Köpeklerin Yüz İfadeleri Neler Anlatır?

Köpeklerin Yüz İfadeleri Neler Anlatır?

Son Güncelleme: 05 Ekim, 2018

Vücut dili, kişiler arası iletişimin önemli bir parçasıdır. İletişim için vücut dilini insanlar kadar hayvanların da kullandığını ise çok kimse bilmez. Köpekler vücutlarıyla çok fazla şey anlatamasa da yüzleriyle pek çok hislerini aktarırlar.

Bazıları köpeklerin yüz ifadeleri olmadığını söyler ancak birçok farklı araştırmaya göre köpeklerin çeşitli yüz ifadeleri var ve insanlarla iletişim kurmaya çalışırken bu ifadeleri kullanıyorlar. Bu yazımızdaki analizleri, çok sevdiğiniz köpeğinizin size ne anlatmaya çalıştığını anlamak için kullanabilirsiniz.

Köpeğiniz yüzüyle sizinle konuşuyor

Yüzünü kullanarak köpeğinizin size neler demeye çalıştığını ortaya çıkaralım:

Gözler

beyaz husky

Köpekler gözlerini olabildiğince açtığında heyecanlı ve oyun modunda olduklarını anlatırlar. Bu ifadeyi köpeğinizi dışarı çıkarma vakti geldiğinde ya da siz eve döndüğünüzde yüzünde görebilirsiniz. Tabii yemek saati geldiğinde de!

Gözlerini bir yere sabitleyip oradan ayırmıyorsalar, bu genelde bir şeyden rahatsız oldukları anlamına gelir. Aynı zamanda saldırıya geçmeden önce de bu ifadeyi yüzlerinde görebilirsiniz. Bu nedenle köpeğinizin gözlerini bir yere kilitlediğini fark ettiğinizde, bir şeye ya da birinin üstüne atlamasını önlemek için tetikte olmakta fayda var.

Köpekler göz teması kurmaktan kaçınıyorsa bu karşılarındakine saygı duydukları ya da itaat ettikleri anlamına gelir. Özellikle onu azarladığınızda ya da alfa bir köpeğin çevresindeyken köpeğinizin gözlerini kaçırdığını görebilirsiniz.

Kulaklar

Kulakları havaya dikiliyse bir şeye konsantre oldukları anlamına gelebilir. Belki yaptıkları işe odaklanmış durumdalar ya da yabancı bir sesin kaynağını merak ediyorlar. Oyun oynarken veya bir şeyin peşinden koştururken de köpeklerinizin kulakları havada olacaktır.

Kulaklarını arkaya yatırdıklarında bir şeyden hoşlanmadıklarını ya da güvenmediklerini belli ederler. Bunu takiben kulaklarını yatırmalarına sebep olan şeye saldırabilirler. Eğer burunlarını kırıştırıp dişlerini gösteriyorsalar saldırma ihtimalleri daha da yüksek.

Kulaklarını yüzlerine doğru yatırmaları ise korktuklarını gösterir. Bir nedenden ötürü kendilerini güvende hissetmiyorlar ve büyük ihtimalle sığınacak bir yer arıyorlar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi gözlerini de kaçırıyorsalar, bir itaat göstergesi olabilir.

Kulaklar aşağı yatmadan ileriyi işaret ediyorsa stres, gerginlik ve endişe belirtisidir. Bir şeyden dolayı rahatsızlar; aileye yeni birinin katılması ya da eve yeni bir hayvan gelmesi bunun kaynağı olabilir.

Köpeklerin kulaklarını ileri geri oynatması ise bulundukları yerden ya da yaptıkları şeyden memnunlar demek oluyor. Mesela dışarıda gezerken ya da tuvaletlerini yaparken bu hareketi fark edebilirsiniz.

Ağız

oyuncu köpek

Hiç köpeğinizi gülerken gördünüz mü? Bazı insanların bu konuda şüpheleri var ama aslında köpekler gülümseyebilir. Eğer aynı anda kuyruklarını da sallıyorsalar mutlu olduklarına hiç şüphe yok.

Esnemelerinin ise birden fazla nedeni olabilir. Biliyorsunuz esneme bulaşıcıdır; belki sizi esnerken gördüler ya da kendileri de yorgun olabilir. Ancak esneme, strese dönük bir işaret de olabilir.

Köpeklerin stresli olduğunu gösteren bir başka ifade ağızlarının kapalı ve dudaklarının geriye doğru gerilmiş olmasıdır. Bu ifade ayrıca korktukları ve eğer aynı anda ağlıyorsalar canlarının acıdığı anlamına da gelebilir. Dudaklarını yalıyorsalar büyük ihtimalle yemekten sonra ağızlarını temizlemek için yapıyorlar. Ancak bazı durumlarda bu kendilerini tehdit altında ya da stresli hissettikleri için olabilir.

Dişlerini gösteriyorsalar, büyük ihtimalle bunun anlamını biliyorsunuz; saldırıya hazırlar. Dikkatli olmakta fayda var.

Yazımızda gördüğünüz gibi köpekler yüz ifadeleriyle iletişim kurabilirler. Gözleri, kulakları ve ağızlarıyla size nasıl hissettiklerini ve ne istediklerini anlatabilirler. Yüz ifadesine dikkat ederek köpeğinizi daha iyi anlayabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.