Köpekler Neden Yiyeceklerini Gömüyor?

Tam anlamıyla evcilleştirilmiş bir türden bahsetmemize rağmen, köpekler bazen atalarından miras aldıkları davranışları sergilerler. Bunu akılda tutarak, köpeklerin neden yiyeceklerini gömdüklerinden bahsetmek istiyoruz.
Köpekler Neden Yiyeceklerini Gömüyor?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpekler neden yiyeceklerini gömüyor, hiç merak ettiniz mi? İnsancıl bir bakış açısından bu pek mantıklı değil. Sonuçta, evcil köpeklerin yiyecekleri her zaman ellerinin altındadır ve kesinlikle bunun farkındadırlar.

Bu tür davranışların ana nedeni, atalarından miras kalan körelmiş özelliklerdir. Bu özelliklere sahip olan tek canlılar köpekler değildir, hepimiz insan nüfusunun yüksek bir yüzdesinde kullanılmayan 20 yaş dişlerinin olduğunu biliriz.

Köpeklerin evcilleştirmesi ve ataları hakkında

Bu tür davranışları anlamak için filogenetik ağaca ve evcil köpeğin (Canis lupusiliaris) evrimsel geçmişine geri dönmemiz gerekir.

Bazı genetik araştırmalar, günümüzde en yakın dostumuz olan köpeklerin geçmişini aydınlatmaya çalıştı. Şaşırtıcı bir şekilde,günümüzdeki kurtlar ve evcil köpekler, iki monofiletik gruptur, yani, açıkça birbirinden ayrılırlar.

Bu, evcil köpeğin günümüzdeki kurt popülasyonuna genetik olarak yakın olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, atasının (muhtemelen Pleistosen çağından kalma bir tür kurt) nesli çoktan tükenmiştir.

Bu evrimsel ilişkiyi tanımlamak neden gereklidir? Başlangıç olarak, pek çok durumda, konu evcil köpek davranışını keşfetmeye geldiğinde, kurtlara başvurmamamız gerektiğini açıkça belirtmeliyiz. Yine de, uzun zaman önce ortadan kaybolan atasının özelliklerini incelememiz gerekir.

toprak kazan husky

Köpekler yiyeceklerini neden gömüyor?

American Kennel Club bize cevabı veriyor. Kaynak sağlanması, gıdanın kıt olduğu bir yaşam alanına tepki olarak ortaya çıkmıştır, fakat körelmiş bir davranıştır.

Bu terim İngilizce’de artık avlanma olarak bilinir ve birçok memelinin yaptığı bir şeydir. Örneğin, kutup ayıları, vaşaklar, tilkiler, katil balinalar, çakallar, rakunlar ve tabii ki evcil köpekler.

Yabani kurt sürülerinde yiyecek biriktirme davranışı da gözlemlenmiştir. Örneğin kurtlar, avlarını, karların altına gömer, bu da etin günler veya haftalarca saklanabilmesini sağlar. Bu, gıda ihtiyacına cevap verdiği için anlaşılması kolay olan evrimsel bir mekanizmadır.

Bu artık yiyeceği gömme alışkanlığı her köpek ırkına göre kendini göstermektedir. Örneğin, avlanmada kullanılmak için genetik seleksiyona uğrayan köpek ırkları, sporcu köpeklere kıyasla artık yiyeceği gömmeye dair daha fazla eğilim göstermektedir.

Teoriler, bu avcı grubunun daha fazla “yağmacı içgüdüsü” sergilediğini iddia etmektedir. Bu nedenle, artık avlanma gibi körelmiş davranışların daha belirgin olması mantıklıdır.

Bu nedenle, sosis köpekler, Beagle’lar, Basset Hound ve Minyatür Schnauzer’ların bir ödül aldıklarında çukur kazıp onu saklamaları daha olasıdır.

Tok hayvanlar, kaynakların kıt olduğu zamanlar için yiyecek depolayabilirler.

Bu davranışla ilgili ne yapılmalı?

Tabii ki, bir köpeği genetik kodunun bir parçası olan körelmiş davranışı nedeniyle cezalandırmak pek mantıklı değildir. Bu tür davranışlardan kaçınmanın püf noktası, aktiviteyi başka bir şekilde yönlendirmektir. 

Örneğin, köpeğe oyuncaklarını ve değerli eşyalarını gömebileceği battaniyeler veya yastıklar verebilirsiniz. Başka bir çözüm, köpeğe sahibinin bahçesini mahvetmemesi için bir kum kutusu vermek olabilir.

Can sıkıntısı da bu davranışı koşullandıran önemli bir faktör olabilir. Sahibi köpeğe yeterli uyarıcı sağlarsa, köpek de enerjisini yönlendirmek için daha içgüdüsel hareketlere başvurmak zorunda kalmayabilir. Bu nedenle oyunlar davranışsal problemler karşısında her zaman iyi bir çözümdür.

Son olarak, köpeklere tok karnına kemik ve ödül verilmemesi de önerilir. Bu şekilde, köpek bu unsurları “artık yiyecek” olarak yorumlamaz ve onları toprak altında saklama arzusu azalır.

köpekler plajı gömüyor

Kalıtsal fakat olumlu bir davranış

Gözlemlediğimiz gibi, köpeklerin yiyeceklerini gömmesi tamamen normaldir ve körelmiş bir evrimsel özellikten kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bir takıntı haline gelmediği sürece, en temel içgüdülerini ortaya koyduğu için bir köpeği cezalandırmak ters etki yaratabilir.

Köpeklerin çevrelerinin zenginleşmesine ve koku alma duyusunu teşvik eden aktiviteler gibi içgüdülerini geliştiren oyunlara ihtiyaç duyduklarını hatırlamak önemlidir. Köpeklerin bazı zamanlarda atalarından kalma yönleriyle temasa geçmelerine izin vermek, mutlulukları için gereklidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.