Kuşlarda Tüy Gagalama: Nedenleri ve Tedavisi

Tüy gagalama, kuşlarda en yaygın davranış sorunlarından biridir. Bununla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.
Kuşlarda Tüy Gagalama: Nedenleri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 20 Mayıs, 2021

Tüy gagalama evcil kanatlılarda sık görülen klinik bir durumdur. Tamamen engellemek zordur ve hem hayvan hem de sahipleri için pek çok soruna neden olur. Bununla ilgili daha fazla ayrıntı ve hayvanı bu konuda caydırmak için neler yapabileceğinizi anlatıyoruz.

Aşağıdaki satırlar, bu sorunun nedenleri, semptomları ve tedavisinin bir incelemesidir. Evde bir kuşunuz varsa tüy gagalamasını önlemek veya nasıl tedavi edeceğinizi bilmek hayati öneme sahiptir, çünkü bu durum zamanla kötüleşebilir.

Tüy gagalama nedir?

Kuşlardaki bu tür kaşıntı, davranışsal bir bozukluktur. Onunla birlikte bir kuş, kendi tüylerini yolma gibi belirgin bir işlevi olmayan, tekrarlayan, sürekli bir davranışa sahiptir. Tüylerin dökülmesi veya diğer durumlardan farklı olarak, sadece kuşun gagasıyla ulaşabildiği bölgelerdeki tüylerin kaybolmasıdır.

Bu davranışın kronik şekli obsesif kompulsif bozukluk olarak nitelendirilir. Kuş bunu kendisine veya başkalarına yapabilir. Bu nedenle, onları her zaman yakından izlemek ve gerekirse arkadaşlarını geçici olarak başka bir kafese ayırmak önemlidir.

Kimin kime yaptığını bilmenin mantıklı bir yolu var. Kuşun kafasındaki tüyleri mi eksik? Bu kafesteki arkadaşlarının saldırgan olduğu anlamına gelir. Bunun nedeni, kuşların kafalarındaki tüyleri yolamamalarıdır!

başını yana yatırmış sevimli kuş

Kuşlarda tüy gagalamanın nedenleri

Bu durumun temelinde kuşların avlanma davranışı yatar. Doğuştan gelir ve bazı tüylerin yanlış yerleştirildiğini bildiren deri reseptörlerine yanıt olarak veya bir stres kontrol mekanizması tarafından tetiklenir. Kuşlarda gagalamanın dört ana nedeni vardır:

 • Genetik. Psittacines gibi bazı türler bu hastalığa daha yatkın olarak bilinmektedir. Ancak bu durumhenüz kanıtlanmamıştır.
 • Hastalıklar. İç veya dış parazitler, yetersiz beslenme, alerji veya cilt ve karaciğer rahatsızlıkları.
 • Çevresel nedenler. Yetersiz kafes yerleşimi, banyo eksikliği veya fazlalığı veya fotoperiyodda değişiklikler.
 • Zorlayıcı davranışlar. Bunlar en iyi bilinenleridir ve kuşların anksiyete ve / veya depresyon nedeniyle tüylerini koparmasından ibarettir. Bu genellikle zenginleştirme, ölüm veya bir partnerden veya  sahibinden ayrılma ile tetiklenir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, hayvanı doğal ortamından uzaklaştırmanın neden olduğu stresten de kaynaklanabilir.

Peki ama, kuşlarda tüy gagalamayı nasıl tespit edersiniz? Okumaya devam edin!

Tüy gagalamanın belirtileri

Tüy kaybetmek, kuşunuzun tüy gagalamasından muzdarip olabileceğinin tek işareti değildir. Doğru tanı koymak için onu normal tüy dökülmesinden ayırt edebilmek önemlidir. Bu nedenle, veterinerinizin işini kolaylaştırmak için aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • Gagalarının ulaşabileceği tüysüz alanlar
 • Kuşlar tüyün tamamını değil, sadece sonunu kopardığı için kırılmış veya bakımsız tüyler
 • Bacakları tüneklere veya diğer yüzeylere sürtmek daha seyrek bir davranıştır ancak bazen bacak tüylerini bu şekilde koparırlar
 • Bazen kuşlar pençelerini ve ayaklarını da yiyerek yaralar oluşturabilirler.

Tedavi

Sorunu ve nedenlerini belirledikten sonra ne yapmalısınız? Doğal sebeplerden kaynaklanıyorsa çözümü ilgili tedavi tedaviyi uygulamaktır ve bu davranış da sonrasında kaybolmalıdır.

Sebep çevresel olduğunda da benzer bir şey olur: Buradaki en önemli şey kuşu strese sokan faktörleri tanımaktır. Alabileceğiniz bazı önlemler şunlardır:

 • Düşük ortam gürültü seviyesini minimumda tutmak
 • Işık döngülerinin kuşun dinlenmesine izin verdiğinden emin olmak
 • Korunmasızlık hissini önlemek için uygun bir kafes kullanmak ve yüksek bir yere yerleştirmek (boyut yeterli olmalı ve kuşun içinde sıkılmayacak şekilde hareket etmesine izin vermelidir)
 • Hastalıklardan kaçınmak için yiyeceklerini uygun şekilde sterilize etmek.

Yırtıcı hayvanların veya diğer hayvanların varlığını ortadan kaldırın. Örneğin, kanaryanızı seyretmek için terasta oturan o saksağan onu yemenin yollarını düşünüyor ve kuşunuz bunu biliyor. Ya da ne kadar tatlı olursa olsun, kuşunuz köpekten korkuyor olabilir.

Nedeni tamamen davranışsal olduğunda, kuşun sıkılmaması için günlük bir rutin oluşturma, beslenmesini iyileştirme ve zenginleştirerek dönüşümlü olarak değiştirme gibi önlemler almak en acil olanlardır.

Çok aşırı durumlarda, bazı fizyolojik sınırlamalar getireceği ve kuşun tüylerini gagalamasının önüne geçeeği için bir Elizabeth tasmasına başvurabilirsiniz. Ne yazık ki, bu tasma oldukça rahatsız edicidir ve rahat hareket etmelerine veya yemek yemelerine izin vermez.

Homeopatik ilaçlar ve akupunktur şu anda üzerinde çalışılan tedavilerdir. Ayrıca, akupunktur, papağan gibi bazı türlerde etkili görünmektedir.

Yardım istemenin önemi

Kuşların karmaşık kişilikleri vardır, bu nedenle tüy gagalama gibi problemler için tedavi her bireye göre özelleştirilmelidir. Teşhis etmek ve tamamen ortadan kaldırmak zor olduğundan, davranış başladığında bir profesyonele danışmak her zaman ilk seçenek olmalıdır. Ne yazık ki sıklıkla nüks eden bir hastalıktır.

Bu konuda şunu da sorgulamak isteriz: kafesli bir kuş mutlu mudur? Bazen bir kuşu eve götürmek onlar için en iyi seçenek gibi görülebilir, ancak onların evcilleştirilmiş türler olmadıklarını unutmamalısınız.

Ağzında ayıcık tutan minik papağan

Hayatınızı ve mekanınızı bir kuşla paylaşmadan önce, onların yanınızda ve çevrenizde tamamen mutlu ve sağlıklı olmaları için gerekli araçlara sahip olduğunuzdan emin olmaya çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.