Muhabbet Kuşu Beslemek: Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yeni doğan bir yavru muhabbet kuşunu iki hafta sonra beslemeye başlayabilirsiniz. Bunlar çok uysal hayvanlardır. 
Muhabbet Kuşu Beslemek: Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Son Güncelleme: 13 Şubat, 2019

Agapornis, Afrika’nın tropik bölgelerinden (Tanzanya, Kenya ve Madagaskar) egzotik bir türdür ve eşleriyle olan güçlü bağları nedeniyle muhabbet kuşu olarak adlandırılır. Bu hayvanlar çok hassas canlılardır, bu nedenle onları beslemeyi hafife almamalısınız. Eğer muhabbet kuşu beslemeyi planlıyorsanız, aklınızda tutmanız gereken önemli noktalar var.

Farklı muhabbet kuşu türleri vardır. En yaygın olanları cennet papağanı, sarı yakalı muhabbet kuşu ve gül yüzlü cennet muhabbet kuşudur. Genellikle türe bağlı olarak 12-13 cm uzunluğunda olurlar. Tüyleri yeşil, kırmızı, turuncu, mavi ve menekşe gibi bir sürü güzel renktedir.

Muhabbet kuşu beslemeye başlamadan önce

Üzerinde düşünmeden hiçbir şey için acele etmeyin. Bu sorumluluğu üstlenecek yer ve bütçeniz olup olmadığını düşünün. Bu iki şey, bu küçük kuşlara bakma konusunda gerçekten önemlidir.

Ayrıca muhabbet kuşlarınızın yavrularını ne yapacağınızı düşünmek de önemlidir. Sizinle mi kalacaklar? Onları sahiplenecek akraba veya arkadaşlarınız var mı? Komşularınızı rahatsız edecekler mi? Her yavrulamada 5-6 civciv olacağını unutmayın.

Hazırlık

Tüm bu yönleri düşündükten sonra, aynı türden iki muhabbet kuşu bulun. İki farklı tür arasındaki çiftleşmeler neredeyse her zaman civcivlerin ölümüyle sonuçlanır. Bazıları hayatta kalabilir, ama ömür boyu kısır olacaklardır.

Birinin erkek ve diğerinin dişi olduğundan emin olun, çünkü şefkatli tabiatları nedeniyle farkı ayırt etmek zor olabilir. En iyisi, kanatlarından birer tüy alarak DNA testi yaptırmak ve böylece cinsiyetlerinden emin olmaktır.

Erkek muhabbet kuşları dişilere yiyecek vererek ilgilerini çeker. Çiftleşmeden sonra, dişinin ilk yumurtasını bırakması üç ila on gün sürebilir. Bu süre geçtikten sonra, toplam 4-6 olana kadar günde bir veya daha fazla yumurta bırakacaktır.

Asla kan bağı olan bir çifti birleştirmeyin. Anne ve baba genlerinin% 50’sini çocuğa verir, bu yüzden kan bağı varsa genlerinin çoğu aynı olacaktır. Bu da genellikle deformasyonlara, erken ölümlere ve diğer pek çok kötü şeye neden olur.

muhabbet kuşu çifti ve üremesi

Muhabbet kuşlarının düzgün beslendiklerinden emin olmalısınız. Fabrika yemleri, tohumlar, taze meyveler ve sebzeler diyetlerinin önemli bir parçasıdır. Ayrıca kalsiyum blokları ve bebek macunu ekleyebilirsiniz.

İdeal bir alan yaratmak

İçine ahşap bir yuva sığdırabilecek kadar büyük bir kafes ve muhabbet kuşlarını eğlendirmek için bazı oyuncaklar alın. Kafesi, herhangi bir esinti veya ani sıcaklık değişikliklerinin olmadığı bir yere yerleştirin. Ayrıca kafes bol miktarda doğal ışık almalı ve hiçbir şeyin onları rahatsız etmeyeceğini bildiğiniz bir yerde olmalıdır.

Daha önce de belirtildiği gibi yuva tahtadan yapılmış olmalıdır. Yuvanın eni 22 cm, boyu 14 cm ve yüksekliği ise 15 cm’den küçük olmamalı. Ayrıca yatay olarak kafese tutturmalısınız. Muhabbet kuşlarının yuvalarını doldurmaları için palmiye yapraklarına ihtiyacı olacak. Doldurma işlemini kendileri yapacaklar, inkübasyon yani kuluçka için nasıl sıcak ve rahat bir yer yaratabileceklerini biliyorlar.

Yuvaları kafesin içine koyduktan sonra küçük bir su küveti koyun, çünkü muhabbet kuşları sorunsuz bir şekilde yumurtadan çıkması için yumurtalarına su vermek ister.

Yumurtlama ve civciv yetiştirme

Dişiler genellikle her gün yumurta bırakırlar. 4 ila 6 yumurta bırakacaktırlar. Bu süre zarfında, erkek kuş dişi kuşu besleyecektir.

İlk işlem çok hassastır. Dişi kuşa dikkat etmeli ve ilk yumurtayı görür görmez tuttuğu başka yumurta olmadığından emin olmak için onu izlemelisiniz. Karnı şişse ve 48 saat boyunca yumurta bırakmamışsa, hemen egzotik hayvanlarda uzman bir veterinere gidin.

Ebeveynler izin verdiği sürece, civcivlerin sorunsuzca çıkacağından emin olmak için yumurtaları sık sık kontrol edin. Kırılan bir yumurta olursa, yuvada çürümesini önlemek için bunu çıkarmak daha iyidir.

muhabbet kuşu yetiştirmek

Kuluçka ilk yumurta ile başlar. Dişi, kuluçka bitene kadar nadiren yuvadan çıkar. Kafeste temiz ve tatlı su olduğundan emin olun, çünkü yumurtalarını bıraktıktan sonra yıkanmak isteyebilir. Ayrıca daha önce de belirtildiği gibi, yumurtaların düzgün bir şekilde çıkması için suya ihtiyacı vardır.

Muhabbet kuşlarının civcivleri 22-25 gün sonra yumurtadan çıkar ve yumurtadan çıkmaları 24 saat sürebilir. Bu süreçte yumurta sarısı iyi bir besin kaynağıdır, bu yüzden civcivleri yumurtadan çıkarmaya gerek yoktur.

Kesinlikle gerekmedikçe yuvayı zamanından önce açmayın. İki hafta geçtikten sonra, onlara yiyecek getirebilir ve evcilleştirebilirsiniz. Her şeyi uygun şekilde yaparsanız, insanlara karşı daha rahat hissederler ve uysal olurlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.