Napoli Mastifi: Evcil Hayvan Olarak Uysal Bir Dev

22 Mart 2021
Bugünkü yazımızda asil, güzel ve yumuşak başlı Napoli mastifi ırkından söz edeceğiz. Bu türü daha yakından tanımak için okumaya devam edin!

Ataları çok daha eski bir köpek ırkı olan Tibet mastiflerine dayanan Napoli mastifi dünyadaki en büyük köpek ırklarından biridir. Bugünkü yazımızda, asil, güzel ve yumuşak başlı Napoli mastifi ırkından söz edeceğiz.

Napoli Mastifi Irkının Kökenleri

Avrupa’ya dayanan bu ırkın ataları en eski ırklardan biri olan Tibet mastifleridir. Bazıları Büyük İskender’in ilk Asya mastifini milattan önce 300 civarında Hindistan’dan Yunanistan’a getirdiğini düşünmektedir.

Bu ırkı Roma halkına tanıtan Yunanlar sayesinde, Romalılar bu köpekleri amfi tiyatrolarda yapılan sirk dövüşlerinde kullanmaya başladılar. Mastif kelimesi Latince dev, sağlam ve dayanıklı anlamına gelen massivus kelimesinden geliyor. Bu sözcükleri bahsi geçen türü anlatmak için kullanabiliriz.

Napoli mastifinin kökenine dair bir diğer teori de Fenikeliler’in bu ırkın farklı türlerini milattan sonra 500 civarında Britanya’ya getirdiğidir. Burada ırkın gelişimi devam etmiştir. Fiziksel özelliklerinden ötürü kaplan, ayı, aslan ve tabii gladyatörlerle dövüşmeleri için eğitilmişlerdir.

Hangi durumu ele alacak olursak olalım Napoli mastifi İtalya’nın Salento bölgesinin güneyine dayanan antik bir dev diyebiliriz. Campania bölgesinde halk savaşa bağlı sorunlara rağmen mastif türü köpekleri yetiştirmeye devam etmiş. Farklı soylar geliştirilmiş. Bunlar arasında Ponzano, Gheno, Vittoriale, Fossombrone, Castellaccio, Ponzo ve Sole soylarını sayabiliriz.

Napoli Mastifi: Özellikleri ve Davranışları

İlk bakışta bu ırkın kaslı ve güçlü olduğu göze çarpıyor. Napoli mastifleri ağır, büyük ve omuz başlarının uzunluğu 60 santimetreye kadar uzayabilir. Yetişkin erkeklerin ağırlığı 50 ile 70 kilogram arasında değişebilir. Dev köpek ırkları arasında yer alır, güçlü bir yapıları vardır ve kocaman bir kafaya sahiptirler.

Oturan napoli mastifi

Kürkleri gri, bakır-çinko grisi, kahverengi, açık kahverengi ve çizgili olabilir. Napoli mastifi keskin bakışlara sahiptir. Küçük üçgen kulakları kafasının iki yanından yanaklarına kadar sarkar. Kuyrukları kalın ve yukarıdadır ve uca doğru daralır bir yapıdadır.

Bu köpekler yavaş ve telaşsız yürürler. Bundan ötürü bazen ayılarla karıştırılabilirler.

Karakter olarak sadık, çekingen, korumacı, tetikte, zeki, haşmetli ve soylu hayvanlardır. Bir neden olmaksızın saldırmaz ya da ısırmazlar. Büyük boyutlarına rağmen agresif değildirler ve evde beslemek için idealdirler.

Mastifler çok iyi koruma köpekleri olurlar. Küçüklükten eğitmeye başlarsanız sahiplerine ve tüm aileye karşı daha sakin, sevimli ve sevgi dolu olurlar. Arkadaş ve tanıdıklara da iyi davranırlar. Bu cesur hayvanlar fiziksel acıya dayanıklıdırlar ve büyük bedenleri nedeniyle şaşkın bir deve benzerler.

Napoli Mastiflerinin Bakımı

Bu ırkın bakımı çok kolay değildir ve çok emek ister. Mizaçları yavruyken aldıkları eğitime göre şekillenir. Agresif olmalarının önüne geçilmesi için erken yaşlardan itibaren sosyalleşmeleri çok önemlidir.

Haftada en az üç kez egzersiz yapmaları da son derece mühimdir. Çünkü kilo almaya çok açıktırlar. Kolaylıkla 100 kiloya erişebilirler. İyi beslenmeleri yaşamları için çok değerlidir. Veteriner hekimler her gün et ve pirinç tüketmelerini ve bunun yanında da tür ve ihtiyaçlarına uygun gıdaları almalarını önermektedir.

Yemekten sonra yüzlerini yıkamayı ve hijyenlerine özen göstermeyi de aklınızdan çıkarmayın. Çünkü cilt kıvrımlarında kir birikebilir, rutubet olabilir ve bu da enfeksiyon ve kötü kokuya neden olabilir.

Kilolarından ötürü kalça çıkması yaygın bir şekilde görülebilir. Bundan ötürü, obezitenin önüne geçmeniz bir kez daha önem kazanır. Bunun dışında kireçlenme, dirsek çıkması ve gastrik torsiyon da karşınıza çıkabilecek sağlık sorunlarındandır. Özellikle gastrik torsiyon ölümcül olabileceği için çok dikkat edilmesi gerekir.

Napoli mastifi sahiplenmeden evvel evinizde yeterli alanınız olduğundan emin olmalısınız. Bu büyük ırk bir apartman dairesinde ya da küçük bir evde barınamaz. Doğumdan üç yaşına dek ağırlık ve boylarının üç katına çıktığını aklınızdan çıkarmayın.