Köpeklerin Ayaklarındaki İncinmeler Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeklerin ayakları hassas bölgelerdir, özellikle patileri oldukça hassastır. Ancak bu hassas bölgeler birçok farklı şekilde yaralanabilir. Köpeğinizin ayakları sık sık yaralanıyor mu?
Köpeklerin Ayaklarındaki İncinmeler Nasıl Tedavi Edilir?

Son Güncelleme: 24 Aralık, 2019

Köpeklerin ayaklarındaki incinmeler, birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Köpeklerin ayakları hassas bölgelerdir, özellikle patileri oldukça hassastır. Ancak bu hassas bölgeler birçok farklı şekilde yaralanabilir. Köpeğinizin ayakları sık sık yaralanıyor mu?

Köpeklerin ayakları hassas bölgelerdir. Özellikle köpeğiniz hareketliyse sık sık yaralanabilir. İnsanlar gibi onlar da kırık, kas yırtılması ve bağ doku zedelenmesi gibi problemler yaşayabilir. 

Bu tür incinmeler, aniden oluşan hareket kabiliyeti sorunlarına neden olabilir; incinmeden dolayı köpeğiniz hareket edemeyebilir. Kırık, çıkık ve uzun süre durmayan kanama, özelikle dikkat etmeniz gereken konulardır. Bu yazıda köpeğinizi etkileyebilecek en yaygın yaralanmalardan bahsedeceğiz.

1. Yumuşak doku incinmeleri

ayağı kırılmış köpek ve köpeklerin ayaklarındaki incinmeler

Tendon, kas ve bağ dokuları yumuşak dokulardır ve bacaklar bu dokulardan meydana gelir. Kasların gerilmesi ve burkulmalar, bu bölgelerde sık görülen yaralanmalardır.

Bu tür yaralanmalar, özellikle köpeğiniz karda veya buzda kaydığı zaman ortaya çıkabilir. Ayrıca, düz olmayan bir arazide koştukları zaman da yaralanabilirler. Bunlara ek olarak ani dönüşler, durmalar ve sıçramalar da kasları, tendonları veya bağ dokularını zorlayabilir.

Sadece bu değil, koltuktan ya da yataktan atlamak gibi basit hareketler de çoğu zaman yaralanmalara neden olabilir. Birçok kişi köpeklerin atletik olduğunu ve bu tür ani hareketlere dayanıklı olduğunu düşünür. Ancak bu tür kazalar göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşebilir. Köpeğiniz bahçede dolaşırken, bir topu ya da başka bir köpeği kovalarken bile yaralanma olasılığı vardır.

Topallama: En yaygın incinme işareti

Eğer evcil hayvanınız topallıyorsa, bu durum bir sorun olduğunun kesin bir işaretidir. Patilerine sıkışan bir taş parçası gibi küçük sorunlar da topallamalarına neden olabilir. Ancak topallamasına neden olan şey bir doku yaralanması da olabilir.

Eğer köpeğinizin bacaklarını zaten kontrol ettiyseniz ve topallamaya neden olabilecek herhangi bir kesik veya yara bulamadıysanız, muayene olması için veterinere götürün. Çoğu burkulma ciddi bir sorundan kaynaklanmaz ve bazı aktivitelerin sınırlandırılmasıyla kolayca iyileşir. Ancak bazı burkulmalar daha ciddidir ve mümkün olan en kısa sürede tıbbi müdahale gerektirir. 

Yaralanma, enfeksiyon, iltihaplanma, anatomik bozukluklar, kanser ve dejeneratif hastalıklar, köpeğinizin topallamasına neden olabilir. Bu tür durumlardan kaynaklanan sakatlanmalar aniden meydana gelebilir (bu duruma, akut başlangıcı ​​da denir) veya daha yavaş da gelişebilir.

bacağı yaralanmış köpek

2. Derin kesikler, aşınmalar ve diğer yaralanmalar

Derin kesikler, yırtılmalara neden olabilir. Cam kırıkları ve kutu içecekler gibi sivri cisimler, bu tür yaralanmalara yol açabilir. Hatta köpeğinizin kendi tırnakları bile cildinde bu tür çiziklere neden olabilir.

Yaralanmaya hangi cismin neden olduğu oldukça önemlidir. Örneğin beton, kaya ve kum gibi pürüzlü yüzeylerde oynarken köpeğinizin cildinde aşınmalar ve yaralar oluşabilir. Isırık yaralarına neden olan şey, tahmin edebileceğiniz gibi diğer hayvanlardır.

3. Şişen patiler

patisi şişen köpek ve köpeklerin ayaklarındaki incinmeler

Patilerde şişlik, köpekler arasında yaygın görülen bir problemdir. Bu durum çoğu zaman tehlikeli olmasa da, köpeğiniz için kesinlikle rahatsızlık verici ve ağrılı bir süreçtir. Patilerin şişmesi, bacakları da hassas bir hale getirir.

Şişliğe, genellikle patiye sıkışan bir cisim neden olur. Aynı zamanda kene ısırıkları, çivi batması ve parmakta oluşan kırıklar da şişiliğe neden olabilir.

Köpeklerin sık sık patilerini yalamaları ve ısırmaları da bu şişliklerin nedenleri arasında gösterilir. Yazın sıcak asfaltta koştukları için köpeklerin patileri yanabilir.

4. Çapraz bağların parçalanması

Bu yaralanma şeklinin tam olarak teknik ismi ”köpeklerde çapraz bağ kopması”dır. Yırtılan diz bağları, kemiklerin hareketini etkiler.

Çapraz bağ, kalça kemiğini kaval kemiğine bağlar. Bu yüzden çapraz bağlar aslında kemiklerin sabit bir şekilde durmasına yardımcı olur ve kaval kemiğinin yerinde durmasını sağlar.

Köpeğinizin arka bacaklarında topallama gözlemliyorsanız, bu bağ parçalanmış veya yırtılmış olabilir. Bu tür yaralanmalar söz konusu olduğunda, bazı köpek türleri diğerlerinden daha büyük risk altındadır.

Labrador Retriever, Newfoundland, Mastiff, Akitas, Amerikan Staffordshire Teriyeri, Saint Bernard, Kaniş, Alman çoban köpeği, Golden retriever ve Bişon Çuha Köpeği bu tür yaralanmalardan en sık etkilenen ırklar arasındadır.

Köpeklerde görülen çapraz bağ problemleriyle hangi faktörler ilişkilendirilebilir?

Irk, yaş, hareketlilik seviyesi ve obezite çapraz bağların yırtılmasına veya kopmasına etki eden faktörlerdendir. Köpeğinizin kilosunu düzenli egzersizlerle ve dengeli bir diyetle kontrol altında tutabilirsiniz.

Ciddi travmalar sonucu, köpeklerin kemikleri kırılabilir veya yerinden çıkabilir. Böyle bir durumda kemikler yanlış bir şekilde doğal olmayan bir açıda kaynayabilir. Bacaklarını sürükleyerek hareket eden köpeklerin bu bölgelerde bulunan sinirleri de ciddi zarar görebilir.

Köpeklerin ayaklarındaki incinmeler: Topallayan köpeklerin bakımı

Köpeğinizi hareket ettirmeyin, eğer gerekirse kımıldayamaz duruma getirin. Birkaç gün boyunca köpeğinizin hareketini ve fiziksel aktivitesini kısıtlayın.

Kemiklerde kırılma olup olmadığını anlamak için köpeğinizin bacaklarının açısına bakın. Eğer topallayan ayak, köpeğin genel ağırlığını taşımada sorun yaşamıyorsa muhtemelen kırık yoktur. Bu, işinize yarayacak genel bir bilgidir.

Eğer topallama 24 saatten daha uzun sürerse, bu duruma neden olan şey çatlak veya kırık olabilir. Eğer ciddi bir şişlik varsa veya doğrulmakta güçlük çekiyorsa, köpeğinizin acil bir veteriner müdahalesine ihtiyacı vardır.

Veterinerinize danışmadan, köpeğinize herhangi bir ilaç vermeyin. İbuprofen, tylenol ve aspirin, önemli yan etkilere yol açabilir ve veterineriniz başka bir analjezik vermeden önce bu ilaçların yan etkileriyle uğraşmak zorunda kalabilir.

Son olarak, topallayan bir köpeği asla yürümeye veya egzersiz yapmaya zorlamayın. En az birkaç gün veya birkaç hafta tamamen dinlenmelerine izin vermelisiniz.

Topallama ortadan kalktığında dahi, en az 24 veya 48 saat boyunca dinlenmelerini sağlayın. Bu süre geçtikten sonra tekrar egzersiz yapmaya başlayabilir; ancak köpeğinizi asla zorlamamalısınız ve adım adım ilerleyebileceği egzersizler seçmelisiniz. Köpeklerin ayaklarındaki incinmeler, çoğu zaman ciddi bir sorundan kaynaklanmasa da her zaman dikkatli olmalısınız.

This might interest you...
Hayvan Osteopatisi: Nedir Ve Nasıl İşe Yarar?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hayvan Osteopatisi: Nedir Ve Nasıl İşe Yarar?

Hayvan osteopatisi, veterinerlerce en sık kullanılan, etkili ve çok yönlü bir fizyoterapi yöntemidir. Bu yöntem birçok farklı hastalık için kullanı...  • Renkin, E. M., Carter, R. D., & Joyner, W. L. (1974). Mechanism of the sustained action of histamine and bradykinin on transport of large molecules across capillary walls in the dog paw. Microvascular research7(1), 49-60.
  • Joyner, W. L., Carter, R. D., Raizes, G. S., & Renkin, E. M. (1974). Influence of histamine and some other substances on blood-lymph transport of plasma protein and dextran in the dog paw. Microvascular research7(1), 19-30.
  • Adelman, S., Taylor, C. R., & Heglund, N. C. (1975). Sweating on paws and palms: what is its function?. American Journal of Physiology-Legacy Content229(5), 1400-1402.