Evcil Hayvan Bakımı: Kötü Beslenme ve İlişkili Sağlık Sorunları

Kötü beslenme evcil hayvanlarda yaygın bir sorundur. Bugün size bundan nasıl kaçınacağınızı anlatacağız.
Evcil Hayvan Bakımı: Kötü Beslenme ve İlişkili Sağlık Sorunları

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2021

Kötü beslenme evcil hayvanınızın sağlığına son derece zararlı olabilir. “Ne yersen osun” sözünün evcil hayvanlarımız için de geçerli olduğunu unutmayın. Her türün yaşamı boyunca mutlu ve sağlıklı kalması için belirli bir beslenme düzenine ihtiyacı vardır ve evcil hayvan sahipleri olarak doğru mamayı sağlamak bizim sorumluluğumuzdur.

Dengeli beslenme

İlkel insanlar yiyecekleri için avlanır ve eti kurtlarla paylaşırlardı. Çok sonra evcil hayvanlarımızı insan yemeğiyle beslemeye başladık, ancak kısa süre sonra bunun bazı sindirim sorunlarına neden olduğunu keşfettik.

Bu, yaşamlarının her aşamasında, her tür için beslenme açısından eksiksiz ve dengeli bir diyet sunması gereken özel olarak formüle edilmiş evcil hayvan mamalarının geliştirilmesine yol açtı.

birlikte mama yiyen kedi ve köpek

Bir köpek yavrusu veya yavru kedi sahiplenirseniz, en başından itibaren evcil hayvanınız için doğru beslenmeyi belirlemek için veterinerinize danışmanızı öneririz. Ayrıca, köpek yavrusu, yetişkin veya daha büyük bir köpek olsun, evcil hayvanınızın diyetinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce veterinerinizle konuşmanızı tavsiye ederiz.

Evcil hayvanlarda yetersiz beslenme ve insan gıdası

Bir hayvan bariz bir şekilde zayıfsa ve yetersiz besleniyorsa, onlara bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacak bir diyet sağlamak çok önemlidir. Bir kez daha, veteriner tavsiyesi almak en iyisidir.

Evcil hayvanınıza insan maması, özellikle de yoğun şekilde işlenmiş ve çok miktarda yapay gıda içeren yiyecekleri vermekten kaçınmak da önemlidir. Yemeklerimizde kullandığımız birçok bileşen ve çeşni hayvanlar için zararlıdır, alerjiye neden olur ve hatta bazen evcil hayvanlarımızı zehirler.

Yetersiz beslenme ve buna bağlı sağlık sorunları

Yetersiz beslenme düzeyi, ortaya çıkan sağlık sorunlarının ciddiyetini belirler. Bağışıklık sistemleri zayıfladıkça sağlıkları daha hızlı bozulacaktır. Ağır vakalarda, hasar geri döndürülemez olabilir.

İşte evcil hayvanlarda yetersiz beslenmeyle ilişkili en yaygın 4 sağlık sorunu:

1. Alerjiler

Bazı proteinler ve yağ asitleri, daha hassas hayvanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Neyse ki, piyasada bir dizi kaliteli hipoalerjenik evcil hayvan maması var.

Gıda alerjilerinden muzdarip hayvanlar genellikle kızarıklık veya döküntü gibi cilt şikayetleri yaşarlar. Daha ciddi vakalarda solunum sorunları da gelişebilir.

Evcil hayvanınızın alerjisinin nedenini belirlemeye yardımcı olabilecek bir dizi basit test vardır. Tam bilgi ve tavsiye için veterinerinizle konuşun.

2. İshal

İshal, sindirim sıkıntısının en yaygın belirtilerinden biridir. Zehirlenme, alerji, bağırsak parazitleri veya gıda zehirlenmesi belirtisi olabilir.

Diyetle ilişkili ishal, aşırı protein veya yağdan kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, evcil hayvan mamasının kalitesiz olduğunun veya yanlış saklandığının bir işareti olabilir. Diyetteki ani değişikliklerin hayvanlarda ishale neden olduğu da bilinmektedir.

Evcil hayvanınız için doğru mamayı seçmek çok önemlidir. Evcil hayvan mamalarını değiştirmeye karar verirseniz, evcil hayvanınızın yavaş yavaş yeni mamaya uyum sağlamasına izin vermeniz önemlidir.

3. Gastrit

Gastrit genellikle bakterilere, iç parazitlere veya gıda intoleransına verilen bir reaksiyondan kaynaklanır.

Söylemeye gerek yok, evcil hayvan mamasının kalitesi çok önemlidir. Bununla birlikte, doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan serin ve kuru bir yer seçerek yiyecekleri uygun şekilde saklamak da önemlidir. Yiyecekleri uygun şekilde saklamamak, evcil hayvanınızı zehirleyebilecek mantar ve bakterilerin büyümesine neden olabilir.

4. Özofajit

Bu, muhtemelen bu 4 sağlık durumunun en nadiri olsa da, çok ciddi olabilir ve acil veteriner müdahalesi gerektirecektir. Özofajitin en yaygın nedeni pişmiş kemiklerin yutulmasıdır.

Köpeklerin kemikleri sindirme yetenekleri olsa da, onları sadece pişmemiş halde yiyebilirler. Pişmiş kemiklerin parçalanma, genellikle yemek borusunda sıkışma veya bağırsak yolunu delme olasılığı daha yüksektir.

Evcil hayvanlarda yetersiz beslenme nasıl önlenir

Her şeyden önce, doğru yemeği seçmelisiniz. Unutmayın, yüksek bir fiyat etiketi her zaman iyi bir kalite işareti değildir. En iyi evcil hayvan mamaları, sağlıklı büyüme ve gelişme için gerekli tüm besinleri içermelidir.

köpek ve maması

Evcil hayvanınız için mama satın almadan önce, paketin arkasındaki beslenme etiketine yakından bakmanızı öneririz. Oranlar hayvanın yaşına ve büyüklüğüne göre değişse de kaliteli bir evcil hayvan maması protein, yağ, karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral içermelidir. Ayrıca yavru ve kedi yavruları için özel olarak tasarlanmış çok çeşitli evcil hayvan maması bulacaksınız.

Kaliteden ödün vermeden düşük maliyetli bir evcil hayvan maması bulmak istiyorsanız, piyasadaki farklı seçenekleri hızlıca karşılaştırmanızı öneririz. Tanınan, yüksek kaliteli bir evcil hayvan mamasını rehber olarak kullanarak, benzer besin içeriğine sahip daha ucuz bir ürün bulabilmelisiniz. Ancak konu mama satın almakken, öncelikli olması gereken şey evcil hayvanınızın sağlığıdır. İlginizi çekebilir ...

Evcil Hayvanlarda Beslenme: Doğru Beslenmenin Önemi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Evcil Hayvanlarda Beslenme: Doğru Beslenmenin Önemi

Doğru beslenme, evcil hayvanınıza garanti etmeniz gereken temel koşullardan biridir. Evcil hayvanlarda beslenme, ciddiye almanız gereken bir konudu...