Köpekler İnsan Duygularını Anlar

Köpekler sahiplerinin ifadelerini ezberler ve bunları belirli anlar veya durumlarla ilişkilendirirler.
Köpekler İnsan Duygularını Anlar

Son Güncelleme: 16 Haziran, 2021

Hayvan bilişi birkaç kez kanıtlanmıştır ve her gün kanıtlanmaya devam etmektedir. Sadece ev hayvanları ile değil, vahşi hayvanlarla da durum böyledir. Bu makalede insanların, köpeklerin duygularını, özellikle de sahiplerini anladığını nasıl keşfettiğini öğreneceksiniz.

Köpekler Duyguları Hisseder ve Anlar

sahibinin sevdiği beyaz köpek

Bu cümle köpek sahipleri arasında çok yaygındır çünkü köpek arkadaşlarıyla vakit geçirmek söz konusu olduğunda onların yeteneklerine günlük olarak tanık olurlar. Köpekleri seven herkes, evcil hayvanların aile üyeleri üzgün, kızgın veya mutlu olduğunda bunu fark ettiğini bilir.

Köpekler, ailelerine ne zaman destek ve şefkat göstereceklerini ve onları ne zaman yalnız bırakacaklarını çok iyi bilirler. Peki, kararlarını neye dayandırıyorlar? Araştırmaya göre köpekler şu üç şeyi dikkate alıyor: vücut diliniz, vücudunuzun “yaydığı” feromon miktarı ve sesli işaretler.

Bir grup Macar bilim insanı, MRI kullanarak köpeklerin beyinlerinin birkaç fotoğrafını çekti. Köpekler sahiplerinin güldüğünü duyduklarında beyinlerinin aynı insanların ağladığını duymaya farklı tepki verdiği sonucuna vardılar. Köpekler, sahipleri bunu yaptığında sevinç ya da üzüntü bile yaşadılar.

Eğitim ve tarama seansları 11 köpek üzerinde gerçekleştirildi. Makine tarafından değerlendirilmek üzere 8 dakika hareketsiz kaldılar. Ayrıca köpek, insan, ortam, araba vb. sesleri duyan 22 kişinin beyinlerini gözlemlediler.

İnsanlar diğer insanların seslerine daha güçlü tepkiler verirken, köpekler diğer köpeklerin çıkardığı seslere daha yoğun tepki verdi. Sonuçlar harikaydı. Aktive olan serebral korteksler her iki durumda da benzerdi.

Temporal lobun ön kısmında yer alan temporal kutup, duyguları, dili, işitmeyi, hafızayı ve öğrenmeyi düzenlemekten sorumludur. Bu bölge hem insanlarda hem de köpeklerde belirli sesleri duyunca en aktif olan bölgedir.

Önceki araştırmalar, yetişkin bir köpeğin zihinsel yaşının 5 yaşındaki bir çocuğunkine benzer olduğunu göstermiştir. Bu teoriye göre, küçük bir çocuk annesinin veya kardeşlerinin ne zaman üzgün olduğunu biliyorsa, köpekler de öyledir.

Köpeğiniz Nasıl Hissettiğinizi Anlayabilir

sarışın kadın ve köpeği

Bu kez Viyana Üniversitesi tarafından yürütülen ve Current Biology dergisinde yayınlanan bir başka araştırma, köpeklerin mutlu ve kızgın yüz ifadelerini ayırt edebildiğini doğruladı. Köpekler, duyguları gösteren işaretleri anlayabilir.

Araştırmanın yazarları, bunun hayvanların diğer türlerde duyguları tanıyabileceği fikrine ilişkin toplanan ilk somut kanıt olduğunu belirtiyor. Bazılarına göre insanlarla uzaktan akraba olan orangutan, şempanze ve gorillerin geçemediği bir testi köpekler başarıyla geçmeyi başardı.

Primatlar yalnızca akranları arasındaki yüz ifadelerini tanıyabilir. Bu tamamen anlaşılabilir bir durumdur çünkü çoğu tür bir başkasına ne olduğunu bilmekle ilgilenmez. İnsanlarla yakından bağlantılı olan köpekler hariç.

Deneye katılan 10 köpek, birkaç farklı ırktandı. (Border Collie, Teriyer, Golden Retriever ve Alman Çoban Köpeği)  Köpekler, bir ekranı görecek ve yüz ifadeleriyle farklı insani duygular gösteren insanları gözlemleyecek şekilde konumlandırıldı.

Görünüşe göre, öfkeli bir yüz ifadesine  korkutucu bir uyarı şeklinde tepki verdiler. Ancak, bir gülümseme veya neşe dolu gözler gördüklerinde daha rahatlardı. Vardıkları teori şudur: köpekler sahiplerinin ifadelerini ezberler ve bunları belirli anlar veya durumlarla ilişkilendirirler.

Örneğin, bir köpek bir şeyi kırarsa ve sahibi sinirlenirse, o yüz ifadesi onlara olayın olumsuz yönlerini hatırlatacaktır. Ancak, köpek sahibiyle oynuyorsa bunun tersi geçerlidir. Bir kişinin mutlu bir yüz ifadesi olduğunu görürlerse, onun mutlu olduğunu bilirler. Gördüğünüz gibi, köpekler kesinlikle insan duygularını anlayabilir. İlginizi çekebilir ...

Köpeklerin Duygusal Problemleri Olur Mu?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerin Duygusal Problemleri Olur Mu?

Son yıllarda insanlar hayvanların duyguları olup olmadığını sorguluyor. Bu yazıda, köpeklerin duygusal problemleri olur mu sorusuna cevap vereceğiz...