Gorilleri Korumak için Hayatını Veren 6 Koruma

8 Haziran 2019
İşte, bu koruma grubunu hedef alan planlanmış başka bir şiddet eylemi daha! Son yirmi yılda, en az 170 kanun savunucusu ve Virunga Ulusal Parkı eylemcisi hayatını kaybetti.

Dünya üzerinde vahşi hayvanları ve gorilleri korumak isteyen insanlar hala var. Maalesef, bu seferki talihsiz olay, Afrika’nın en eski koruma alanı olan efsanevi Virunga Ulusal Parkı’nda meydana geldi.

Gorilleri korumak için hayatını veren korumalar

Dağ gorillerini korumak için çıktıkları yolda, beş koruma ve bir sürücü kurulan bir pusuda hayatlarını kaybetti. Efsanevi primatlar olan dağ gorilleri; Uganda, Ruanda ve Kongo’nun balta girmemiş ormanlarında yaşar. Bu primatlar birçok filme ve çalışmaya konu olmuştur ve dünyadaki en uzak ve en ilginç vahşi hayvan popülasyonlarından birisine sahiptir.

Virunga korumaları, bir zamanlar kaçak avcılığın yoğun görüldüğü tehlikeli bir bölgeyi korumaktaydılar. Dian Fossey’in geldiği zamanlarda, kaçak avcılara karşı oluşturulan devriyeler çok etkili olmaktaydı. Ancak, daha sonra bu devriyeler, korumalar için risk taşır hale geldi.

Virunga: Hayvan hakları savunucuları için tehlikeli bir yer

Bu ulusal parkta gerçekleşen olay, ilk defa gerçekleşmiyordu. Son 20 yılda, 170’ten fazla orman koruması, işçi ve eylemci hayatını kaybetti. En ünlü vaka, kulübesinde ölü bulunan primatolog Dian Fossey’in hikayesidir. 

2017 yılının Ağustos ayında, milisler beş korumayı öldürdü. Korumalar, Ulusal park işçilerini hedef alan pusuya kurban gittiler. Ne yazık ki, hayatlarını parktaki gorilleri ve diğer hayvan türlerini korumaya adamış bu insanlar artık aramızda değiller.

Bu korumalar, bu işin kendi hayatlarına mal olacaklarını çok iyi biliyorlardı, ancak ne olursa olsun kendilerini bu davaya adadılar. Yaşadıkları doğal çevreyi ve gorilleri korumak istediler. Bu park, bölgenin zenginliği ve geleceği üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu için, halkın gözünde bu korumalar birer kahraman haline geldiler.

yürüyen iki adam

Dian Fossey’in çalışmaları olmasaydı, kimse bu doğa rezervlerini korumak için bilinçlenmezdi. Günümüzdeki korumaların çoğu; goril, şempanze ve diğer hayvanları avlayarak onları karaborsada satan avcıların çocuklarıdır. Şimdi, ahlaki değerler sayesinde avcıların çocukları, ulusal hazinelerini korumak için mücadele etmekte tereddüt etmiyorlar.

Virunga tehlikesi: kaçak avcılar, savaşlar ve koltan madeni

Kaçak avcılar, parkın başlıca sorunlarından bir tanesidir. Ayrıca, insanlığın tanık olduğu en kanlı savaş bölgelerinden birine yakın olan Virunga yanardağları da bu sorunlar arasındadır.

Bu bölgedeki avlanma, giderek daha da kontrol altına alınmaktadır; goril ve diğer primatların avlanılması neredeyse sıfıra indirildi. Ne yazık ki insanlar hala eti için goril avlamaktadırlar.

şempanze

Virunga Parkı sözcüsü Joel Malembe, olayın, Uganda’nın sınırı yakınlarındaki Ishasha ve Lulimba arasında gerçekleştiğini iletti. Saldırganların “Mai Mai” örgütüne üye olduklarından şüpheleniliyor.

Bu ölümler, daha önce bahsettiğimiz çatışmaların sadece görünen bir ucu. Maalesef bu çatışmalar yüzünden yatırımcılar kaçıyor. Ayrıca, petrol işletmesi de orman için ayrı bir tehdit oluşturmakta. Batılı şirketler, ekonomik olarak sömürebileceği bir araziye sahip olmak için parka baskı yapma noktasına gelmişlerdir.

Ne yazık ki bu korumalar, Afrika doğasının güvenliğini sağlamak zorundalar. Bu yüzden, yaptıklarını takdir etmek ve hayatlarını riske atarak savunmasız hayvanları korudukları için onlara teşekkür etmek gerekir. Ayrıca, genç korumaların hayatına mal olan Kongo’daki korkunç savaş eylemlerini de cezalandırmak gerekir.