyisi olacağı konusunda size tavsiye verebilecektir.

Tüm sebzeler tavşanınız için uygun değildir, bu yüzden dikkatli şekilde seçmek önemlidir. Uzmanlar genellikle bu sebzeleri önermektedir: ıspanak, kırmızı pancar, fesleğen, kereviz, kuşkonmaz, brokoli, pazı, lahana ve roka.

Meyveler söz konusu olduğunda tavşanınızı bunlarla besleyebilirsiniz: kiraz, kivi, papaya, şeftali, çilek, elma, ananas, kavun ve karpuz.

Aynı zamanda tavşanınız için uygun olmayan yiyeceklerin farkında olmanız da önemlidir: yulaf, süt ürünleri, bakliyat, şekerli yiyecekler, şekerleme, kızarmış yiyecekler, çerezler, kedi veya köpek maması, patlıcangiller, patates ve diğer insan gıdaları (yukarıdaki sebze ve meyveler haricindekiler).

Son olarak, eğer tavşanınızın beslenme düzeninde herhangi bir değişiklik yapacaksanız, yavaş yavaş yaptığınıza emin olun. Ani diyet değişiklikleri evcil hayvanınızın sağlığına aşırı şekilde zarar verebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.