Kış Sırasında Köpeğinizle Yapabileceğiniz En İyi Aktiviteler

Bazen kışın köpeğinizi eğlendirmek zor olabilir. Bugünkü yazımızda sizlere bunu nasıl yağabileceğiniz konusunda bazı ipuçları ve tavsiyeler vereceğiz.
Kış Sırasında Köpeğinizle Yapabileceğiniz En İyi Aktiviteler

Son Güncelleme: 15 Kasım, 2020

Kış yılın harika bir zamanıdır ancak genellikle kötü havalarda dışarıya çıkmak için gereken enerjiye de iradeye de sahip olmadığımızı fark ederiz. Diğer yandan, dört ayaklı arkadaşlarımız bu hislerimizi paylaşmazlar. Onların tek bildikleri, mevsimden bağımsız bir şekilde koşmak, zıplamak ve oynamak istedikleridir. Bu, soğuk kış ayları sırasında evcil hayvanlarımızı aktif ve memnun tutmayı zor bir hale getirebilir. Bundan dolayı, bugünkü yazımızda size köpeğinizi kış aylarında nasıl eğlendirebileceğiniz konusunda bazı ipuçları ve tavsiyeler vereceğiz.

Özellikle soğuk bir ülkede yaşıyor olsanız da olmasanız da bu ipuçlarını yararlı bulabilirsiniz. Ne de olsa, tropikal iklimlerde dahi yağmurlu günler geçirebilirsiniz.

Kış Sırasında Köpeğiniz İle Ne Yapabilirsiniz?

Montunuzu Alın!

Karların içerisinde oynayan bir köpek.

Soğuk olması dışarıya çıkamayacağınız anlamına gelmez. Bundan dolayı, eğer yaşadığınız yerde sık sık kar yağıyorsa montunuzu alın, köpeğinizin de yeterince sıcak kalacağından emin olun ve oynamak için dışarıya çıkın. Köpekler karı severler. Bunu, keşfedebilecekleri ve içinde yeni maceralar yaşayabilecekleri büyük bir oyun alanı olarak görürler.

Yani, köpeğinize küçük bir mont alın, patilerinin çatlamasını engellemek için patilerine vazelin sürün ve dışarıya çıkıp o taze kar ve buzun keyfini çıkarın.

Eğer koşmayı sevmiyorsanız basitçe rahatlatıcı bir yürüyüşe de çıkabilirsiniz. Sadece sıcak olacak şekilde sarınmayı unutmayın.

Yeni Oyuncaklar Alın

Yeni oyuncaklar almak için köpeğinizin sıkıldığı zamanlardan daha iyi zaman yoktur. Onları sevseler de sevmeseler de basitçe merak dolayısıyla onlarla oynayacakları kesindir.

Şansınız varsa bu onları daha uzun bir süre eğlendirecektir. Onlara birkaç Kong oyuncağı alabilirsiniz, bu oyuncakları yemek ya da ödül mamaları ile doldurabilirsiniz. Köpeğiniz yiyeceğe ulaşmak için çok uğraşmak zorunda kalacaktır, bu da onu saatlerce oyalayacaktır.

Eğitim Dersleri Ayarlayın

Ne kadar denerseniz deneyin, büyük ihtimalle kış sırasında normalde yapacağınız kadar egzersiz yapmayacaksınız. Bundan dolayı, eğer köpeğinizi eğitim derslerine götürmeyi düşünüyorsanız, bunu yapmak için daha iyi bir zaman yoktur.

Köpeğinize eğitim dersleri ayarlayın, böylece enerjisini yakmak, egzersiz yapmak ve aynı zamanda nasıl davranması gerektiğini öğrenmesi için harika bir yeri olacaktır.

Sosyal Etkinliklere Katılın

Soğuğa rağmen, köpekler için mükemmel olan kış festivalleri ya da marketler gibi şeyler genellikle yaygındır. Köpeğinizi buralara götürün ve onun yeni kokular, renkler ve insanlardan oluşan dalganın keyfini çıkarmasını izleyin.

Köpeğinize Numaralar Öğretin

Bu sıkıntıyı – hem sizin hem de köpeğinizin sıkıntısını – geçirmenin harika bir yoludur. Köpeğinize oturmayı, tokalaşmayı, yere yatmayı, ağzındaki bir şeyi bırakmayı ya da aklınıza gelen herhangi bir başka şeyi öğretebilirsiniz.

Eğer ona numaralar öğretmeye başlamaya karar vermenizden önce köpeğiniz sıkılıyorduysa bunu büyük ihtimalle bir oyun olarak görecektir ve buna dikkat etmesi ihtimali daha yüksek olacaktır.

Kış Sırasında İç Mekanlarda Oynamak

Oyuncağına sarılmış bir köpek.

Evin içinde ve çevresinde oynayabileceğiniz, saklambaç gibi pek çok oyun vardır. Saklanabilir ve köpeğinizin gelmesini ve sizi bulmasını bekleyebilirsiniz, ya da köpeğinizin ne kadarını bulabileceğini görmek için evinize ödül mamaları saklayabilirsiniz. Hatta bir arkadaşınızı ve onun köpeğinizi evinize davet edip bir kış öğleden sonrasını beraber geçirebilirsiniz.

Görebileceğiniz üzere, hava en kötü halinde dahi olsa, sizin ve köpeğinizin beraber yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Bu, köpeğiniz ile bağ kurmanız için yılın harika bir zamanıdır.

Hatırlayın, yılın hangi zamanı olduğu fark etmez, köpeğinizin mutlu ve sağlıklı kalmak için hala bol egzersize ihtiyacı vardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.