Köpekler Yaz Aylarında Nasıl Serin Kalır?

Köpeklerin insanlara göre oldukça farklı serinleme yöntemleri vardır. Bu makalemizde köpeklerin nasıl terlediğini ve yaz mevsiminde nasıl serin kaldığını anlatacağız.
Köpekler Yaz Aylarında Nasıl Serin Kalır?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerin vücutlarının her bir bölgesinde bezler bulunur ancak insanların aksine yalnızca, ayak tabanları gibi kürkle kaplı olmayan alanlarda ter üretilir. Ayrıca köpekler, serin kalmalarına yardımcı olmak için ağızlarını kullanır – nefes nefese kalmış gibi solumak, köpeklerin vücut sıcaklıklarını düşürmek için kullandıkları birçok yöntemden yalnızca biridir. Bu makalemizde köpeklerin nasıl terlediğini ve yaz aylarında nasıl serin kaldığını anlatacağız.

Köpekler, pati tabanlarından terler

Köpekler, patilerinden terler.

Köpeklerin ayaklarındaki tabanda küçük ter bezleri bulunur. Bu bezler, sıcak havalarda serin kalmalarına yardımcı olur. Ayrıca iç ayak dokularını aşırı sıcaklıklardan korumaya yardımcı olan ve aşırı ısınmalarını önleyen bir yağ tabakası da vardır.

Aynı zamanda dört ayaklı arkadaşlarımızın patilerinde doğal bir serinleme sistemi bulunur. Damarlar, sıcaklığın düzenlenmesine yardımcı olmak için genişler ve büzülür. Ortam sıcaklığı çok yüksek olmadığı sürece bu sistem, vücut sıcaklığını azaltmaya yardımcı olur.

Köpekler, sıcaklıklarını düzenlemek için kulaklarını da kullanır. Aynı patileri gibi kulaklarındaki damarlar ihtiyaç oldukça daralabilir veya genişleyebilir.

Gördüğünüz üzere köpekler, insanlardan farklı bir şekilde terler; ancak kendilerini serin tutmanın ve vücut sıcaklıklarını düzenlemenin başka yolları da vardır.

Köpekler nasıl serin kalır: sıcaklık ve sıvı alımı

Köpeklerin, insanlara göre oldukça farklı serinleme metotları olmasına rağmen onların bol su tükettiklerinde emin olmak zorundasınız. Böylece ciddi sağlık sorunlarını önlemiş ve ruh hallerinin yükselmesine yardımcı olmuş olursunuz.

Köpeklerin vücudu aynı buzdolabı gibidir. Normal vücut sıcaklığı 37°C ile 39°C arasında değişir. Vücut, çok ısındığında bunu algılar ve çok etkili tükürük bezlerine sahip olan dile ılık kan pompalar. Köpek nefes nefese kalmış gibi soluduğunda dildeki tükürük buharlaşır, kanı soğutur ve vücut ısısını düşürmeye yardımcı olur.

Köpekler, dillerini dışarı çıkararak ve nefes nefese kalmış gibi soluyarak ağızlarını serinletir. Akciğerler tarafından dışarı atılan sıcak buhar, ağızlarındaki soğuk tükürüğe çarparak bir sıvıya dönüşür ve dilden damlacıklar halinde damlar.

Köpeğin boyutu

Büyük köpekler, vücutlarını soğutmak konusunda küçük köpeklere göre daha az etkilidir. Bunun bir sebebi, genellikle büyük köpeklerin daha az terlemesidir. Ayrıca büyük boyutları, kaybettiklerinden daha fazla ısı üretmeleri anlamına gelir.

Bununla birlikte küçük köpekler, doğal sıcağa daha az tolerans gösterir. Onlar için yüksek sıcaklıklar çok tehlikelidir ve sıcak çarpmasına aşırı derecede duyarlıdır.

Köpeklerde sıcak çarpması

Bir köpeğin iç sıcaklığının 41°C’nin üzerine ulaşması, sıcak çarpması için büyük bir risk oluşturur. Sıcak çarpması, evcil hayvanınızın sağlığı açısından çok tehlikelidir. Sonuçların ciddiliği, köpeğinizin iç sıcaklığının ne kadar yüksek olduğuna ve bu sıcaklığın ne kadar sürdüğüne bağlı olarak değişir.

Genellikle sıcak çarpması, bir köpeğin uzun bir süre boyunca arabanın içinde bulunması sonucunda oluşur. Bu durumu önlemek için klimayı ve pencereleri açtığınızdan emin olun. Aynı zamanda köpeğinizin vücut sıcaklığının düşmesine yardımcı olabilmek adına onu buz torbası ile serinletebilirsiniz.

Hiçbir durumda köpeğinizi arabada yalnız bırakmamalısınız. Bir araba, birkaç dakika içinde inanılmaz derecede yüksek sıcaklıklara ulaşabilir; arabanızın camlar aralanmış bir şekilde gölgede park edilmiş olması da bu durumu değiştirmez. Farkında olmadan köpeğinizi ciddi bir tehlikeye atmış olursunuz.

Sıcak çarpmasının semptomları

Sıcak çarpmasından muzdarip olan köpeklerde aşırı soluma, taşikardi, yüksek sıcaklık, tıkalı mukoza zarı, kusma, ishal gibi semptomlara rastlanır ve çok şiddetli durumlarda köpekler, şoka girebilir veya bilincini kaybedebilir.

Bu semptomlardan birini fark ettiğinizde mümkün olduğunca hızlı bir şekilde bir veterineri aramalısınız. Yapmanız gereken ilk şey, köpeğinizi havadar, serin bir yere çıkarmak, soğuk suyla banyo yaptırmak ve eğer köpeğinizin bilinci yerindeyse azar miktarda serin su içirmek.

Köpekler nasıl serin kalır: serinleme süreci

Köpekler nasıl serin kalır? Onların serinleme süreci vardır.

Uzun zaman önce bilim insanları, bir köpeğin dahili termostatının (ısı düzenleme sistemi) dile ılık kan pompaladığını keşfetti. Tükürük bezleri açılır ve köpek derin, hızlı nefes almaya başlar.

Sıcak hava, soluk borusundan ilerleyip dili geçerken tükürük, dilden buharlaşarak kanı soğutur. Bu süreç, köpeğin vücut ısısını düşürür ve beynin soğumasına yardımcı olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.