Köpeklerde İshali Durdurmak İçin 10 Adım

Belki köpeğiniz ishale yakalanmıştır, belki de sadece gelecekte böyle bir durumun başınıza gelmesine karşı hazırlıklı olmak istiyorsunuz. Her iki durumda da köpeğinizin ishalini durdurmak için hangi adımları atmanız gerektiğini bilmek faydalı olacaktır.
Köpeklerde İshali Durdurmak İçin 10 Adım
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İshal, küçük köpek dostlarımız için ortak bir sorundur. Genellikle ciddi değildir ve sadece evde tedavi gerektirir. Bu makalede köpeklerde ishali durdurmak için size yardımcı olacak 10 adımdan bahsedeceğiz. Mutlaka göz atın.

Doğru adımları atarsanız, küçük ishal vakalarını durdurabilir ve köpeğinizin veterinere götürülmesini ya da daha kötüye gitmesini önleyebilirsiniz. Köpeğinizin zaten bir ishal vakası varsa, bazı basit adımları takip edebilir ve durmasına yardımcı olabilirsiniz.

Köpeklerde ishali durdurmak için neler yapabilirsiniz?

1. Oruç

Köpeğinizin bağırsaklarında yiyecek olması, bağırsak astarındaki kasılmaları yiyeceğe iten şeydir. Bununla birlikte, köpeğiniz ishal problemi yaşıyorsa, bu kasılmalar çok güçlü olabilir ve ishal şeklinde ortaya çıkabilir.

köpeklerde ishali durdurmak için neler yapmalısınız

Köpeklerde ishali durdurmak için size yardımcı olacak ilk adımlardan biri köpeğin oruç tutmasını sağlamaktır. Köpeğinize yarım gün ya da bir gün boyunca hiç yiyecek vermeyin. Bağırsak astarı çok hassastır ve bir mola vermek normale dönmesine yardımcı olacaktır.

2. Köpeklerde ishali durdurmak için bol bol su içirin

Köpeğiniz oruç tutarken, hayvanın yakınlarında taze su bulundurduğunuzdan emin olun. Bu, susuz kalma riskini azaltabilir.

3. Köpeklerde ishali durdurmak için beslenme tavsiyesi

Köpeğinizin orucu bittiğinde, onlara sindirimi kolay olan yumuşak yiyecekler verin. Bu öğünlerde yağ ya da kırmızı et bulunmamalıdır. Ona haşlanmış beyaz pirinç, makarna ya da patates püresi ile tavuk vermelisiniz.

Köpeğinize süt ya da diğer süt ürünlerini vermek iyi bir fikir değildir; çünkü köpeklerin çoğu laktoz hassasiyeti vardır ve bu durum ishali daha da kötüleştirebilir.

4. Veterinerin önerileri

Köpeğiniz yumuşak gıda diyetine iyi tepki vermiyorsa, mide problemlerini tedavi etmeye yardımcı olabilecek bir köpek maması almak için veterinerinizle konuşmalısınız. Bazı diyetle rin ishalin iyileşme süresini hızlandırabileceği kanıtlanmıştır.

5. Küçük porsiyonlar

Daha küçük miktarlarda yiyecekler bağırsak uyarımını düşük tutabilir; bu da ishale neden olan spazmları önlemenin iyi bir yoludur. Normal bir günde yedikleri yiyecekleri aynı miktarda verin; fakat bu öğünleri dört küçük parçaya bölün. Bu, ishalin geri gelmesini önler.

6. Ağırdan alın

İshal bittiğinde, köpeğiniz normal beslenmesine geri dönmelidir. Bununla birlikte, normal yiyeceklerini hemen vermeyin; çünkü bağırsaklarının iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır.

İshalin gerçekten geçtiğinden emin olmak için en az 48 saat boyunca yumuşak gıda diyetiyle başlayın. Sonra yumuşak gıda diyeti ve normal köpek maması karışımı yapmaya başlayabilirsiniz.

7. Köpeklerde ishali durdurmak için probiyotikler

Probiyotikler, sindirime yardımcı olan ve ishali durdurma işlemini hızlandıran bakterilerdir. Köpeğinizin vücudundaki iyi bakteri, ishal ile birlikte vücuttan atılabilir. Bu nedenle, köpeğinizin sindiriminin tekrar düzgün bir şekilde çalışması için onları geri alması gerekecektir. Probiyotiklerin devreye girdiği yer burasıdır.

Bunları art arda beş gün boyunca günde bir kez olmak üzere köpeğinizin yemekleriyle karıştırmalısınız. Sadece köpeklere yönelik probiyotik aldığınızdan emin olun; çünkü midelerindeki bakteriler bizimkilerle aynı değildir.

ishal köpeklere yedirmeniz gerekenler

8. Onlara insanlar için üretilmiş olan ilaçlardan vermeyin

Köpeğinizin ishalini doğal maddelerle durdurmak en iyisidir. Onlara bağırsak aktivitesini azaltan bir ilaç vermek, daha ciddi bir problemi gizleyebilir. Belirtiler (ishal) 2 ila 3 gün sonra geçmezse, köpeğinizi veterinere götürmelisiniz.

9. Tehlikeli bir şey yiyip yemediklerini öğrenin

Çoğu zaman köpekler ishal olurlar; çünkü yememeleri gereken bir şeyi yemişlerdir. Bedenleri ondan kurtulduğunda, kendilerini daha iyi hissetmeye başlarlar. Bu nedenle, köpeğinizin bir temizlik ürünü gibi herhangi bir zehir ya da zehirli madde yediğini fark ederseniz, köpeğinizi acilen veterinere götürmelisiniz.

10. İshal genellikle köpeklerde ateşe neden olur

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, ateş köpeklerde de bir çeşit enfeksiyon belirtisidir. Köpeğinizin ateşini ölçmeniz gerekiyorsa, birisinin kollarını köpeğinizin karnının etrafında tutması ve köpeğinizin arka patilerini göğsüne koymasını sağlayabilirsiniz.

Bu arada, elinizi sıkıca köpeğinizin çenesinin altına sokun ve ateşini ölçmek için termometreyi kullanın. Köpeğinizin ishaline son vermek için bu adımları izleyin! Hiçbir şey işe yaramıyormuş gibi görünüyorsa ve semptomlar 2 günden fazla sürerse, köpeğinizi doğrudan veterinere götürün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.