Banyo Vakti Köpeğinizi Nasıl Sakinleştirebilirsiniz?

2 Eylül 2018
Bazı köpekler banyo vakti geldiğinde dehşete kapılırlar. Köpeğinizin banyo korkusunu yenmesi için ona yumuşak adımlarla yaklaşmalısınız ve nazikçe dokunmalısınız.

Köpeğiniz sizi bir havluyla gördüğünde veya küveti hazırladığınızı fark ettiğinde evde ulaşabildiği en uzak köşeye koşabilir. Her banyo vakti geldiğinde daha çok korkar ve banyo fobisi oluşabilir. Bunun olmasını istemiyorsanız, banyo vaktini daha keyifli hale dönüştürmelisiniz. Bu yazımızda, banyo vaktini eğlenceli bir deneyime dönüştürmeniz için bazı tavsiyelerde bulunuyoruz.

Banyo vaktini bir travmaya dönüştürmeyin

Evcil hayvanlar için banyo yapmak kaçınılmazdır, neyse ki bu stresli rutinden geçmelerine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey bulunuyor. İşte bazı yollar:

Onu kandırın

Bu kulağa hoş gelmiyor olabilir, ancak köpeğiniz banyoyu hazırladığınızı fark ettiği anda hızla kaçacaktır. Bundan dolayı banyo vakti öncesi zekice bir plan yapmakta fayda var. Evde başka biri varsa, köpeğinizi yürüyüşe çıkarabilir. Sizde o sırada köpeğinizi banyo yaptırmak için gerekli olan hazırlığı yapabilirsiniz.

Bu, köpeğinizin neler olup bittiğini görmesini ve bir sonraki adımı anlamasını önlemek için ilk adımdır. Eve döndüğünde sizi gördüğü için mutluluktan çıldıracaktır. Bu anı onu kucağınıza almak ve yavaşça banyoya taşımak için kullanabilirsiniz.

banyo yaptırılan köpek

Kaçmasını önleyin

Belki de bunu söylememize gerek yok, fakat banyonun kapısını kapatmayı unutmayın. Aksi takdirde, dışarıya çıkmanın bir yolunu bulur bulmaz dışarı kaçar ve günün geri kalanında onu görmezsiniz.

Onunla konuşun ya da şarkı söyleyin

Evcil hayvanınız banyo vakti geldiğinde ürperip korkabilir. Onu sakinleştirmenin en iyi yolu, ona her şeyin yoluna gireceğini ve onu çok sevdiğinizi söyleyerek güzelce sohbet etmektir.

İsterseniz şarkı da söyleyebilirsiniz. Şarkıların evcil hayvan duygularını doğrudan etkileyebileceği ve ruh hallerine faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Banyo vakti!

Tüylü arkadaşınızı banyoya getirdiğinize ve sakinleştirdiğinize göre artık onu küvete koyabilirsiniz. Küveti doldurup, köpeğinizi içine atmayın. Onu küvet boşken içine koymalısınız. Daha sonra küveti yavaşça ılık suyla doldurmaya başlayabilirsiniz.

Eğer köpeğinizi içi dolu bir küvete atarsanız, su çok soğuk veya çok sıcak olabilir ve köpeğiniz korkabilir. Onu yavaş yavaş ıslatın. İlk önce patilerinden başlayın ve daha sonra yavaş yavaş onu severek yukarı bölgelerini de yıkayın. Bu köpeğinizin sakinleşmesini sağlayacaktır.

Köpeğinizi kurulayın

İnanması güç olabilir fakat köpeklerin en sevmediği şey kurulanmaktır. Özellikle de kurutma makinesi kullandığınız zaman.. İlk olarak bir havluyla kafasını kurulayın, geri kalan kısımları sonradan kurulayın.

havluyla kurulanan köpek

Kafasını kuruladıktan sonra sırtını, patilerini ve gövdesini kurulayın. Sert davranmayın. Bir vazo kuruluyormuş gibi düşünün. Dairesel hareketlerle ovalayın ve fazla güç kullanmayın. Çıkardığı gürültü ve esinti köpekleri korkuttuğu için elektrikli bir kurutma makinesi kullanmak iyi bir seçenek değildir.

Eğer hava güneşliyse, kuruma sürecini hızlandırmak için köpeğinizi yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Eve döndüğünüzde tüylerini tarayın ve üzerine kolonya sıkın (köpeğiniz bunu pek sevmeyebilir). Onu kucağınıza almak ve sevmek, olayın travmatik bir hal almaması için iyi fikir olabilir.

Eğer bu tavsiyelere kulak verirseniz, banyo vaktini travmatik bir olaydan eğlenceli bir olaya dönüştürebilirsiniz.