Podenco Canario: İlginç Bir Köpek

Bu yazıda, bilmediğiniz çok özel bir tür hakkında bildiğimiz her şeyi size anlatacağız: Podenco Canario.
Podenco Canario: İlginç Bir Köpek

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2021

Şimdiye kadar yüzlerce, hatta belki de binlerce köpek ırkını tanıdık. Her biri diğerlerinden farklıdır, ancak hepsinin onları özel ve benzersiz kılan çekici özellikleri vardır. Bu yazıda, bilmediğiniz çok özel bir tür hakkında bildiğimiz her şeyi size anlatacağız: Podenco Canario.

Podenco Canario’nun Tarihi ve Özellikleri

Tarih ve Köken

Podenco Canario, Kanarya Adaları’ndan geliyor. Efsaneye göre adalar isimlerini bu köpeklere borçludur, tam tersi değil. Görünüşe göre başlangıçtan beri bölgede yaşıyorlar ve canine (can-ine) kelimesi bunun kanıtı.

Bu köpek, İspanyol Perro de Presa gibi adaya götürülen, Molossian Hound ile İspanyol Majorero köpeğinin üremesiyle türemiştir. Beklenilen şey bulldog gibi büyük bir köpekti. Ancak Majorero köpeğinin çevikliğine, sinirine ve çalışma yeteneğine sahip olmalarını istediler. ve işre Podenco Canario böyle doğdu.

On altıncı yüzyıla kadar uzanan metinler, cinse atıfta bulunur. Bununla birlikte, bu noktada, Podenco Canario morfolojisi tek tip olmadığı için henüz tanımlanmış bir tür değildi.

Daha sonra, çalışma yetenekleri nedeniyle popülerlik kazanmaya başladılar. Sığır köpeklerinin yanı sıra evler, sürüler ve mülkler için bekçi köpeği olarak kullanıldılar.

On sekizinci yüzyıla gelindiğinde, İngilizlerin Kanarya Adaları’na akın etmesi ve köpek dövüşlerini teşvik etmesi nedeniyle cins neredeyse yok olmuştu. Büyük, güçlü ve çevik köpekler arıyorlardı ve Podenco Canario köpekleri tüm bunlara sahipti. Yıllarca köpek dövüşü için kullanıldılar, ta ki İspanya’da köpek dövüşü yasaklanana kadar.

Podenco Canario’nun Özellikleri

Podenco Canario, bulldog gibi dev bir köpek olarak kabul edilir. Her zaman yüksekliklerinden daha uzundurlar, bu da onları sağlam ve geniş kılar. Podenco Canario’nun maksimum yüksekliği erkekler için 66 santimetre ve kadınlar için 62 santimetredir. Ağırlıkları erkeklerde 50 ila 65 kilo, kadınlarda 40 ila 55 kilo arasında değişmektedir.

podenco canario

Podenco Canario ya çikolata kahverengisi ya da açık kahverengi çizgili ya da beyazdır. Sağlam bir kafaları ve kafatasından daha kısa bir burnu var. Tabanda geniş ve buruna doğru daralır. Burunları her zaman siyah olmalıdır.

Yüz özellikleri söz konusu olduğunda, tetikte olduklarında alınlarında ortaya çıkan tuhaf bir dizi kırışıklığa sahiptirler.

Gözleri orta büyüklükte, genellikle açık veya koyu kahverengidir. Sarı ve diğer açık renkler kesinlikle kabul edilmemektedir. Kulakları doğal olarak canlı ve uzundur ve yürürken kılıç gibi dik tutabilecekleri orta uzunlukta bir kuyruğa sahiptirler.

Podenco Canario’nun Karakteri

Podenco Canario, kendine güvenen ve çok dengeli bir köpektir. Koruyucu içgüdüleri, türün ana özelliklerinden biridir. Bu, yıllarca yaptıkları ana işler düşünüldüğünde oldukça anlaşılır bir durumdur.

Bu içgüdü onları tanımadıkları insanlardan biraz uzaklaştırır ama ailelerine karşı çok sevecendirler. Podenco Canario’lar, sevdikleriyle gerçekten eğlenir.

Herhangi bir büyük köpek ırkı gibi, yavru oldukları dönemden başlayarak sosyalleştirilmelidirler. Onlara güçlerini kontrol etmeyi öğretmezseniz, kontrolden çıkabilirler.

Podenco Canario’nun Bakımı Nasıl Yapılır?

Irkın boyutu nedeniyle, Podenco Canario’nun eklemleri, iyi bir günlük egzersiz dozu almazlarsa, yıllar geçtikçe zarar görecektir. Onları sağlıklı tutmak için uzun, günlük bir yürüyüş şarttır.

Kürklerine gelince, çok sert ve çok uzun değil. Bu nedenle haftada bir kez taramak ve ayda bir banyo yaptırmak yeterli olacaktır.

Özetlemek gerekirse, onlar büyük, çok iyi huylu köpeklerdir. Birini sahiplenmeyi düşünüyorsanız, onu sosyalleştirmeniz, onun için bolca alana sahip olmanız ve bütçenizi ayarlamanız gerektiğini unutmayın çünkü bu büyüklükteki bir hayvan beklediğinizden daha fazla yemek yer. Podenco Canario harika bir evcil hayvandır.

Resim kaynağı: Wikipedia İlginizi çekebilir ...

Nesli Tükenmekte Olan 5 Köpek Irkı
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Nesli Tükenmekte Olan 5 Köpek Irkı

Nesli tükenmekte olan hayvanlar denilince akla ilk olarak ayı veya balina gelir. Ancak, tehlikede olan bazı köpek ırkları da bulunmaktadır.