Sürünün Lideri Siz Misiniz?

Sürünün Lideri Siz Misiniz?

Son Güncelleme: 06 Mayıs, 2019

Köpeğinizle nasıl iyi bir günlük ilişki kuracağınızla ilgili birkaç teori var. Bunun gerçekleşmesi için, köpeğinize sürünün lideri olduğunuzu açıkça belirtmeniz gerekir. Peki sürü lideri olup olmadığınızı nasıl öğreneceksiniz?

Sürünün lideri olmanın anlamı

Köpeğinizin, evinizde alfa olduğunuzu anlamasını sağladıysanız, muhtemelen sürünün lideri sizsiniz demektir. Örneğin, köpeğiniz aşağıdakileri yaparsa bu doğrudur:

sürünün lideri olan adam ve köpeği
  • Tüm insanların yemeklerini bitirmesini beklemesi gerekmesine rağmen, siz komut verene kadar yemeğini yemeyi bekliyorsa.
  • Sizden önce kapıdan dışarı çıkmaya bile çalışmıyorsa. Ayrıca, yürüyüşler sırasında önünüzden yürümek yerine yanınızdan yürüyorsa.
  • Her talep ettiği zaman sevgi alamayacağını ve ancak siz istediğinizde sizden sevgi alabileceğini anlıyorsa.

Fakat, asıl soru şudur: Köpeğinizden istediğiniz şey bu mudur?

Köpeğimi nasıl eğitirim? Sürünün lideri olduğumu açıkca belli etmeli miyim? Yetkime saygı duyması için köpeğime karşı soğuk ve uzak mı olmalıyım? Bu soruları sormadan önce, neden bir köpek istediğinizi kendinize sormalısınız.

Neden evcil hayvanlarımız var?

Çoğu insan şefkat vermek ve şefkat almak, bir hayvanın dostluğunu veya başka bir canlıya bakma arzusunu yaşamak istediğiniz için evcil hayvan sahibi olmaya karar verdiğinizi varsayar.

Ancak, insanlar evcil hayvanları üzerinde hakimiyet kurmaya çalışırlarsa, insanın en iyi dostu fikrine ne olur?

Belki patronunuzdan nefret ediyorsunuz, veya eşiniz her zaman istediğinizi yapmıyor olabilir. Köpeğiniz, yaşamınızın bir kısmında alfa erkek veya kadın olma arzunuzun bedelini ödemeli midir?

Sürünün lideri olmak yardımcı oluyor mu?

Öncelikle, gerçekten sürünün lideri olmanın faydalı olup olmadığını düşünmelisiniz. İstediğiniz şey bu mu? İdeal durum evcil hayvanınız ve evinizdeki insanlar için net, tutarlı ve kesin bir birlikte yaşama kuralları oluşturabilmektir.

Belki de köpeğinizin davranış problemleri vardır. Ancak, bunu kontrol sahibi olduğunu göstermek istediği için yaptığını düşünüyor musunuz gerçekten? Yavru köpeğinizin otoritenizi zorlamaya çalışıyor olması pek olası görünmüyor.

Eğer köpeğiniz evinizdeki şeyleri kırıyorsa, tuvalet eğitimini tamamlamakta zorlanıyorsa veya saldırganlık gösteriyorsa, daha iyi bir cevap olabilir. Belki de şunlar olabilir:

  • Korkuyor veya çözülmemiş travmaları olabilir.
  • Belirli durumlar yüzünden strese giriyor olabilir.
  • Çok uzun süre yalnız kaldığında endişeleniyor olabilir.

Hakimiyet teorisinin modası geçti

Bazı hayvan uzmanları hala baskın alfa erkek veya dişi teorisine riayet ediyor.

Ancak işin aslı, bu teoriler – bir süre öncesine kadar popüler olmalarına rağmen – genellikle göz ardı edilmektedir çünkü araştırmalar bunun etkili olduğuna dair kanıt sunmuyor.

Her ne kadar sürüler halinde yaşamakla meşhur olan kurtlar evcil köpeklerin ataları olsalar da, kurtlarla köpeğiniz arasında yüzyıllarca süren bir evrim vardır. Köpekler ve insanların birlikte yaşamaları önemli değişikliklere neden olmuştur.

Köpeğiniz sizi sürünün lideri olarak mı görüyor?

sarılmaktan hoşlanmayan köpek

En iyi sonuç, evcil hayvanınızı insanlaştırmadan, onun temel davranış kuralları hakkında eğitilmesidir. Bu şekilde her şey ailenin bütün üyeleri arasında iyi bir biçimde işleyecektir.

Ortaya çıkan davranış sorunları varsa, nedenini bulmaya çalışın. Ayrıca, bir profesyonelden tavsiye almaktan da hiçbir zaman çekinmeyin.

Bunun yanı sıra, evcil hayvanınızla zaman geçirmekten mümkün olduğunca zevk almaya çalışın. Köpeğiniz büyük olasılıkla sizi en iyi arkadaşı olarak görüyor. Sürünün lideri olmanın ne demek olduğu hakkında hiçbir fikri yok. Bu nedenle, bu unvanı sizden almaya çalışmaz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.