Köpekler: Başarılı Çiftleştirme

Bu makalemizde çiftleştirmeyi başarılı kılabilmeniz için bazı ipuçları vereceğiz.
Köpekler: Başarılı Çiftleştirme
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Bugünlerde birçok köpek cinsi binlerce dolar olmasa bile yüzlerce dolara satılıyor. Böyle bir durumda pek çok köpek sever evcil hayvanlarının yavrulamasını ekstra para kazanmak için harika bir fırsat olarak görüyor. Başarılı çiftleştirme için dişinin mizacı gibi bazı hususları dikkate almak gerekir. Her hayvan farklı karaktere sahiptir ve bazıları yavru yetiştirmeye diğerlerine göre daha uygundur.

Hormon döngüsü

Eğer köpeklerinizi başarılı bir şekilde çiftleştirmek istiyorsanız dişinin hormon döngüsünü iyi anlamanız önemlidir.

İşte köpeklerinizi başarılı bir şekilde çiftleştirmek için doğru anı belirlemenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

Köpekler: Başarılı çiftleştirmenin ipuçları
 • Dişi köpeklerin çiftleşme dönemi ne zamandır? Bazıları bunun her 6 ayda bir gerçekleştiğine inanır. Bununla birlikte köpeğin cinsine bağlı olarak bir dizi faktör devreye girer. Örnek verecek olursak; fino köpekleri yaklaşık 250 günde bir ya da 9 ayda bir çiftleşme dönemine girer.
 • Bir köpeğin hormon döngüsü insanlarınki gibi değildir. Regl ile ilgisi yoktur, bu yüzden bu ikisini karıştırmamak önemlidir.
 • İlk evre, yaklaşık 9 gün süren proöstrus evresidir, ancak bu 3 ila 17 gün arasında değişiklik gösterebilir. Bu aşamada kanlı bir vajinal akıntı fark edeceksiniz. Ancak bu aşamadan sonra dişi köpek çiftleşme dönemine girecektir.
 • Dişiyi erkek köpekle tanıştırmak için en uygun zaman, hormon döngüsünün yaklaşık 8. ya da 9. günüdür. Bu günler dişilerin en doğurgan olduğu zamanlardır.
 • Hayvanların keskin içgüdüleri vardır. Bir dişi, vücudu yavruları taşımaya hazır olduğu takdirde erili kabul edecektir.
 • Uzmanlar, her iki köpeğinde daha rahat olması açısından dişiyi erilin bölgesine sokmayı tavsiye ediyor.
 • Çiftleştirme süreci genellikle 15 ile 20 dk. arası sürer. Yine de köpeklerinizi birkaç saat boyunca yalnız bırakmanızı öneririz. Böylece birkaç kez çiftleşebilirler ve başarı şansı da artmış olur.
 • Eğer dişi köpeğiniz ilk kez çiftleşiyorsa deneyim eksikliğinden dolayı köpeğiniz, erkek köpekten kaçabilir.

Başarılı çiftleştirme

Bazen doğru zamanı seçsek de çiftleşme yine de başarısız olabilir. Peki ama neden bu şekilde sonuçlanır? Bunun en muhtemel olanı köpekler açısından deneyimsizliktir. Eğer çiftleşme başarısız olursa o zaman erkek köpekten meni almayı ve bir kateter yoluyla dişiye aktarmayı içeren yapay döllenmeyi yapmayı düşünebilirsiniz.

Çiftleştirmeyi başarılı kılmak için bu süreci düzgün bir şekilde yürütebilecek bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz.

Gebeliğin evreleri

Köpeklerde gebelik genellikle 52-72 gün arası sürer. 16. gün embriyolar rahim zarına gömülür. 20. gün geldiğinde embriyolar artık şekil almaya başlar. 25. gün geldiğinde üremenin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için midesinden hissedebiliyor olmalısınız.

Köpeğinizi, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için ultrason yapabilecek bir veterinere götürmenizi tavsiye ederiz. İlk ultrason gebeliğin yaklaşık 5. haftasında yapılmalıdır. Ondan sonra köpeğinizi her iki haftada bir genel sağlık kontrolü için ultrason çektirmeye götürmelisiniz.

Yaygın hatalar

Acemi köpek yetiştiricileri sık sık birçok hata yapar. Bu hatalardan biri bazı faktörleri düşünmemeleridir; ebeveynlerin sağlığı gibi. Genellikle bu dikkatsizlik, ebeveynlerin belirli hastalıkları çocuklarına aktarmasına sebebiyet verebilir. Hatta bazı durumlarda çiftleşme tamamen başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Çiftleşmenin başarı olmamasının diğer nedenlerinden biri ise kısırlıktır. Bu köpeklerde görülen en yaygın sorunlardan biridir.

Üreme için uygun olduklarından emin olmak adına hayvanları inceleyebilecek bir uzmandan yardım almanızı her daim tavsiye ederiz. Artı olarak evcil hayvanlarınızı nasıl başarılı bir şekilde çiftleştirebileceğiniz konusunda size ekstra ipuçları verebilirler.

Köpekler: başarılı bir şekilde çiftleştirmenin ipuçları

Başarılı çiftleştirme için aklınızda bulundurmanız gereken diğer durumlar

Hijyen, beslenme düzeni ve annenin sağlığı gibi akılda tutulması gereken bir dizi diğer faktörler de vardır.

 • Dişi köpeği, erkek köpeğe tanıtmadan önce parazit önleyici bir ilaç ile tedavi etmenizi ve fetüsleri öldürebilecek istenmeyen parazitlerin bulaşmasını önlemek için gebeliğin 10 gününde ilacı yeniden vermenizi öneriyoruz.
 • Köpeğinizi hamilelik ve emzirme dönemi boyunca sağlıklı öğünlerle beslediğinizden emin olun. Amaç; anneyi sağlıklı tutmaktır. Böylece yavrular, gerekli besin değerlerini almış olur.
 • Çiftleşmenin ve doğumun temiz, sağlıklı ve hijyenik bir çevrede yapıldığından emin olmanız gerekir.

Bu süreç boyunca dişi köpeğinizi sıkı bir gözetim altında tutmanızda fayda var; böylelikle ona gerekli yardım ve desteği sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Dişi Köpekler: Kızgınlık, Hamilelik ve Doğum Dönemleri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Dişi Köpekler: Kızgınlık, Hamilelik ve Doğum Dönemleri

Yakın zamanda dişi bir köpek sahiplendiniz ve aklınız sorularla dolu. Dişi köpekler ve girdikleri dönemleri duymuş ama tam detayları bilmiyor olabi... • LaFond, E., Breur, G. J., & Austin, C. C. (2002). Breed susceptibility for developmental orthopedic diseases in dogs. Journal of the American Animal Hospital Association, 38(5), 467-477.
 • Tobias, K. M., & Rohrbach, B. W. (2003). Association of breed with the diagnosis of congenital portosystemic shunts in dogs: 2,400 cases (1980–2002). Journal of the American Veterinary Medical Association, 223(11), 1636-1639.
 • Whitney, L. F. (1948). How to breed dogs. How to breed dogs., (Rev. ed).
 • McGreevy, P. D., & Nicholas, F. W. (1999). Some practical solutions to welfare problems in dog breeding. ANIMAL WELFARE-POTTERS BAR-, 8, 329-342.
 • Bell, J. (2017). Ten Most Common Hereditary Diseases in Dogs. World Small Animal Veterinary Association Congress Proceedings. Recuperado el 25 de octubre de 2022, disponible en: https://www.vin.com/apputil/content/defaultadv1.aspx?pId=20539&catId=113419&id=8506247

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.