Avrupa Köpek Irkları - En Klasik Olanlar

Çoğumuz köpeğin evcilleştirilmesinin Avrupa'da olmadığına inanırken, şimdiki köpeklerin yaratılışının orada gerçekleştiğini düşünenler de var. Her halükarda bugün size bazı Avrupa köpek ırklarından bahsetmek istiyoruz.
Avrupa Köpek Irkları - En Klasik Olanlar

Son Güncelleme: 05 Haziran, 2021

Çoğu ırk Almanya, Fransa ve İspanya’dan gelse de, kıtadaki her ülkeden en az bir Avrupa köpek ırkı örneği olduğu söylenebilir. Bugünün makalesinde size en popüler olanlardan bahsetmek istiyoruz.

Avrupa köpek ırklarına örnekler

Bu tür köpekler Avrupa kökenli olabilir, ancak şu anda onları dünyanın birçok yerinde bulabilirsiniz. Onlar iyi bilinen ırklardır ve bugün size onlardan biraz bahsetmek istiyoruz:

1. Alman Boksör

alman boksör cinsi köpek

Bu Alman cinsi Molossian tazı ile bağlantılıdır. Her iki dünya savaşında da mesaj göndermek için sıklıkla kullanılan orta boy bir köpektir. Bu arada, yaralı askerlerin bedenlerini toplamak ve iletişim kablolarını taşımak için de eğitildiler.

Başları güçlü ve çeneleri heybetlidir. Normalde, burunları düzdür ve bazıları tamamen kahverengi olmasına rağmen kısa, ten rengi ve beyaz tüyleri vardır. Ayrıca estetik gerekçelerle yapıldığı iddia edilerek kesildikleri için kulakları ve kuyrukları kısadır. Bu uygulamanın artık birçok ülkede yasa dışı olduğunu unutmayın.

Kısacası, bu tür köpekler çok aktif, sadık, ihtiyatlı, biraz baskın ve oldukça bölgecidir.

2. İspanyol Mastiff bir Avrupa köpeğidir

Bu, kırsal alanlarda bol miktarda bulunan Avrupa köpek ırklarından biridir. Hayvanları korumak için kullanılırlar. Kalın kürkleri çarpıcı görünümleriyle iyi giden iri, kaslı ve güçlü hayvanlardır. Bir tanesi yaklaşık 70 kg ağırlığında olabilir (İspanyol ırklarının en büyüğüdür).

Zarif yapıları vardır ve yabancılara karşı güvensizlerdir, ayrıca sahiplerine bağlılardır ve çocuklarla araları çok iyidir. Bu köpeğin koruyucu içgüdüsü diğerlerinden çok daha gelişmiştir.

3. Dogue de Bordeaux

Fransız kökenli bu köpek iridir ve bekçi köpeği grubunun bir parçasıdır. Büyük kafası, kısa burnu ve yeşil veya kehribar rengi gözleriyle o ülkedeki en eskilerden biridir. Ayrıca kulakları zarif bir şekilde aşağı sarkar ve kürkleri kısa ve iki tonlu veya maun kahverengidir.

Dogue de Bordeaux 10 yıla kadar yaşayabilir ve son derece sevecen, ailesine bağlı, sadık ve sakin huyludur. Yalnız olmaktan hoşlanmadıklarını ve uygun şekilde sosyalleşmedikleri takdirde saldırganlaşacaklarını unutmayın.

4. Napoliten Mastiff

Bu köpek ırkı İtalyan kökenlidir (özellikle Napoli’den) ve oldukça eskidir. Büyük İskender tarafından İtalya’ya getirilen bir köpek olan Tibetli Mastiff’in torunlarıdır.

Genel olarak, geniş bir sırta sahip tıknaz büyük bir vücutları vardır ve hem ailelerinin hem de evlerinin sadık koruyucularıdırlar. Napoliten Mastiff’ler son derece zeki, asil, görkemli, kararlı ve sadıkdırlar. Normalde, çok haklı bir nedenleri olmadıkça ısırmazlar.

5. Beagle

İngiliz kökenli bir köpek olan Beagle’lar küçük ve orta boydadır, kısa bacakları ve sarkık kulakları vardır. Üremesi 2000 yılı aşkın bir süre önce başladı; ancak modern gelişimleri 1830’da başladı.

İnsanlar Beagle’ı Elizabeth dönemine bağlar çünkü bu kraliçenin birkaç Beagle cinsi köpeği vardır. St. Hubert’s Köpeği’nin (tazı) yanında, Beagle en gelişmiş koku alma duyularından birine sahiptir. Bu, neşeli, sevecen, biraz utangaç, zeki ve kararlı olan nazik bir hayvandır.

6. Collie bir Avrupa köpek ırkıdır

collie cinsi köpek

Bu köpek İskoç kökenlidir ve genellikle dağlarında dolaştığı İngiltere’nin kuzeyinde çok popülerdir. En yaygın tip uzun saçlı (tıpkı “Lassie” gibi) olmakla birlikte, kısa saçlı, sakallı olanlar da vardır.

Ayrıca yarı uzun saçlı bir alt cins Border Collie var. Kural olarak, bu, eğitilmesi kolay çok tatlı bir hayvandır. Ayrıca sadık yoldaşlardır ve tanımadıkları kimseye güvenmezler.

7. Brüksel Grifonu

Belçika’dan gelen bu minyatür köpek, adıyla aslında üç farklı ırka atıfta bulunur: Griffon Bruxellois, Griffon Belge ve Petit Brabançon. Yüzleri düzdür ve iri gözleri vardır. Ek olarak, kafaları yuvarlaktır ve yaklaşık 9 kilo ağırlığındadır.

8. Gal Terrier (Welsh Terrier)

Bu en eski teriyerlerden biridir; insanlar onları 18. yüzyılın ortalarında tilki, porsuk ve kemirgen avlamak için yetiştirmiştir.

Kısa, kare, zarif, geniş başlı ve orta burunludurlar. Genellikle kuyrukları canlıdır ve tüyleri soğuk havalarda onları sıcak tutmak için yünlüdür. Aktif, dışa dönük ve arkadaş canlısı bir köpek türüdür. Ancak, yabancılara karşı oldukça utangaçtırlar.

Diğer Avrupa köpek ırkları ise Cocker Spaniel (İngiltere), Golden Retriever (İskoçya), Doberman (Almanya), Kaniş (Fransa), Maltese Bichon (İtalya) ve Bernese Dağ Köpeğidir (İsviçre). İlginizi çekebilir ...

En Popüler Köpek Irkları ve Özellikleri
My Animalssayfasında okuyun My Animals
En Popüler Köpek Irkları ve Özellikleri

En popüler köpek ırkları uzun yıllardan beri insanların en iyi arkadaşları olmuştur. Bu hayvanlar hem insanlar hem diğer hayvanlar ile çok iyi anlaşır.