Çocuklu Aileler İçin En Uygun Köpek Cinsleri

Tıpkı yaşlılara, yalnız insanlara, şehir hayatına veya çiftliklere uygun olan köpekler olduğu gibi çocuklu aileler için de daha uygun olan köpek cinsleri vardır. Her bir hayvan türünün belirli bir durum için daha uygun olduğunu kimse inkar edemez.
Çocuklu Aileler İçin En Uygun Köpek Cinsleri

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2020

Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, ailenize en uygun köpeği seçmeniz oldukça önemlidir. Peki aile tam olarak ne anlama geliyor? Genel hayal gücümüz, aile dendiğinde bahçe içinde köpekleriyle ve çocuklarıyla yaşayan insan topluluğunu ilk olarak akla getiriyor. Aşağıda sıraladığımız liste köpek seçimi konusunda size yardımcı olacak! Çocuklu aileler için uygun olan köpekler hangileri merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Çocuklu aileler için köpek cinsleri

1. Eski İngiliz Bulldog

Farklı ve korkutucu görünüşlerine rağmen eski İngiliz Bulldog köpeği sadece çocuklarla yakın bağlar kurmaz, aynı zamanda apartmanda yaşayan insanlar için de mükemmel bir evcil hayvan olabilir. Orta boya sahip bu köpek cinsi ortalama 40 cm boya ve 20 kg ağırlığa sahiptir. Bu cinsin yavruları enerji dolu olsalar da büyüdükçe sakinleşirler.

Eski İngiliz Bulldog köpeği çocuklar için harika birer arkadaş olabilir; muhtemelen bu köpek türü çocuklarınızla yüzlerce harika anı ve macera yaşayacak. Bunlara ek olarak, bu köpek ırkı harika bir bekçi köpeğidir; ancak diğer köpeklere karşı bazen agresif olabilir.

2. Golden Retriever

sarı golden köpek ve çocuklu aileler

Golden Retriever, çocuklu aileler için mükemmel bir köpek cinsidir; çocuklara karşı sadık, sevecen ve sabırlıdır. Bu cinsin özellikle gençken, oyun veya egzersiz yoluyla enerji yakmaları gerekecektir, bunu unutmayın. 

Golden Retriever büyük bir cins olduğu için geniş bir alana ihtiyaç duyar. Eğer fiziksel anlamda yeteri kadar aktif değillerse, büyük olasılıkla kilo alırlar. Bu cins çocuklar için harika bir dadı/bakıcı olarak kabul edilir.

3. Newfoundland

Newfoundland, en büyük köpek ırklarından biridir ve özellikle çocuklara karşı en sevimli ve sevecen türlerin arasında yer alır. Newfoundland müthiş bir yüzücüdür; kalın bir kürkü vardır ve yaklaşık boyu 70 cm yüksekliğe ulaşabilir.

Bu cins oldukça sosyal ve sabırlıdır. Yani küçük çocuklarınız varsa eğer, yürüyüşe çıktığınızda köpeğinizin üzerine bile binebilir (Newfoundland muhtemelen bunu yapmasına izin verecektir).

4. Alman çoban köpeği

Alman çoban köpeği en akıllı köpek türlerinden biri olarak kabul edilir ve her zaman tetikte olduğu için harika bir bekçi köpeği olarak kabul edilir. Alman çoban köpeği çocuğu olan aileler için idealdir çünkü çocukları ciddi bir biçimde korur. 

Korumacı güdülerine rağmen bu tür oldukça sadık, kibar ve sabırlıdır. Gözlerini sizden asla ayırmaz ve herhangi bir muhtemel tehdide karşı anında yanıt verir.

5. Bişon çuha köpeği

Bişon, hareket eden doldurulmuş bir hayvana benzeyen sevimli bir köpek ırkıdır. Bu türün enerjisi tükenmez desek abartmış olmayız. Çocuklarla harika uyum sağlar ve onları saatlerce eğlendirebilir. Küçük bir hayvan olduğu için her eve iyi bir şekilde adapte olabilir.

Bişon çuha köpeğinin sıkılmasını önlemek ve davranışlarındaki olumsuz değişikliklerden kaçınmak için egzersiz yapması ve aktif kalması gerekir, bunu unutmayın.

6. Labrador

Labrador, Golden Retriever’in bir akrabasıdır ve bu türle birçok ortak özelliğe sahiptir. Labrador bebek bakıcılığı için gereken niteliklere sahiptir ve çocuklara karşı son derece sabırlı ve naziktir. Suyun içindeyken bile çocuklara ayak uyduracak enerjiye sahiptir. Bu köpek türü iri cüsseli olmasına rağmen küçük çocuklara ve hatta bebeklere karşı çok naziktir.

7. Border collie

Lassie’yi kimse unutmamıştır. Ünlü Lassie aslında bir border collie cinsidir ve aileler ve çocuklar için en uygun köpek türlerinden biri olarak kabul edilir. Border collie son derece zeki, güvenilir ve sevecendir. Bunlara ek olarak, bu tür harika bir bekçi olarak da görev yapabilir.

Büyük cüssesi yüzünden (yerden yüksekliği 66 cm olabilir) çocuklar için mükemmel bir arkadaş olabilir. Bu türü eğitmek oldukça kolaydır; border collie epey sosyal ve temiz bir hayvandır. Ancak bu türün rahat etmesi için evinizin geniş bir dış bölgesi olmalıdır. 

8. Yorkshire Terrier

Doldurulmuş bir hayvana benzeyen ve her tür eve kolayca uyum sağlayabilen başka bir küçük köpek ırkı da Yorkshire Terrier’dir. Bu türü boyutundan dolayı her yere götürebilirsiniz ve çok sık sorun çıkarmaz.

Yorkshire Terrier, çocuklarla oynamayı sever ve mükemmel bir ‘kucak köpeği’dir. Ancak bu tür bazen gergin hissedebilir ve çok fazla havlamaması için eğitilmesi gerekir. Ayrıca Yorkshire Terrier çok girişken bir köpektir, komik ve sevimlidir.

9. Pug

iki pug kameraya bakıyor

Bu cins aynı zamanda Carlino olarak da bilinir; buruşuk yüzü ve kıvırcık kuyruğu nedeniyle kendine has bir görünüme sahiptir. Pürüzsüz, parlak tüyleri açık kahverengi, gümüş-kahverengi veya siyah olabilir. Baş bölgesinden kuyruğuna kadar uzanan siyah bir çizginin izlerini görebilirsiniz.

Puglar tatlı, sadık ve sevgi doludur. Sevgilerini coşkulu bir şekilde gösterirler ve boyutlarına rağmen oldukça güçlüdürler. Puglar arkadaş olmayı severler, ancak bazen çabuk yorulurlar. Bu nedenle 7 yaşından büyük çocukları olan aileler için tavsiye edilir.

10. Vizsla (Macar Braco)

Bu köpek türü aslında avlanma amacı ile üretilmiştir ancak çocuklarla harika ilişkiler kurabilir. Boyları 60 cm’den daha uzun olabilir; bu yüzden küçük evlerde yaşamak için uygun değildir.

Vizsla son derece zeki ve enerji dolu bir türdür. Bu yüzden çocuğu olan aileler için mükemmel bir evcil hayvan olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.