Gine Domuzunuza Öğretebileceğiniz Hileler

Bu akıllı kemirgenler, her numara yaptıklarında onları ödüllendirirseniz, öğrenme konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahiptir.
Gine Domuzunuza Öğretebileceğiniz Hileler

Son Güncelleme: 21 Şubat, 2019

Gine domuzları çok tatlı küçük kemirgenlerdir. Harika evcil hayvanlardır çünkü çok fazla yer kaplamazlar. Şefkat ve dikkat isterler, ancak herhangi bir özel bakıma ihtiyaç duymazlar, bu da onlara fazla zaman harcamak zorunda olmadığınız anlamına geliyor. Bunun yerine, zamanınızın çoğunu onlara hileler öğreterek geçirebilirsiniz.

Gine domuzları ev için harika hayvanlardır çünkü tatlı, etkileyici ve minnettardırlar. İnsanlar genellikle zekalarını ve öğrenme yeteneklerini görmezden gelirler, ancak yeni bilgiler edinmeyi sever ve düşündüğünüzden daha fazlasını anlayabilirler.

Biraz sabır ve onlara ne öğretmek istediğine dair net bir fikirle, gine domuzunuz bazı şaşırtıcı bilgileri öğrenebilir. Ancak, ilk önce onları nasıl ödüllendireceğinizi bilmek önemlidir. Vejeteryan olmalarına ve marul ve fesleğen sevmelerine rağmen, ikisi de sindirim sorunlarına neden olabilir – hatta toksik olabilir.

minik kobay faresi

Gine domuzu yetiştirmeye başlamadan önce, ne atıştırmayı sevdiğini anlayın. Kendini kötü hissetmeden yiyebileceği bir yemek bulun. Bunu küçük parçalara ayırabilirsiniz. Her gine domuzu farklı tat alma hissine sahiptir, bu yüzden ilk adım neleri sevdiğini anlamaktır.

Gine domuzunuza yeni numaraları nasıl öğretebilirsiniz?

Bir şey yapmadan önce, hangi hileleri öğretmek istediğinize karar vermelisiniz. Bu hileleri kolaydan zora doğru düzenleyin. Her zaman kolay şeylerle başlayın ve ardından daha zor olanlara geçin. Karar verdikten sonra, oyunu parçalara ayırın. Gine domuzuna bunu kademeli olarak öğretmek, bir kerede öğretmekten çok daha etkilidir.

Her başarısında Gine domuzunuzu ödüllendirin ve bunu yaparken doğru şekilde yapın. Çok uzun süre yaparsanız, neden ödüllendirdiğinizi anlamaz ve davranışı tekrarlamayı öğrenmez.

Her numaraya bir isim verin. Bir kelime yeterlidir ve asla iki ya da üç heceden fazla olmamalıdır. Aynı isimli iki farklı numara öğretmeye çalışmayın.

kobay faresi seven kız

Öncelikle, kelimeyi söyleyin ve Gine domuzunuzu yönlendirin. Birkaç denemeden sonra, bu kelimeyi kullandığınızda ondan belli şeyler yapmasını istediğinizi anlayacaktır.

Bir hata yaptığında cezalandırmayın, çünkü hata yapmak öğrenme sürecinin bir parçasıdır. En iyisi baştan başlamaktır. Ona bağırmayın ve kendinizi de yıpratmayın: Bir numara yapmak eğlenceli olmalı, huzursuz değil. Evcil hayvanınız öğrenmek istemiyorsa ya da ilgilenmiyorsa, onu zorlamaya değmez.

Ayağa kalkmak

Gine domuzunuza öğretebileceğiniz bir sürü şey var. En basitlerinden biri ayakta durmak. Elinizde bir atıştırmalık ile başlayın. Ağzına doğru getirin ve yavaşça kaldırın, böylece Gine domuzu ona ulaşmak için arka ayakları üzerinde durmaya başlar.

Arka ayaklarını kullandığı ilk birkaç seferde onu ödüllendirin. Sonra biraz yükselene kadar bekleyin ve ödüllendirmeden önce tamamen arka ayaklarının üzerinde durmasını bekleyin.

komik kobay faresi

Ayağa kalkmadan önce “kalk” demeyi unutmayın. Tabi ki, bunun yerine başka herhangi bir kelime seçebilirsiniz.

360 ° dönüş yapmak

360 ° dönüş yapmak bir diğer kolay hiledir. Bunda, yine elde atıştırmalık ile başlayacaksınız. Burnuna yakın bir yere koyun ya da yere doğru getirin ve Gine domuzunun takip etmesi için etrafında bir daire çizin.

Seçtiğiniz kelimeyi söyleyerek başlayın, ardından evcil hayvanınızı hareketler boyunca yönlendirin, ama oyun bitmeden önce ona bir şeyler verin. Ödüllendirmenin her zaman sizi daha da ileri götüreceğinden emin olabilirsiniz. Birkaç tam dönüş yaptıktan sonra, atıştırmalık vermeden elinizle bir dairede onu yönlendirin.

Birkaç denemeden sonra Gine domuzu sadece kelimeyi söylediğinizde hareketi yapacaktır. Bununla birlikte, her hayvan kendi hızında öğrenir, bu yüzden bazıları numarayı anlamak için daha fazla çaba harcayabilir.

Zig zag yapmak

Bu numaraya başlamadan önce biraz el işi yapmanız gerekecek. Dört ya da beş çubuk kullanarak dik durabilecek bir platform yapın. Gine domuzunun aralarından geçebilmesi için her çubuk arasına yaklaşık 10-15 cm açıklık bırakın.

Buradaki yöntem diğer hilelere benzer: Kelimeyi söyleyin ve Gine domuzunu çubuklar boyunca yönlendirin. İlk başta tüm yolu gitmeyin, azar azar başlayın.

kobay faresi

Bununla beraber, her seferinde aynı taraftan başlamanız gerektiğini unutmayın. Sol ya da sağdan başlaması büyük bir fark yaratır.

Gine domuzunuza, bu ipuçlarını kullanarak, biraz da hayal gücü ile öğretebileceğiniz birçok şey var. Bazıları bir topu bir çemberin içine atabilir, diğerleri de bir şeylerin üstünden atlayabilir. Bazıları kendi boyutlarında olan eşyaları itebilir.

Her şey, hayvanın öğrenme hızına uyum sağlamanıza ve onu motive eden bir metod seçmenize bağlıdır. İkiniz için eğlenceli olduğu sürece, aklınıza gelen herhangi bir numarayı denemekten korkmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.