Köpekler Hamileliği Tespit Edebilir mi?

Köpekler hamileliği tespit edebilir mi? Bebeğin yakın doğumunu tahmin edebiliyorlar mı? Sizi bu soruların cevaplarını keşfetmeye davet ediyoruz.
Köpekler Hamileliği Tespit Edebilir mi?
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Laura Morales Negrin

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek zekası tartışılmaz, ancak köpekler hamileliği tespit edebilir mi? Birçok kadın, köpeklerinin hamile kaldıklarında farklı davranmaya başladığını söyledi. Hatta birçoğu, davranıştaki bu değişikliğin, onları bilmeden hamilelik konusunda uyardığını söylüyor. Doğru olabilir mi?

Bazı uzmanlar, köpeklerin hamileliği tespit ettiğinin doğru olduğunu iddia ediyor. Anlatabilmeleri çok ilginçtir ve esas olarak çevrelerindeki ve hamile kadının davranışlarındaki değişiklikleri tespit etmeye dayanır. Ancak, bu büyüleyici konu hakkında öğrenilecek daha çok şey var, o yüzden okumaya devam edin!

Köpekler hamileliği nasıl tespit edebilir?

Köpekler, ortamlarındaki değişiklikleri algılama ve bunlara tepki verme konusunda alışılmadık bir yeteneğe sahiptir. Bu, etraflarında yeni şeyler görmenin ötesine geçer, örneğin, bir bebeğin gelişine hazırlanmayı içeren her şey. Bu pek olası görünmese de, bu hayvanlar etraflarındaki değişikliklerin kokusunu da alabilirler.

Değişiklikleri gözlemlemek

Köpekler sahiplerini çok yakından gözlemler ve hem fizyolojik hem de duygusal değişimlere karşı çok hassastır. Birinin üzgün mü yoksa mutlu mu olduğunu anlayabilirler, çünkü yanlarında yaydığımız herhangi bir hareket, ses ve tavır, onları alarma geçiren sinyallerdir.

Bir kadın hamile kaldığında rutini değişir. Uyku programları bazen bozulur, herhangi bir zamanda çalışma saatleri değişir, duyguları değişir ve yeni şeylerin organize edilmesi gerekir, hamileliğin ima ettiği fiziksel değişimden bahsetmiyoruz bile.

Köpeğin daha az aktiviteye sahip olması da bunu etkiler – burada oyun süresi, yürüyüş süresi ve diğer aktivitelerden bahsediyoruz. Köpek tüm bunları fark eder ve bir şeyler olduğunu bilir.

Köpeği olan hamile bir kadın.

Köpekler hormon kokusu alabilir mi?

Bir köpeğin koku alma duyusu bir insana göre çok daha gelişmiştir ve insanların almadıkları kokuları algılayabilirler. Harika koku alma duyuları sayesinde, vücutta meydana gelen salgıların varyasyonlarından hormonal değişiklikleri ayırt edebilirler.

İşte tam da bu nedenle diyabet, epilepsi ve diğer hastalıkları tespit edebilen, bazen de insanların hayatlarını kurtarabilen eğitimli köpekler vardır. Hamilelik durumunda, insan koryonik gonadotropin, prolaktin, progesteron, ve benzeri birçok hormon aktive olur ve bunlar kadının kokusunu etkileyebilir.

Bunun bir sonucu olarak – ve kesin olarak bilinmese de – bazı uzmanlar hamile kadınlarda bu değişiklikleri doğrudan tespit edebildiklerini düşünmenin mantıklı olduğuna inanmaktadır.

Bu nedenle, buna köpeklerin çevrelerindeki dünyayı görme biçimini ve hamile kadınların anlattığı tüm anekdotları eklersek, köpeklerin yeni bir şeyin olduğunu bilme yeteneğine sahip olduklarını düşünmek mantıklıdır.

Ancak bu, birçok insan için köpeklerin gebelikleri tespit ettiğini doğrulamak için yeterli kanıt olsa da, uzmanların hayvanların tespit ettikleri bu değişiklikleri nasıl yorumladıklarını hala bilmediklerini açıklığa kavuşturmalıyız.

Köpekler hamileliğe nasıl tepki verir?

Köpeklerin hamilelikleri tespit edebildiği doğruysa, sorulacak bir sonraki soru onlara nasıl tepki verdikleridir. Her köpek farklıdır, bu yüzden bunun cevabı iki faktöre bağlı olacaktır. Bir yanda köpeğin karakteri, diğer yanda hamile kadınla ilişkisi vardır.

Sahipleri bebek beklerken en sık görülen köpek davranışları arasında bazı profesyoneller şunları belirtmektedir:

  • Köpek daha uyanık ve koruyucudur, hatta patileriyle kadının karnını korur ya da ona yaklaşanlara havlayıp hırlar.
  • Bazı köpekler normalden daha sevecen hale gelir.
  • Diğerleri daha bağımlı hale gelir ve sürekli olarak şımartılmayı talep eder.
  • Bazıları çok olumsuz davranır ve daha önce sahip olmadıkları davranışlar sergiler. Örneğin, evin içinde idrar yapmak veya bazen bebeğe gelen yeni eşyalar da dahil olmak üzere bir şeyleri kırmak, gözlenen davranışlar arasındadır.
  • Diğer köpekler daha şüpheli hale gelebilir ve hamile kadından uzaklaşabilir.

Ayrıca, bazen hamile sahipler tarafından bildirilen tepkilerin, olaylara ilişkin öznel görüşleri olduğunu da göz önünde bulundurmalıyız. Bu nedenle, insanlar evcil hayvanlarının tutumunda gerçekten herhangi bir değişiklik olmadığında bir değişiklik düşünebilirler.

Köpekler doğumu tahmin edebilir mi?

Bunu kanıtlayacak bir araştırma olmadığı için bunu kesin olarak doğrulayamıyoruz. Yine de, yukarıda bahsettiğimiz şeye geri dönersek, bildiğimiz şey, köpeklerin değişimi algılayabildiğidir. Elbette doğum yapacak bir kadının koku ve davranışlarında pek çok varyasyon vardır.

Kasılmalar, huzursuzluk, duruş değişiklikleri ve çok daha fazlası çıplak gözle görülebilir. Bütün bunlar, köpeklerin yalnızca hamileliklerin neden olduğu değişiklikleri değil, aynı zamanda doğum gibi büyük bir olayın yaklaştığını da algılayabildiğini gösteriyor.

Hamilelik nedeniyle köpek davranışındaki değişiklikler nasıl ele alınır?

Sahibi hamile kaldığında köpeğin davranışı değişiyorsa, buna dikkat etmelisiniz. Yapılacak ilk şey, köpeğin o sırada hasta olma olasılığı olabileceğinden, köpeğin sağlıklı olduğundan emin olmaktır. Köpeğinizin iyi olduğunu onaylarsanız, uzmanların belirttiği gibi köpeğe belirli bir ilgi göstermeniz gerekir.

Evcil hayvanınız tüm değişiklikler konusunda gergin olabilir, bu nedenle dikkatlerini dağıtmaya ve onları rahatlatmaya çalışın. Ayrıca, mümkün olduğunca hayvanın rutini değiştirilmemelidir. Örneğin, hamile kadının onları yürüyüşe çıkarması çok zorsa, yapabilecek birini aramalısınız.

Bu aynı zamanda köpeğin, bebek doğduğunda ona çok fazla katılamayan kadına uyum sağlamasına da yardımcı olacaktır. Öte yandan, hayvanın rutininde kaçınılması mümkün olmayan değişiklikler olacağından eminseniz, köpeğin bunlara yavaş yavaş alışması gerekecektir.

Tabii ki, hamile kadın bazı zamanlarda köpeğin yanında olamasa bile, onu tamamen reddetmemesi çok önemlidir. Eğer yaparsa, sonuç olarak köpek ya daha bağımlı ya da agresif hale gelebilir.

Bebeğin gelişinden önce

Tüm bunlara ek olarak, köpeğin, daha doğmadan bebeğin varlığına yavaş yavaş alışması önemlidir. Bu, onların odanıza bakmalarına ve koklamalarına izin vermeyi içerir, hepsi uygun şekilde denetlenir.

Onlara bebeğin eşyalarını göstermek ve onlara bir ödül vermek de önemlidir, böylece olumlu çağrışımlar yaratılır. Bütün bunlar, bebek doğduğunda, hayvan için tek yeni şeyin bu olduğu ve ayrıca onu bir tehdit olarak görmeyeceği anlamına gelecektir.

Hamile bir kadınla bir kaltak.

Söylediğimiz gibi, köpeklerin meydana gelen değişiklikleri fark ettiklerini bilsek de, köpeklerin hamileliği tespit ettiğini %100 doğrulamak mümkün değildir. Ek olarak, hamileliğin ve ailenin yeni bir üyesinin gelişinin büyük bir değişim olduğunu ve köpekler için de bir paradigma değişimini temsil ettiğini biliyoruz.

Hayvanın hanenin yeni üyesine uyum sağlamasına yardımcı olmak, sahibinin sorumluluğundadır. Ancak bu şekilde onların kaygı veya stres yaşamasını önleyebilirsiniz. Tüm bu yönergeleri takip ederseniz, şüphesiz köpeğiniz bebeğinizin en iyi arkadaşı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.