Hamile Köpeklerin Bakımı İçin İpuçları

Aileye yeni yavruların gelmesi genellikle son derece önemli bir olaydır. Bugün, hamile köpeklerin bakımı konusunda bir dizi ipucu sunmak istiyoruz.
Hamile Köpeklerin Bakımı İçin İpuçları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Aileye yeni yavruların gelmesi genellikle son derece önemli bir olaydır. Ve tabii ki çok hassas bir an. Yeni anneye bakmayı veya onu denetlemeyi hiçbir zaman ihmal etmemelisiniz. Size yardımcı olmak için, hamile köpeklerin bakımı konusunda bir dizi ipucu sunmak istiyoruz.

Köpeklerin gebelik süresi, cinse göre 60 ila 65 gün sürer. Bunu akılda tutarak, sürecin her aşamasında uygulamaya konulacak bir dizi temel önlemi aşağıda açıklıyoruz.

Hamile köpekler için tıbbi gözetim ve bakım

Evcil hayvanlar, bir veteriner hekim tarafından sıkı bir şekilde gözetim altında tutulmalıdır. Köpekler dünyaya yeni bir yavru köpek getirmeye hazırlanırken, bu ilgi vazgeçilmez hale gelir.

Hamile köpeklerin bakımı nasıl olmalı?

Sahipleri, köpeklerinin hamile olabileceğinden şüphelenir şüphelenmez, emin olmak için onu veterinere götürmelidirler. Bir veteriner, doğumun gerçekleşeceği olası tarihi belirlemeye yardımcı olacaktır.

Dahası, hayvanınızın doktoru sadece her şeyin yolunda gittiğini doğrulamakla kalmayacak, aynı zamanda kaç yavru köpeğin yolda olduğunu da belirleyebilecektir. bunun yanında, veteriner hekim gerekli olabilecek her türlü özel önlemi de tavsiye edebilecektir.

Diyet çok önemlidir

Diyet ve beslenme söz konusu olduğunda, hamile köpekler için asla dikkatsiz olmamalısınız.

Her şeyden önce, köpeğinizin porsiyonlarını aniden artırmamaya dikkat etmek önemlidir. Ayrıca, köpeğinize gebeliğin ilk 6 haftasında besin takviyeleri ve vitaminler vermekten kaçının. Bu, yavruların erken ve kontrolsüz bir şekilde gelişmesine ve doğum sırasında sorunlara neden olabilir.

İlk 2 hafta boyunca, hamile köpekler hamile kalmadan önceki diyetlerine devam etmelidir.

Dahası, fiziksel aktivite, yürüyüş ve oyun söz konusu olduğunda aynı rutini sürdürmeleri gerekir. Tabii veteriner hekim aksini belirtmedikçe.

Üçüncü haftadan itibaren, tıpkı insanlarda olduğu gibi, hamile köpeklerde de mide bulantısı ve ara sıra kusma görülebilir. Bu, hamileliğin dördüncü haftasına kadar sürebilen iştah kaybına neden olabilir.

Hamile köpeklerin bakımı: Hamileliğin son günleri

Bir buçuk ay sonra hamile köpeklerin bakımı, günlük yiyecek alımının artmasını içerir. Ayrıca, yemeğini gün boyunca daha fazla sayıda öğüne bölmek önemlidir. Karnındaki yavru köpekler zaten çok yer kaplıyor olacaktır, bu yüzden annelerinin büyük porsiyon yemesi daha zor olur.

Aslında, aynı nedenle, köpekler hamileliğin son günlerinde iştahlarını tamamen kaybederler.

Gebeliğin 6. haftasından yavruların sütten kesilmesine kadar annelere yemeleri için köpek maması verilmelidir. Bu formüller yetişkin köpek mamalarından çok daha fazla besin içerir.

Ev yapımı yemekler sağlamaya alışkın evcil hayvan sahipleri, tavuk yönünden zengin bir beslenme düzenini diyete eklemelidir. Kümes hayvanları, evde hazırlayabileceğiniz diğer yiyeceklerden daha yüksek protein içerir. Köpeğinize yalnızca haşlanmış tavuk sunmanız ve tüm baharatları ve sosları dışarıda bırakmanız önemlidir.

Diyet takviyelerinin kullanımı yalnızca evcil hayvanınızın veterineri tavsiye ederse yapılmalıdır.

Ön hazırlık kapsamındaki hususlar

Dişi köpek sahipleri, özellikle safkan evcil hayvanlar söz konusu olduğunda, hamilelikleri önceden planlama eğilimindedir. Sürecin bir kısmı babayı seçmeyi içerir.

Bu bağlamda, potansiyel babayı bir veteriner muayenesine göndermek en iyisidir. Bu, herhangi bir genetik veya kalıtsal hastalığın yanı sıra diğer belirli koşulların da dışarıda bırakılmasına yardımcı olacaktır.

Dişiler, ayrıca, sağlık durumlarını belirlemek için bir uzman tarafından değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Uzman, gebe kalmak için en iyi anı belirleyebilir.

Çiftleşme girişimleri başarısız olursa, dişiler yanlış veya psikolojik bir hamilelik yaşayabilir. Bu, özellikle hiç hamile kalmamış köpekler için geçerlidir.

Bu durumda, meme bezlerinin büyümesi gibi bazı gebelik belirtileri gözlemleyeceksiniz. Hatta en uç vakalar, ilaç tedavisi gerektiren sahte doğum durumunu bile içerir.

Hamile köpeklerin bakımı: Doğum

Dişi köpekler, doğum ve doğum görevlerini kendi başlarına mükemmel bir şekilde halledebilirler. Aynı şekilde, annenin tamamen güvendiği birinin süreç boyunca yanında ve dikkat kesilmiş olması önemlidir.

Yeni doğan bebek hayvanlar.

Bu, annenin içindeki yavru köpeklerin tam sayısını bilmenin çok önemli olduğu noktadır. İlk yavrunun doğumundan sonraki 6 saat içinde, tüm yavru köpekler çoktan doğmuş olmalıdır. Eğer durum bu değilse, acil veteriner yardımı almalısınız.

Babanın anneden daha büyük olduğu karma ırklara gelince, o zaman en iyi seçenek sezaryen olacaktır. Bu, olası komplikasyonları önlemeye yardımcı olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.