Kışın Köpekler: Bakım ve Dikkate Alınacak Hususlar

Kışın Köpekler: Bakım ve Dikkate Alınacak Hususlar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kış mevsimi boyunca herkes soğuktan etkilenir ve evcil hayvanlar da bu konuda bir istisna değillerdir. Soğuk havalar bir köpeğin sağlığını kötü yönde etkileyebilir. Bu nedenle de hava sıcaklıkları düştüğü zaman evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarının güvende olduğundan emin olmaları gerekir. Kış aylarında evcil hayvanınıza daha iyi bakmak için neler yapmanız gerektiği ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin!

Hangi Köpekler En Hassas Olanlardır?

Evcil hayvanlar vücut ısılarını düzenlemek konusunda doğaları gereği problem yaşadıkları için, aşağıdaki köpekler için özel önlemler almanız gerekir:

  • Yavru Köpekler
  • Yaşlı köpekler.
  • Küçük köpek cinsleri
  • Kısa tüylü köpekler.
  • Nefes alma problemleri olan ya da daha önce nefes alma problemleri yaşamış köpekler.

Aşırı derecede düşük sıcaklıklara çok iyi bir şekilde tolerans gösterebilen bazı köpek cinsleri vardır. İskandinav köpekleri, bu köpeklere bir örnek olarak verilebilir. Bu köpekler kökeni kuzey yarım küre olan köpek cinsleridir. Ki kuzey yarım küredeki her enlemde hava sıcaklığı inanılmaz derecede düşük olur.

kış mevsiminde köpek bakımı

En yaygın İskandinav köpek cinsleri şunlardır: Akita, Danimarka Mastifi (Broholmer olarak da bilinir), Çov Çov (Aslan Köpeği ya da Çin Aslanı olarak da bilinir), Norveçli Elkhound (Norwegian Elkhound), Kanada Eskimo Köpeği, Sibirya Kurdu (Haski olarak da bilinir), Norveçli Lundehund, Alaska Malamutu (Alaska Kurdu olarak da bilinir), Samoyed ve İsveçli Vallhund.

Bu köpeklerin genellikle kış mevsimi ile ilgili herhangi bir problemi yoktur. Onlar için asıl problem yaz mevsimidir. Bu cinslerden herhangi biri olan bir köpeği, sağlığı için çok zararlı olan sıcak çarpmasına karşı korumanız gerekir.

Kış Mevsimi Boyunca Köpek Bakımı

Konu kış mevsimi boyunca köpeklere nasıl bakılacağı olunca, bu konu ile ilgili bazı tavsiyeleri göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. İdeal olarak, köpeğinizin kış mevsimini sağlıklı bir şekilde ve hiçbir sorun yaşamadan geçirmesini istersiniz.

Beslemek

Köpekler, vücutlarının sıcak kalmasını sağlamaya yarayan enerjiyi depolamak için kış mevsimi boyunca daha çok yemek yemek isterler.Bu nedenle köpeğinizin yediği yemeğe çok dikkat etmelisiniz. Çünkü eğer köpek, evde çok uzun bir zaman geçirirse ve çok fazla yerse, gereksiz bir şekilde kilo alabilir.

Su

Her ne kadar çok açık bir şeymiş gibi görünse de, köpeğinizin suyunun her gün taze olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Ayrıca köpeğe verdiğiniz suyun donup donmadığını ve temiz olup olmadığını kontrol etmek de iyi bir fikir olacaktır.

Patiler

Köpeklerin pati altları çok önemli bir organdır. Soğuk yer yüzeyi, köpeğin patilerinin altındaki bu yumuşak bölgelerde çatlamaya sebep olabilir. Buna ek olarak, sokaklardaki buzların çözülmesini sağlamak için kullanılan kimyasal maddeler de köpekler için genellikle zehirli maddelerdir. Bu yüzden köpeğiniz patilerini yaladığı zaman kendisini zehirleyebilir.

Köpeğinizin bu problemlerden herhangi birini yaşamasını önlemek için bir evcil hayvan mağazasına gidebilir ve köpeğinizin ayakları için ona bir patik alabilirsiniz. Sadece patiklerin köpeğin ayağına uygun olup olmadığını kontrol edin ki, herhangi bir rahatsızlık hissetmesinler.

Bir Tasma Kullanmak

Kaldırımları ısıtmak için kullanılan zehirli sıvılar nedeniyle köpeğinizi bir tasmayla yürütmelisiniz. Bu sayede köpeğinizin nerede yürüdüğünü kontrol edebilir ve bu gibi maddelere basmasını engelleyebilirsiniz.

Uyuduğu Yer

Dışarıda uyuyan köpekler, kış mevsimi boyunca çok iyi korunan bir alana sahip olmalıdır. Bu alan köpeği rüzgardan, yağmurdan ya da kardan korumalıdır. Ayrıca ısıyı korumak ve nem seviyesini kontrol etmek için talaş ya da battaniye de kullanılabilir. Ancak ne olursa olsun, hava sıcaklıkları çok fazla düştüğü zaman köpeğinizin evin içinde uyuması en iyisi olacaktır.

Noel ve Yeni Yıl

Kış için ve köpeğinizin güvenliği, sağlığı için planlamalar yaparken, öyle ya da böyle yeni yıl kutlamalarını da göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Misafirlerinizin hiçbirinin köpeğinize alkol ya da onun sağlığına zararlı bir şey vermediğinden emin olmanız gerekir. Özellikle de alkol konusunda çok dikkatli olun; çünkü alkol hipotermiye sebep olabilir.

Son olarak yeni yıl kutlamaları için evinizde yaptığınız süslemeler konusunda da dikkatli olmanız gerekiyor. Her ne kadar bunun hava sıcaklığı ile bir ilgisi olmasa da, bu süslemeler de hayvanın sağlığı için tehdit oluşturabilir.

kışın köpeği yürüyüşe çıkarmak

Yürüyüşler

Kış mevsimi süresince yapılacak olan yürüyüşler kısa tutulmalıdır. Dışarıda çok fazla zaman geçirmek, köpeğin hipotermiye yakalanmasına sebep olur. Eğer evinizde köpeğiniz için ayırabileceğiniz bir oda varsa orada az da olsa köpeğinizin egzersiz yapmasını sağlayacak aktiviteler yapabilir ya da oyunlar oynayabilirsiniz.

Köpekler Birer Eşya Değildir

Kışın insanlar genelde sevdikleri için özel bir yeni yıl hediyesi olarak onlara bir yavru köpek hediye etmeyi düşünmeye başlarlar. Eğer böyle bir şey yapmayı planlıyorsanız, o halde kesinlikle yavru köpeği vermeyi düşündüğünüz kişinin gerçekten de bir köpek istediğinden ve bir köpeğe bakabilecek durumda olduğundan yüzde yüz emin olmanız gerekir.

Bu konuda emin olmanız çok iyi bir olacaktır; çünkü partilerde ya da bu gibi özel günlerde insanlara hediye olarak verilen yavru köpeklerin pek çoğunun sonu ya sokaklarda ya da barınaklarda bitmektedir. Bu nedenle böyle bir hediyeyi sadece tanıdığınız insanlara vermeniz daha iyi olacaktır. Böylece onlara gerçekten de bir köpek isteyip istemediklerini sorabilirsiniz.

Arabalar, Kış Mevsimi ve Köpekler

Köpekler de tıpkı insanlar gibi sıcak bir yerler ararlar. Bir köpek bir otoparkta ya da bir garajda uyuduğu zaman, daha huzurlu hissetmek için motora yakın bir yerde yatacaktır. Araba çalıştırılana kadar bu bir problem değildir. Ancak çok dikkatli olun ve arabanızı çalıştırmadan önce oralarda bir hayvan olması ihtimaline karşı mutlaka arabanızı kontrol edin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.