Köpeklerin Sınıflandırılması: Kurtlara Ne Kadar Yakınlar?

Taksonomi, yani sınıflandırma bilimi, canlıları familya, cins, tür ve başka alt bölümlere ayırır. Köpekler ve kurtların taksonomisi neredeyse aynıdır ve ortak bir atadan geldikleri düşünülmektedir.
Köpeklerin Sınıflandırılması: Kurtlara Ne Kadar Yakınlar?

Son Güncelleme: 04 Mart, 2019

Köpekler, uzun senelerdir evcil hayvan ve bekçi olarak ya da başka görevlerde hayatlarımızın bir kısmında yer alıyorlar. Köpeklerin karakterleri ve genetik yapılarını daha iyi anlarsak beraber daha uyumlu yaşayabiliriz. Köpeklerin sınıflandırılması hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz?

Taksonomi nedir?

“Sınıflandırma bilimi” olarak da bilinen taksonomi, canlıların familya, cins ve tür gibi çeşitli kategorilere ayrılmasından sorumludur. Hayvanların sınıflandırılmasının yedi aşaması vardır; alem, şube, sınıf, takım, familya, cins ve tür. Bu ana grupların altında alt takım ve alt familya gibi kategoriler de bulunur.

Taksonomi, çok kalabalık bir alanı kategorilere ayırmaya çalışır ve bu iş her zaman o kadar da kolay değildir. Birbirinden çok farklı canlılar, aynı aleme ait olabilirler. Bu canlıları daha detaylı gruplara ayırabilmek için belli başlı özelliklerine ve gelişme çağlarına dikkat etmek gerekir.

Taksonomi, uluslararası adlandırma kodlarının belirlenmesinden de sorumludur. Bu kodlar zooloji ve botanik gibi alanlarda taksonomik sistemin oluşturulması için kullanılır. Böylece canlılar belli gruplara ayrılıp adlandırılarak sınıflandırma sisteminde bir denge sağlanmış olur.

kayalar üstünde iki kurt

Köpeklerin Sınıflandırılması

Tüm canlılar, taksonomi bilimiyle belli şekilde gruplandırılsalar da bu yazımızda köpeklerin sınıflandırılması ile ilgili bilgi vermek istiyoruz.

 • Üst alem: Eukaryota; hücrelerinde çekirdek olan canlılar.
 • Alem: Animalia; hareket edebilen, oksijen kullanan, sindirim yoluyla beslenen ve eşeyli üreme yoluyla çoğalan canlılar.
 • Alt alem: Eumetazoa, yani gerçek dokusu olan hayvanlar; kas, tendon ve sinir gibi dokuları ve organları olan canlılar.
 • Şube: Chordata ya da Kordalılar; sırta destek veren bir kemik yapısı olan hayvanlar.
 • Alt şube: Vertebrata; omurgalı hayvanlar.
 • Sınıf: Memeliler; meme bezi ve tüyleri olan hayvanlar.
 • Alt sınıf: Theria ya da doğuran memeliler; embriyonun anne karnında oluştuğu hayvanlar.
 • İnfra sınıf: Placentalia ya da Eteneliler; yavruların anne karnında uzun süre kaldığı hayvanlar.
 • Takım: Carnivora ya da Etçiller; azıdişleri et tüketimine uygun olan hayvanlar.
 • Alt takım: Canifornia ya da Köpeğimsiler; köpek şeklinde hayvanlar.
 • Familya: Canidae ya da Köpekgiller; kurt, tilki, çakal ve benzeri hayvanlar.
 • Alt familya: Caninae; köpekgillerin nesli tükenmemiş tek alt familyası.
 • Cins: Canis; kurt, çakal ve kır kurtları.
 • Tür: Canis lupus; kurtlar ve köpekler.
 • Alt tür: Canis lupus familiaris; köpekler.

Kurtlar ve köpeklerin sınıflandırılması neredeyse aynıdır. Buradan köpekler ve kurtların ortak bir atadan geldiğini anlayabiliyoruz. Kökenlerinde ve genel özelliklerinde hiçbir farklılık yoktur.

İlginizi çekebilir: Kurt Sürülerinin Davranışları

Taksonomi bilimi nasıl oluştu?

Taksonominin kurucusu kabul edilen Carlos Linnaeus İsveç’te doğdu ve Upsala şehrinde okudu. Üniversiteyi bitirdikten sonra çok sevdiği botanik bilimi üstüne konferanslar vermeye başladı.

taksonominin kurucusu

Linnaeus, daha sonraları bitki, hayvan ve mineralleri gruplandırmaya başladı. Sınıflandırma konusuna detaylıca eğildiği birkaç kitap da yazdı. Linnaeus canlıları başta üreme sistemlerine göre sınıflandırmayı denedi ancak kısa süre içinde bunun çok genel kaldığını fark etti.

Bu nedenle ikili sınıflandırma denen bir sistem tasarladı ve canlıları önce cinslerine göre ayırıp adlandırdı. Ardından familya, sınıf ve alemlere ayırdı. En son alt kategoriler geldi. Linnaeus’un bu çalışması hiç de kolay bir iş değildi.

Linnaeus, başka birçok düşünürün de takdirini toplamıştır. Alman yazar Goethe, Linnaeus için “Artık hayatta olmayan aydınlar arasında Shakespeare ve Spinoza hariç kimsenin üstümde bu kadar etkisi olmamıştır!” sözlerini kullanmıştır. Bu büyük bilim insanı sayesinde artık köpekler dahil tüm canlıların taksonomisine sahibiz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.