Tavşan Kafesi, Tavşanınız İçin İdeal Ev

18 Şubat 2020
Bir tavşan kafesi, tavşanınızın hayatının çoğunu geçireceği yerdir. Bu yüzden birini seçip kurarken çok dikkatli olmalısınız.

Bir tavşan kafesi, tavşanınızın günün çoğunu geçireceği yerdir. Tüm tavşanların bir eve ve onlar için yapılmış bir yere ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, tavşanınız için mükemmel bir yer oluşturmak çok fazla yaratıcılık gerektirebilir.

Başlamadan önce birkaç sorunuz olabilir. Tavşan kafesi ne kadar büyük olmalıdır? Tavşanım için en iyi evi inşa etmek için hangi malzemeleri kullanmalıyım? Tavşan kafesi içeride mi yoksa dışarıda mı olmalı?

Tavşanız için bir ev inşa etmek söz konusu olduğunda çok farklı seçenekler vardır. Sahibi olarak, tavşanınızın egzersiz yapmak, eğlenmek ve dinlenmek için yeterli alana sahip olduğundan emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Bu tür muhafazanın sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri, tavşanınızın hareket etmesi için yeterli alana sahip olmasıdır. Bildiğiniz gibi, tavşanların bedenleri günü zıplayarak ve tarlalarda koşarak geçirmek için tasarlanmıştır.

Bir tavşanın hareket etmek ve zıplamak için yeterli alanı yoksa, sağlığı ciddi şekilde etkilenir. Hareket eksikliğinin sonuçları arasında osteoporoz, obezite ve kas bozulması bulunur.

İdeal bir tavşan kafesi

Tavşan sahipleri arasında en popüler muhafaza bir kafestir. Bir tavşan kafesi seçerken dikkatli olmalısınız, çünkü daha ucuz olanların çoğu gerekli gereksinimleri karşılamamaktadır. Alan yetersizliğinden veya ucuz malzemelerden dolayı, düşük kaliteli tavşan kafesleri uzun vadede her zaman daha fazla paraya mal olacaktır.

tavşan kafesi boyutları ne olmalıdır?

İyi bir tavşan kafesi, tavşana gün boyunca serbestçe hareket edebilecek kadar yer kazandıracak ve tavşan geceleri rahat bir şekilde uyuyabilecektir. Ek olarak, bir tavşan kafesi onu kötü hava koşullarının yanı sıra yırtıcılardan da korumalıdır.

İyi bir tavşan kafesi birkaç farklı seviyeli ve çok büyük olmalıdır. İdeal olarak, ısmarlama bir tavşan kafesi satın almalısınız, hatta kendiniz bile inşa edebilirsiniz. Kendinizinkini inşa etmeye karar verirseniz, aşağıdakileri aklınızda bulundurmalısınız.

1. Boyut

Tavşanlar ve kafeslerine gelince, daha büyük her zaman daha iyidir. Bir yuva için minimum ölçümler tam olarak — minimumdur. Örneğin, İngiltere’de, bir kafesin minimum boyutu 180 x 60 x 60 cm’dir.

Tavşanızın mutlu ve rahat bir şekilde yaşamasını istiyorsanız, ona bundan daha büyük bir kafes vermenizi öneririz. Unutmayın, bir tavşanın zıplamak ve koşmak için çok fazla alana ihtiyacı vardır.

2. Tavşan kafesi güvenliği

Tavşanız için bir ev inşa ederken, bunun tamamen güvenli bir ortam olduğundan emin olmalısınız. Kapıdan köşelere kadar, bir kafes sakinlerin güvenliği göz önünde bulundurularak inşa edilmelidir.

Kapı, ahşap bir mandaldan daha fazlası ile sabitlenmelidir. Bu tür kapıları nasıl açacağını bilen birçok orta boy yırtıcı vardır. Ayrıca, evde küçük çocuklarınız varsa, kazara kafesin kapısını açık bırakmalarını istemezsiniz.

Ağ kullanmayı planlıyorsanız, dikey / yatay desenli bir ağ kullanmalısınız. Kümes telini önermiyoruz, çünkü tavşanların bu tellerin arasına bacaklarının sıkışması kolaydır.

tavşan evi içinde dört tavşan

Hangi ağ türünün kullanılacağını seçerken, her deliğin 2 cm’den küçük olduğundan emin olun. Eğer bundan daha genişse, kediler veya diğer yırtıcılar bacaklarını aralarından geçirebilir ve tavşanınıza işkence edebilirler.

3. Yerden mesafe ve toprak kalitesi

Kafesler her zaman yerden yüksekte olmalıdır, çünkü nemden kolayca etkilenebilirler. Ayaksız bir tavşan kafesi almaya karar verirseniz, her zaman kendiniz kafes için bacak yapabilirsiniz.

Unutmayın, kafesin tabanı sağlam ve düz olmalıdır. Hiçbir şekilde kafesin zemininde ağ kullanmamalısınız, çünkü tavşanlarınız kolayca atlayamaz ve koşamaz.

Toprağı organik atıklardan korumak için vinil kurmanızı öneririz. Vinil, kafeniz için mükemmel bir seçenektir çünkü temizlenmesi ve bakımı çok kolaydır.

Sonuç

Gördüğünüz gibi, tavşanız için doğru kafes çok ilgi ve dikkat gerektirir. Kendi tavşan kafesinizi oluşturmak daha fazla zaman alabilir, ancak daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Tavşanlarınızın dolu dolu bir yaşam sürmek için alana ihtiyaç duyduklarını aklınızda bulundurmalısınız.

Yeterli alana sahip olmayan bir tavşan kötü alışkanlıklar geliştirebilir. Bu alışkanlıklar arasında tekrarlayan veya çevreye karşı yıkıcı davranışlar ve ilgisizlik vardır. Tüm bu davranışlar zihinsel uyarım eksikliğini gösterir.

Bir tavşan ancak yeterli alana sahipse tavşan gibi davranabilir. Tavşana bu kadar yer vermek imkansızsa, onu sahiplendirmeyi düşünebilirsiniz. Bir tavşanın sadece özgürce hareket edebilmesi durumunda mutlu olacağını hatırlamak önemlidir.

  • Crespo, R. (1925) Conejos y conejeras. taller Calpe, Madrid.
  • Zotyen Quan, C. (2002) La cunicultura: crianza de conejos.
  • V.A.A. (1996) El conejo: cría y patología. Organización de las Naciones Unidas para la Agricultura y la Alimentación. Roma.