Köpeklerin En Çok Nefret Ettiği 5 Koku

Bir köpeğin koku alma duyusu bizimkinden 40 kat daha güçlüdür, nitekim insanların hoşlandığı güçlü kokular, evcil hayvanlarımız için rahatsız edici olabilir. Yalnızca bununla kalmaz, köpekler de nefret ettikleri kokulardan dolayı burun tahrişlerine maruz kalabilirler.
Köpeklerin En Çok Nefret Ettiği 5 Koku

Son Güncelleme: 11 Aralık, 2018

Köpekler, bizlerden çok daha fazla koku alma hücresine sahiptirler, bu yüzden kokuları daha yoğun ve uzaktan algılayabilirler. Onlar için bir kokuyu sevip sevmediklerini ayırt etmek çok basittir. Köpeklerin hangi kokulardan hoşlanmadıklarını, onlar için hangilerinin nahoş kokular olduklarını bilmek ister misiniz? Size söyleyeceğiz!

Güçlü koku alma kapasitelerine ek olarak, insanların ve köpeklerin birbirinden çok farklı olduklarını aklımızda tutmalıyız, bu yüzden sevdiğimiz kokular da farklı olacaktır. Çiçek kokusunu sevdiğimizi söyleyebilmek mümkündür, ama köpekler bu kokudan nefret eder. Bu nasıl olabilir?

Köpekler için nahoş kokular

Turunçgil kokusu

Belki de turunçgil kokusunu seviyorsunuz çünkü bu koku temizlik hissi veriyor ve bu yüzden belki de kullandığınız sıvı zemin temizleyicisi gibi kokuyor. Bu ürünün süpermarketin en favori ve en çok satan ürünü olduğuna dair hiç şüphe yok. Ancak, birisi bir şeyi unuttu: Köpeklerimiz ondan nefret eder.

Evet, evde bir köpeğiniz varsa ve onu rahatsız etmek istemiyorsanız, zemin temizleyicinizi değiştirmeniz gerekecektir. Sadece turunçgil kokusunun sizin için ne kadar yoğun olduğunu hayal edin ve şimdi bunu 40 ile çarptığınızı düşünün. Köpeğiniz tam olarak böyle hissediyor.

Bu koku, onların burun delikleri ve hava yollarına zarar verebilecek kadar güçlüdür.

Öte yandan, bu koku sizin yararınıza da olabilir. Köpeğinizin evinizde herhangi bir yere idrarını yapmasını önlemek istiyorsanız, o bölgeye turunçgillerin kabukları koyun veya esansiyel yağından damlatın ve problem çözüldü!

koku alma duyudu

Sirke

Evinizi temizlemek için sirke kullanmak isterseniz, bu alışkanlığını değiştirmenizi tavsiye ederiz. Köpeğiniz bu kokuya dayanamaz. Ancak, köpeğinizin belirli bir köşede idranını yapmasını engellemek istiyorsanız, bunun için iyi bir yol, çünkü sirke doğal bir üründür ve ona zarar vermez.

Diğer yandan, daha önce de bahsettiğimiz gibi , elma sirkesi evcil hayvanlarımıza büyük faydalar sağlar.

Acı biber

Acı biber, köpekler için en rahatsız edici kokulardan biridir. Evin herhangi bir alanına köpeğinizin girmesini engellemek isterseniz, oraya biraz acı biber koyun. Ancak ona ulaşmaması için orada uzun süre tutmaktan kaçının

Acı biber ayrıca,  nefes yollarını etkileyebilir, burun kaşıntısı yapabilir ve sürekli hapşırmasına neden olabilir. Bu nedenle yemek pişirirken bu yemeğe dokunduğunuzda, evcil hayvanınıza dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın, çünkü mukus bezleri ile herhangi bir temas, problemlere neden olabilir.

Amonyak

Bir köpek çığlık atabilse, bu koku yüzünden atardı, çünkü bu koku onlar için son derece rahatsız edicidir. Amonyak , hiç şüphesiz, köpeklerin hızla kaçmak istemelerini sağlayan güçlü kokular yayan yüksek oranda kimyasallar içerir.

köpeklerin sevmediği kokular


Bu ürün hayvanın burnunun kaşınmasına neden olur ve onu sürekli olarak hapşırtır. Bununla birlikte, bazı insanlar amonyakın idrar benzeri bir kokuya sahip olduğunu ve bunun tam tersi etki yaratacağını söyler: Köpeğin kendi alanını işaretlemesini sağlayacağı.

Naftalin

Genellikle dolaplarımıza koyduğumuz naftalinler, köpekler için çok rahatsız edici olur. Ancak sadece bu kadar değil – eğer köpeğiniz bu küçük naftalin toplarından birini yutarsa, ölebilir de! Naftalinler çok zehirlidir. Küçük olsalar da, köpeğin karaciğer ve sinir sisteminde çok büyük oranda hasara neden olurlar.
Köpeğiniz varsa ve dolaplarınızın iyi kokmasını istiyorsanız, evcil hayvanınızın hayatını tehlikeye atmayın. Bunun yerine, içerisine lavanta veya kuru çiçekler koyacağınız keseleri kullanın. Ayrıca köpeklerin nefret ettikleri bu koku listesine, temizlik ürünleri ve parfümleri de ekleyebiliriz. Ne oldukları önemli değil; evcil hayvanınız için katlanılamayacak derecede kokuya sahiptirler. Hayvanların bu ürünlerden herhangi birisine yaklaşmasını önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.