Logo image
Logo image

Muhabbet Kuşları Hakkında 11 İlginç Gerçek

4 dakika
Bugün, sadakatleri ve şefkatleri sayesinde en yaygın evcil kuşlardan biri olan muhabbet kuşları hakkında bazı ilginç gerçekleri paylaşacağız.
Muhabbet Kuşları Hakkında 11 İlginç Gerçek
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez

Tarafından yazılmıştır Brayan Andres Guerra Parada
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Agapornis terimi, Afrika kıtasına özgü yaklaşık 9 türden oluşan Psittacidae familyasına ait bir kuş cinsini ifade eder. Daha yaygın olarak, onları muhabbet kuşları olarak biliyoruz. Bu hayvanların, eşlerine olan sadık bağlılıkları ve tüylerinin güzel renkleri gibi birçok özelliğini zaten biliyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, aşağıdaki makalede muhabbet kuşları hakkında paylaşmak istediğimiz daha birçok ilginç gerçek var.

Bu küçük papağanlar 15cmden fazla büyümezler ve genellikle meyve ve tohumlarla beslenirler. Ayrıca, esaret altında 8 ila 10 yıl arasında değişen uzun bir ömre sahiptirler. İşte muhabbet kuşları hakkında bilmediğiniz bazı ilginç gerçekler.

1. İsimlerinin kökeni

Antik Yunancaya çevrilen agapornis (ἀγάπης ὄρνις) terimi iki terimin birleşimidir. İlki aşk ya da sevgi anlamına gelen “agape”, ikincisi ise kuş anlamına gelen “ornis”. Bu nedenle bu kuşlar muhabbet kuşu olarak bilinir.

Bu cinsin dişileri, çoğaldıklarında 3 ila 6 yumurta bırakırlar.

Some figure

2. Güncel tanım

Cins 9 farklı tür içermekle birlikte, Agapornis fischeri en standart türlerden biridir. Spesifik olarak, bu canlı, adını borçlu olduğu Dr. Gustav Fisher tarafından 1887’de Afrika’da keşfedilmiştir. Bu tür, ancak 1973 yılında Alman zoolog Carl Hagenbeck tarafından Avrupa’ya tanıtılmıştır.

3. Sevgi dolu karakter

Muhabbet kuşlarıyla ilgili ilginç gerçeklerden biri, diğer birçok kuş gibi bu cinsin de tek eşli olma özelliği taşıyan kuşları içermesidir. Eş buldukları andan itibaren adından da anlaşılacağı gibi ayrılmaz bir birliktelik oluştururlar. Ancak, eşleri ölürse, hayatta kalan, hayatının geri kalanını paylaşmak için başka bir eş arayabilir.

Aynı şekilde muhabbet kuşları da insan arkadaşlarına büyük bir sevgi gösterirler. Dikkat gerektiren kuşlardır ve bazen sahiplerinden tüylerini okşamalarını isterler. Bunun nedeni, insanlarla ya tek başlarına ya da çiftler halinde kurmayı başardıkları güçlü bağdır.

Sosyalliklerinden dolayı muhabbet kuşlarını çiftler halinde beslemek her zaman en iyisidir.

4. Bölgesel nitelik

Muhabbet kuşları seviyor olmalarına rağmen, bazen yabancılar alanlarına yaklaştıklarında güçlü bir bölgesel tavır sergileyebilirler. Benzer şekilde, tanımadıkları bir hayvandan veya insandan hoşlanmıyorlarsa, çok saldırgan olabilirler ve gagalarıyla saldırabilirler.

5. Kolay eğitim

Bir sahip olarak muhabbet kuşunuza saatler ayırır ve sabırlı olursanız, eğitimi diğer kuşlardan daha kolay olabilir. Kuşunuza pençeleriyle nesneleri toplama, parmağınıza tırmanma gibi hileler yapmayı öğretebilirsiniz. Muhabbet kuşunun bu tür hileleri öğrenme konusundaki zekası ve çevikliği, ara sıra yapılan ikramlarla geliştirilebilir.

6. Müzik dünyasındaki varlıkları

İlginç bir şekilde, Arjantinli bir pop cumbia grubu Agapornis veya AGP adını kullanıyor. Bu grup, cumbia, reggaeton ve pop gibi Latin seslerinin bir karışımı ile karakterize edilir. Logoları, kırmızı bir kalbin üzerinde birbirine bakan Agapornis türünden iki kuş figürüdür.

7. Suyu severler

Muhabbet kuşlarıyla ilgili bir başka ilginç gerçek de, bu hayvanların suya dalmayı sevmeleridir, bu nedenle esaret altındayken iyi bir seçenek, içinde serinleyebilecekleri bir kap bulundurmaktır (su içmek için kullandıkları dışında). Bazen onları hafif akan bir musluğun altına koyabilirsiniz: Mümkün olduğunca kendilerini temizlemek için kanatlarını açtıklarını ve iyi bir banyonun tadını çıkardıklarını göreceksiniz.

8. Cinsel dimorfizm yok

Bu kuşların cinsiyetini çıplak gözle belirlemek imkansızdır. Erkekler ve dişiler o kadar benzerdir ki, cinsiyetlerini kromozom düzeyinde bilmek için bir DNA analizi gereklidir. Bununla birlikte, kuşların davranışlarına bakmak gibi bir evcil hayvanın cinsiyetini belirlemek için (o kadar etkili olmayan) yöntemler kullanılabilir. Kadınların daha agresif ve otoriter olduğuna inanılıyor.

9. Kafesin dışındaki güven

Muhabbet kuşları oyuncu ve meraklı kuşlardır, bu nedenle egzersiz yapmak için yeterli alana sahip olmaları önemlidir. Zaman zaman bacaklarını esnetmeleri ve evinizdeki diğer alanlarla etkileşime girmeleri için kafeslerinden dışarı çıkmalarına izin vermek kötü bir fikir değildir. Bu türler için çevresel zenginleştirme esastır.

Muhabbet kuşlarını kafeslerinden çıkarmak istiyorsanız açık prizlere ve pencerelere dikkat edin.

10. Renkler ve çiftler

Muhabbet kuşunun tüyleri, evcil hayvanlar olarak bu kadar popüler olmalarının nedenlerinden biridir. Genel olarak, bu kuş türünde en popüler renkler yeşil, sarı ve turuncudur. Ancak mavi, mor, beyaz veya siyah tonlarında olan örnekler de vardır.

Aynı zamanda yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kuşların çiftler halinde yaşamalarına izin verilmesi çok önemlidir. Tek bir örneği evcil hayvan olarak tutmak ve kuş ile sahibi arasında güçlü bir sevgi bağı kurmak mümkün olsa da, gelecekte çoğalabilecek ve alanı paylaşabilecek bir çifte bakmak en iyisidir.

11. Onlar zigodaktiller

Garip gelebilir, ancak zigodaktil terimi, kuşun pençelerinin şeklini ifade eder. Muhabbet kuşları söz konusu olduğunda, bu şekil diğer birçok kuşunkinden farklıdır, çünkü parmaklarından ikisi ileriye, diğer iki parmak geriye dönüktür. Uzuvları ağaçlara tırmanmaya hazırdır.

Çoğu kuş anizodactyl’dir, yani üç parmakları ileriye dönüktür ve bir de geriye dönük parmakları vardır.

Some figure

Gördüğünüz gibi, muhabbet kuşları hakkında muhtemelen farkında olmadığınız birkaç ilginç gerçek var. Her iki durumda da, esaret altındaki bakımları, püf noktaları öğrenmek ve hepsinden önemlisi, depresyona ve diğer ilişkili koşullara düşmeden duygusal olarak gelişebilmeleri için zaman ve dikkat gerektirir. Bu kuşlar tüm sahipler için uygun değildir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dyck, J. (1971). Structure and colour-production of the blue barbs of Agapornis roseicollis and Cotinga maynana. Zeitschrift für Zellforschung und Mikroskopische Anatomie115(1), 17-29. Recogido el

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.