Köpekler Nasıl Selam Verir?

27 Eylül 2021
Köpekler, etkileşimde bulunan köpek ve insan arasında kurulan güven derecesine bağlı olarak farklı şekillerde selam verirler. Bu makaledeki bu hareketin işlevlerini öğrenin.

Sahiplerin, köpeklerin nasıl selam verdiğini ve bu hayvanların sahip olduğu ifadelerin çeşitliliğini merak etmesi yaygındır. Eve döndüğünüzde, ne kadar uzakta olursanız olun, köpeğinizin çeşitli hareketler yaptığını, kendi etraflarında döndüğünü ve çeşitli sesler çıkardığını fark etmişsinizdir. Bazen bu tepkilerin herhangi bir sabit kalıbı yokmuş gibi görünür.

Ancak, farklı bir kişi gelirse bu davranış farklı olabilir. Bu, karşılanan kişinin ifade ettiği beden diline bağlı olacaktır. Bu, köpeğin onları selamlamadığı anlamına gelmez, ancak basitçe, o kişiyi “sürü”nün bir parçası olarak görmezse, aynı şekilde yapmaz.

Okumaya devam edin, çünkü aşağıdaki makalede size köpeklerin çeşitli durumlarda insanları nasıl selamladığını anlatacağız. Aynı türün üyeleri arasında bile kendilerini ifade etme biçimlerinin farklı olacağını keşfedeceksiniz.

Köpekler nasıl selam verir?

Bir köpeğin selamlaması, büyük ölçüde, selamlayacağı her bir hayvan, kişi veya köpek için hissettiği güvene bağlı olacaktır. Bununla birlikte, köpekgiller, doğaları gereği sosyal varlıklar oldukları için her zaman bir kişiyi veya başka bir canlıyı kabul etme eğiliminde olacaktır.

Makaleler, kurtlar gibi köpeklerin de büyük bir sosyal içgüdüye sahip olduğunu ve bu nedenle sürü içinde düzen kurmaları gerektiğini gösteriyor. Evcil köpekler söz konusu olduğunda, orijinal sürünün veya sosyal grubun yerine evlat edinen aile geçer.

Bu sosyal sistem içinde, selamlamaları içeren kodlar ve diller kurulur. Bu jest genellikle aşağıdaki aşamalarda gerçekleşir:

 • Yaklaşım: Köpek, bela aramadığının bilinmesini sağlamak için vücuduyla bir eğri oluşturarak yaklaşacaktır, çünkü düz bir çizgide yaklaşması saldırganlık göstergesi olarak anlaşılabilir.
 • Muayene: Bu aşamada köpek, karşılanan kişinin vücut kokusunda salınan korku, endişe, üzüntü veya kıskançlık gibi herhangi bir olumsuz feromon olup olmadığını kontrol eder.
 • Tepki: Köpek, selamladığı kişinin tavrını belirlediğinde tepki verecektir. Hayvanın mizacına bağlı olarak kuyruğunu sallar, zıplar, havlar veya uzaklaşır.
Ailesiyle eğlenen bir köpek.

Köpeklerde selamlaşma türleri

Köpeklerde üç farklı selamlama türü vardır ve bunlar arasında aşağıdakiler öne çıkar:

 • Birbirini tanıyan, aralarında güven ve duygusal bir bağ bulunan iki kişinin selamlaşması.
 • Hiçbir bağı olmayan iki köpek arasındaki selamlaşma. Örneğin, birbirini zar zor tanıyan iki köpek arasında.
 • Bir köpeğin, sürüsünde olmayan veya ilk kez gördüğü kişilere selam vermesi.

Köpekler diğer köpekleri nasıl selamlar?

Karşılaştıklarında, birbirlerini tanıyan iki köpek, rahat olduklarını ve güvende hissettiklerini gösteren jestler yaptıkları ve vücut duruşları aldıkları bir ritüel başlatırlar. Sahipleri, köpeklerin birbirlerini kokladıklarını, birbirlerinin sırtlarına dokunduklarını, vücutlarının ön kısmını yere indirdiklerini ve oynama arzusunu ifade etmek için kuyruklarını kaldırdıklarını fark edeceklerdir.

Şimdi, birbirini tanımayan iki köpek arasında selam verildiğinde, ritüel çok daha soğuktur. Her iki köpeğin yaptığı jestler biraz gergindir. Her köpek, bir oyun kurmanın mümkün olup olmadığını ve davranışlarının arkadaşça olup olmadığını bilmek için diğerinin yanıtını bekleyecektir.

Bu durumda doğru bir sosyalleşme süreci geçirmiş köpekler arasında karşılaşma olursa, onların alacağı tavır arkadaşça olacaktır. Öte yandan, bu bölgede sorunlu bir köpek varsa, düşmanca bir duruş alır, havlar ve diğer köpekle hiçbir şey paylaşmak istemediğini size bildirir.

Köpekler arasında selamlaşmanın rolü

Köpekler bir sürü içinde yaşadıklarında selamlamanın işlevini belirlemek daha kolaydır. Sosyal grup içinde kurulan hiyerarşik düzeni pekiştiren bir jesttir. Konumuna bağlı olarak, her köpek kendine ait belirli davranış kalıplarını üstlenecektir.

Örneğin, itaatkar köpek boyun eğdiğini her zaman açıkça ortaya koyarken, baskın köpek dik, sakin ve rahat olacaktır. Bu tutum, bir köpek yavrusu yaşlı bir köpeği selamladığında insanlar tarafından daha kolay anlaşılır.

Elbette araştırmalar, bu baskınlığın veya hiyerarşinin saldırganlıkla karıştırılmaması gerektiğini gösteriyor. Bu sadece sürü içindeki sosyal statü ile ilgilidir, bir şiddet pozisyonu veya korku dayatması değildir. “Alfa erkek olma” fikri bilim tarafından geride bırakıldı ve çürütüldü.

Köpekler insanları nasıl selamlar?

Köpeklerin insanları selamlama şekli, sahip oldukları güven düzeyine bağlı olarak farklı jestler içerir. Köpeğin insanlarla sosyalleşme sorunu yaşadığı durumlarda saldırganlaşabilir. Bununla birlikte, bir köpek ve bir insan arasında kurulan bir bağa sahip bir insan arasındaki selamlamayı oluşturan adımları açıklayacağız:

 • Köpek zıplar ve döner: Köpeğin insanını selamlarken sevinci öyle büyük olabilir ki, zıplayıp çevrelerinde daireler çizerek koşabilir.
 • Göbeğini açarak uzanabilir: Bu, boyun eğme ve tam bir güven belirtisidir, çünkü göbek, köpekler için yüksek hassasiyete sahip bir bölgedir.
 • Yalama: Köpek, insanının ulaşabildiği her yerini, genellikle bacaklarını, kollarını ve yüzünü yalayacaktır.
 • Oyun ısırıkları: İnsanı yalamaya ek olarak, selamlama, köpeğin ağzını insanın vücudunun bir kısmı etrafında açtığı, ancak yaralanmalara neden olmadığı bir tür oyun ısırmasını içerecektir.
 • En sevdiği oyuncağını getirmek: Köpeğin selamlama ritüelinin, en sevdiği oyuncağı veya nesneyi kişiye getirmesini içermesi yaygındır. Bu bir top, bir peluş oyuncak veya yiyecek olabilir.
 • Duyguyla havlayacaktır: Köpek gerçekten heyecanlıysa, selamlamanın havlamayı ve hatta ağlamayı içermesi normaldir. Bu seslendirmeler her zaman açıklanan bazı davranışlarla karıştırılır.

Köpekler nasıl selamlanır?

Bir insanın bir köpeği selamlama şekli, genellikle onu bilip bilmemesine bağlı olacaktır. Tanıdık olmayan bir köpeği selamlamak söz konusu olduğunda, onu gözlemlemek, sosyalleşmeye istekli görünüp görünmediğini belirlemek en iyisidir. Köpek ilgili görünüyorsa, dikkatli olun, ancak korku göstermeyin.

Tanıdık olmayan bir köpeğe yaklaşırken, köpeği şaşırtan çok ani hareketlerden veya seslerden kaçınarak güvenlik ve güven ifade etmek gerekir.

Köpek mesafesini koruyorsa, alanına saygı duymak ve bir süre beklemek en iyisidir. Öte yandan, köpeğin ilgili görünüp görünmediğine bakılmaksızın, sizi koklamasına ve yaklaşmasına izin verin, ancak tepkisinden emin değilseniz ona dokunmayın.

Aile köpeğini veya tanıdığınız başka bir köpeği selamlamak söz konusu olduğunda sınır yoktur. Köpek güven duyduğunda ve güvende hissettiğinde, duruma bağlı olarak onu sevebilir, alabilir, öpebilir ve onunla oynayabilirsiniz.

Bir köpek insanları selamlarken endişe veya stres gösteriyorsa, o zaman bir etologa veya davranış uzmanına gitmenizi öneririz. Ancak o zaman olumsuz davranışları pekiştirmeyen selamlama yönergelerini içeren bir çalışma planı oluşturulabilir.

Koruyucusuna bakan bir köpek.

Köpeğime diğer köpekleri selamlamayı nasıl öğretirim?

Köpekler genellikle kardeşleri ve anneleri ile sosyalleşme aşamasında merhaba demeyi öğrenirler. Bu olmadığında ve köpek yavrusu annesinden çok erken ayrıldığında, bu yönergeler evde öğretilmelidir.

Ayrılık kaygısında olduğu gibi, ideal olan şey, selamlama ritüelinizde neyin yanlış olduğunu belirlemek ve zamanında düzeltmek için bir köpek uzmanına veya eğitimciye gitmektir. İyi huylu bir köpek sizi dünyadaki tüm neşeyle karşılar ve hayatınızın her günü sizi mutlu eder.

 • Milocco, S., Dragonetti, A. Comportamiento normal y ontogenia de la conducta en caninos. Revista del colegio 34.
 • Teoría de la dominancia en perros. Asociación de Veterinarios Españoles Especialistas en Pequeños Animales (A.V.E.P.A)
 • Fisiopatología, diagnóstico y tratamiento de la ansiedad por separación en el perro. Clin. Vet. Peq. Anim., 26 (4): 329-334, 2006