Kuşunuza İlaç İçirmenin Yolları

Siz ona ilaç vermeye çalışırken kuşunuz gerginleşirse, onu serbest bırakmak ve birkaç saat sonra tekrar denemek en iyisidir. Aksi takdirde, kalbini zayıflatabilecek aşırı strese neden olabilirsiniz.
Kuşunuza İlaç İçirmenin Yolları
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Diğer bazı hayvanların aksine, kuşları idare etmek kolay değildir. Aslında, bu konuda belirli bir deneyime ihtiyaç vardır, çünkü vücutları son derece kırılgandır ve yanlış davranılırsa onlara zarar vermek kolaydır. Ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kuşunuza ilaç içirmek ve onu tedavi etmek istiyorsanız, bu karmaşık ve oldukça hassas bir iş haline gelir.

Kuşlar genellikle insanların varlığına pek alışkın değildir. Birkaç yıldır evde olsalar bile, bazı kuşlar hala sahiplerinden korkarlar ve en ufak bir hareket belirtisinde uzaklaşırlar. Bu yetmezmiş gibi, bu onların sağlıklarını etkileyebilecek büyük bir stres yaşamalarına neden olur. Okumaya devam edin ve kuşunuzu tedavi ederken bu ve diğer sorunlardan nasıl kaçınacağınızı öğrenin.

Kuşunuzu nasıl tedavi edeceğinizi neden öğrenmeniz gerekiyor?

Bir kuşun hastalıktan kurtulabilmesi için reçete edilen ilaçların doğru zamanda ve doğru dozda verilmesi gerekir. Bu nedenle ilaçları tek dozda tüketmedikleri ve bazen hiç dokunmadıkları için yiyeceklerine veya içeceklerine koymak genellikle en iyi seçenek değildir.

Bir papağan veterinerde

Bu durum nedeniyle, bir kuşunuz varsa, kuşunuzu tedavi etmenin birkaç farklı yolunu öğrenmeniz önemlidir. Aksi takdirde sağlık durumu hızla bozulabilir ve hayatı tehlikede olabilir. Aşağıda kuşunuzu tedavi etmek için en iyi stratejilerden bazıları ve kaçınmanız gerekenler listelenmiştir.

1. Gürültüden ve garip insanlardan kaçının

Kuşlar oldukça gergin olmaları ile karakterize edilir, bu nedenle onlara ilaçlarını sorunsuz bir şekilde vermek istiyorsanız, rahatsız edici uyaranları azaltmanız gerekir. Bunlar arasında özellikle yabancılar ve yüksek sesler var.

Bu durumlardan kaçınırsanız kuşun sakin kalması daha kolay olur ve ona ilaçlarını daha kolay bir şekilde verebilirsiniz. Ayrıca, streslerini azaltmaya yardımcı olduğu ve kaçma girişimlerini engellediği için, süreç boyunca onlarla sevgiyle konuşmanız da önerilir.

2. İki kişiden yardım alın

Bir kuşu yardım almadan tedavi etmek imkansız olmasa da, iki kişinin desteğini almak her zaman en iyisidir. Bu sayede kuşu tamamen hareketsiz hale getirmeye odaklanılırken, diğer ikisi gagasını tutmak ve ilacı vermek için birbirini tamamlar.

Tabii ki, her iki kişi de kuşun aşina olduğu aile üyeleri olmalıdır. Bunu yabancılarla yapmayı seçerseniz, sadece onu daha da gerginleştirir ve strese sokarsınız. Bu noktalara çok dikkat edin, çünkü bu durumların stresi kalp durmasına bile neden olabilir.

3. Kuşu sıkıca tutmaya alışın

Sahiplerinin kuşlarına ilaç verirken karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri, kuşları yanlış tutarak farkında olmadan onlara zarar verme korkusu ya da endişesidir. Evcil hayvanınızı tutmaya çalışmak için önceden birkaç deneme yapmayı deneyin. Kuşunuzu tedavi etmeye çalışmadan hemen önce buna alışmak her zaman en iyisi olsa da, hareketlerini kısıtlamak için çok fazla çaba sarf etmenize gerek olmadığını göreceksiniz.

4. İlaçlarını yiyecekle karıştırın

İlaç bir hap veya tablet olduğunda, her zamanki yiyecek rasyonunda bir şekilde saklamak mümkündür. Bunu yapmak için, gün içinde yemeğini kısıtlamalı ve sadece ilaçla birleştiğinde onlara vermelisiniz. Bu şekilde, yemek yerken fazla seçici olma olasılığı daha düşüktür ve ilacı tüketme ihtimali de artar.

Bununla birlikte, ilaç toz halindeyse kuşunuza vermek için bu stratejiyi kullanmaktan kaçınmalısınız, çünkü onun yiyecek kabının dibinde kalacağı neredeyse kesindir. Sağlamanız gereken şeylerden birinin, evcil hayvanınızın bir seferde tüm dozu tüketmesi olduğunu unutmayın. Bu gereksinimi karşılayamıyorsanız, başka bir strateji seçmek en iyisidir.

Bir kuş kafesindeki yemlikten yem yiyor


5. Bir tedavi uygulamak

Bir kuşu hap veya tabletlerle tedavi etmenin başka bir yolu da yoğurt veya patates püresi gibi yumuşak yiyeceklerdir. Sadece ilacı yemeğin ortasına saklayın ve hemen verin. Genellikle oldukça lezzetli yiyecekler olduklarından, kuş onları fark etmeden çabucak yutacaktır.

6. İlaç sıvı ise yavaş verin

Kuşunuzu sıvı bir ilaçla tedavi etmeniz gerekiyorsa, bunu uygulamak için uçsuz bir şırınga kullanmanız gerekir. Bu süreçte dikkatli olmalı ve dozu kademeli olarak bırakmalısınız. Kuşunuzun ağzındaki fazla sıvı nedeniyle boğulma riski olduğundan asla hızlı yapmaya çalışmayın.

7. Veterinerinizden rehberlik isteyin

Herhangi bir sorunuz varsa veya ilacı evcil hayvanınıza vermekten çok korkuyorsanız, en iyisi her zaman rehberlik için bir veterinere gitmektir. Neye ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak, size kuşunuza zarar vermeden nasıl davranacağınızı gösterebilirler ya da ilacı kendileri vermeyi önereceklerdir.

Kuşa ilacı vermeyi bitirdikten sonra, gagasına veya tüylerine düşen pislikleri temizleyin. Ayrıca, onu okşayın ve daha rahat hissetmesi için rahatlatıcı sözler söyleyin. Bu son adımlar, evcil hayvanınızın stresle başa çıkma şeklini etkilediği için önemlidir. Stresin evcil hayvanınızın en büyük düşmanı olduğunu unutmayın, bu nedenle sağlıklarını korumak için kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olun. İlginizi çekebilir ...

Kuşlarınızla Seyahat Etmek: 5 Temel İpucu
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kuşlarınızla Seyahat Etmek: 5 Temel İpucu

Köpekler ve kediler en sık seyahat edenler olsalar da, kuşlar da sahiplerine eşlik eder. İşte kuşlarınızla seyahat etmek için ipuçları.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.