Köpekler Karı Neden Sever?

Köpeğinizi karda dışarı çıkardıysanız, köpeklerin bir kış harikalar diyarında oynamayı ne kadar çok sevdiğini bilirsiniz. Ama neden biliyor musunuz? Öğrenmek için bu makaleyi okuyun!
Köpekler Karı Neden Sever?

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2021

Karlı bir bölgede yaşıyorsanız ve köpeğinizi dışarı çıkarırsanız , ne kadar eğlendiğini muhtemelen fark etmişsinizdir. Yuvarlanacak, koşacak, zıplayacak ve hatta karı yiyecek bile. Ama neden köpekler karı bu kadar çok sever, sadece ona dokunmak bile bizi üşütürken ve onlar neden içine gömülmek ister?

Kesin olan bir şey var: tüm köpeklerin içlerindeki keşfetme içgüdüsünü uyandırır ve delice eğlenirler. Bunun neden olduğuna bir göz atalım.

Köpekler karı neden sever?

Yıllar önce bazı köpek davranışlarını anlamakta güçlük çekiyorduk. Artık çok daha iyi bir fikrimiz var ve çoğu zaman nden o şekilde davrandıklarını açıklayabiliriz.

Kar, köpekler için dev bir oyun alanı gibidir

Köpeğinizin karda ne yapacağını bilmek istiyorsanız, tasmasını bırakın ve eğlenmesini izleyin. Kar, koşmaları ve zıplamaları için dev bir oyun alanı gibidir.

Kar, çevrelerini tamamen yeni ve farklı bir şeye dönüştürür ve köpekler buna bayılır. Tıpkı küçük çocuklarda olduğu gibi, bir köpeğin karla ilk karşılaşması onun için unutulmaz bir andır.

Karda olmak onlara içlerindeki kaşifleri dışarı çıkarma şansı verir. Karlı bir manzara, temelde keşfetmeleri için güzel, geniş ve yeni bir alandır.

Ayrıca, karda pati izleri ve diğer hayvanların idrarı gibi koklamaları için her türlü şey bulunur. Bunu sevmeleri gerçekten şaşırtıcı değil çünkü meraklarını uyandırıyor.

Köpekler soğuğa hazır

Bazı insanların düşündüğünün aksine, bir husky’niz olmasa bile köpeğiniz yine de karla başa çıkabilir. Onları koruyacak bir kürkleri olduğu için soğuk gelmiyor ve pençe yastıkları karla gerçekten iyi bir şekilde başa çıkabilir.

Köpeklerin, pençe yastıklarını ekstra sıcak tutan ilginç bir kan akışı vardır. Bu, patilerinin de sıcak kaldığı anlamına gelir. Bunun ötesinde, köpekler metabolizmalarını düşük sıcaklıklarda da aktive edebilirler. Metabolizmadaki bu artış, vücutlarını sıcak tutarak soğuğun içeri sızmasını önlemeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, köpeğiniz kar için ne kadar rahat ve iyi hazırlanmış olsa da, onunla kışın dışarı çıkarken almanız gereken bazı önlemler vardır.

Köpeğinizi karda dışarı çıkarmak için önlemler

karda duran köpek

Köpekler soğuğa insanlardan çok daha iyi dayanabilseler de, yine de alınması gereken önlemler var:

  • Bir mont giydirin. Kürkü onu soğuktan koruyacak olsa da, kar onu ıslatabilir ve üşümesine neden olabilir. Bunu önlemek için, karda gününüzü daha keyifli hale getirebilecek küçük (su geçirmez) bir ceket edinebilirsiniz.
  • Pençelerini koruyun. Daha önce de söylediğimiz gibi, patileri sıcak kalacaktır. Ancak yine de onları korumalısınız çünkü soğuktan bir tür yanık olabilirler ve aynı şey güneşli bir günde de geçerlidir. Bir evcil hayvan mağazasına veya veterinere giderseniz, doğru pati koruyucularını bulabilirsiniz. Bunun için zamanınız yoksa, vazelin de iyi bir seçenektir.