Köpekler Neden Yatakları Tırmalar?

Köpeklerin yatakları tırmalamaları gibi hayvanların bazı davranışları komik gelse de, aslında bu garipliklerin arkasında biyolojik bir açıklama bulunmaktadır.
Köpekler Neden Yatakları Tırmalar?

Son Güncelleme: 07 Kasım, 2020

Evcil hayvanlarımızın davranışları bizleri hep şaşırtmıştır, mesela köpeklerin yatakları tırmalama davranışı gibi. Komik bir görüntü olsa da, bu davranış DNA’larına kodlanmıştır ve türün kendisi kadar eskiye dayanır. Vahşi köpeklerin uyku deliği yapmak için toprağı kazması da bu davranışın kökenini oluşturur. Gelin, köpekler neden yatakları tırmalar sorusuna yanıt arayalım.

Amaçları kendilerine huzurlu ve korunaklı hissedecekleri rahat bir yer ayarlamaktır. Bugünlerde evcil köpeklerin uyumak için böyle bir alan inşa etmelerine gerek yoktur. Ancak, körelmiş bile olsa, hala yatak tırmalamak gibi bir davranış göstermektedirler.

Köpekler neden yatakları tırmalar?

Tıpkı insanlar gibi, köpeklerin de uyku rutinleri vardır. Bu yüzden uyumaları bu kadar vakit almaktadır. İlk olarak, yataklarını aşağıdaki gibi adımlarla düzgün bir şekilde ayarlamaları gerekir:

İçgüdü

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, evcil köpekler evrimsel olarak çakallar, kurtlar ve tilkilerle akrabadır. Tüm bu vahşi hayvanlar yavrularını büyütmek için yuva kazarlar.

Bir köpek rahat ve korunaklı bir bölgede yaşasa bile, yine de uyuyacağı yeri tırmalayabilir. Yataklarını yumuşatmak ve şekle sokmak büyük ölçüde içgüdüseldir.

Çoğu kalıtsal davranışın şehir yaşamında net bir anlamı yoktur, ancak doğal bir bağlamda düşündüğünüz zaman hepsi mantıklı gelmektedir. Hayvan davranışları konusunda hiçbir şey tesadüf değildir.

köpekler yatakları tırmalar

Rahatlık

Tıpkı vahşi akrabalarının vücut şekillerine uygun bir alan yaratmak için kazdığı gibi, köpekler de aynı davranışı gösterir. Bunu genelde uyuma alanlarını olabildiğince rahat hale getirmek için yaparlar.

Köpeklerin uyudukları alanı yumuşatmak için yaptıkları başka davranışlar da vardır. Bunlardan bir tanesi uzanmadan önce defalarca kendi etrafında dönmesidir. Bazıları kafalarıyla yatağı dürtüklemektedir.

Ek olarak, bazen yaprak veya yosun toplama gibi yuvalama görevleri de edinebilirler. Sonrasında topladıklarını yataklarına götürürler. Bu,  fazladan bir battaniyeye ihtiyaç duyduklarının bir göstergesi olabilir.

Köpekler bölgelerini işaretlemek için yatakları tırmalar

Köpeklerin karakteristik özelliklerinden bir tanesi aşrı bölgesel olmalarıdır. Bu nedenle işaretleme davranışını çok sık gösterirler. Kendilerine ait gördükleri alanlarda bu davranışları gösterirler. İşaretlemenin en yaygın davranışlarından bir tanesi o eşyanın üzerine işemek olsa da, bazen yatağı tırmalama ya da yatağa sürtünme de görülebilir.

Bu davranışın sebebi, köpeklerin patilerinde ter bezlerinin yer almasıdır. Uyudukları alanları işaretlemek amacıyla bu ter bezlerinden koku salgılarlar.

Sıcaklık kontrolü

Köpeklerin yatakları tırmalama sebeplerinden bir tanesi de sıcaklık kontrolü olabilir. Bu durum genelde dışarıda uyuyan köpeklerde görülmektedir.

Bazı köpekler kendi yatakları olsa bile, kendilerine uyku çukurları kazarlar. Çok sıcak ya da çok soğuk olan yüzeyleri ılıtmaya çalışırlar.

Köpekler dikkat çekmek için yatakları tırmalar

Köpekler yatakları tırmaladıklarında dikkatinizi üzerine çektiğini fark edebilir ve bunu ödül almak için kullanabilir. Çünkü bu şekilde sizi memnun ettiklerini düşünebilirler.

Böylece ilgi çekmek istediği her durumda yatağı tırmalayabilir. Arada bir yapmaları ciddi bir durum olmasa da eğer köpeğiniz bunu alışkanlık haline getirdiyse bir sorun olduğundan şüphelenebilirsiniz.

yatakta uyuyan köpek

Hesaba katabileceğiniz bazı durumlar

Yatakları tırmalamaları illa kötü bir davranış olarak görülmemelidir. Aşağıdaki bazı durumları hesaba katmalısınız:

  • Teriyer gibi bazı ırklar bu davranışa daha yatkındır.
  • Bu davranışı çevrelerindeki başka köpeklerden öğrenmiş olabilirler (yavrular uyum sağlamak için yetişkinleri taklit etmeye meyillidirler).
  • Köpeğiniz ilgiye muhtaç olabilir. Eğer yatağınızı ya da halınızı tırmalamaya başladıysa derhal engel olun.
  • Fiziksel aktivitelerle köpeğinizi yorarak bir şeyleri tırmalama isteğini azaltın.
  • İhtiyaçlarına uygun bir yatağa sahip hayvan bu davranışı nadiren sergiler. Eğer yeni bir yatak arıyorsanız piyasada rahat birçok model bulunmaktadır.

Son olarak, köpekler vahşi atalarının yaptığı gibi, içgüdüsel olarak da tırmalıyor olabilir. Ancak, her ne kadar normal bir davranış olsa da, davranışlarında başka bir gariplik var mı diye kontrol etmelisiniz. Böyle bir durum söz konusu ise veterinere başvurun; onlar hayvanı inceleyerek gerekli tedaviyi sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Agadoni, Laura. «Why Do Dogs Scratch at Their Bed?» Accedido 30 de mayo de 2020. pets.thenest.com/dogs-scratch-bed-3550.html.
  • vca_corporate. «Why Dogs Turn Around Before Lying Down». Accedido 30 de mayo de 2020. vcahospitals.com/know-your-pet/why-dogs-turn-around-before-lying-down.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.