Köpeğinizi Doğru Çiftleştirmek Hakkında Her Şey

Köpeğinizi çiftleştirmek istemenizin sebebi ne olursa olsun, ne yaptığınızı biliyor olmalısınız; köpeğiniz için güvenli ve sağlıklı bir ortam oluşturmak için gereken adımları takip etmelisiniz.
Köpeğinizi Doğru Çiftleştirmek Hakkında Her Şey

Son Güncelleme: 30 Nisan, 2019

Safkan bir köpeğiniz olsa da olmasa da, yavru köpek sahibi olmak için ya da arkadaşınıza vermek için köpeğinizi çiftleştirmek istiyor olabilirsiniz. Ancak bu durum ciddi sorumluluk getirir. Bu makalede, köpeğinizi doğru çiftleştirmek için izlemeniz gereken önemli adımları paylaşacağız. Kaçırmayın!

Köpeğinizi Doğru Çiftleştirmek Hakkında Her Şey

1. Köpeğinizin kısır olmadığından emin olun

koşan golden retriever

Sormamız gereken en önemli soru budur. Eğer yavru köpekler istiyorsanız, kısır olan köpeğinizden doğurmasını beklemeniz saçma olur.

Peki, köpeğinizin kısır olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Veterineriniz aradığınız cevabı birkaç basit ve ucuz testlerle verebilir. Köpeğinizin üremeye uygun olduğu onaylandıktan sonra, düşünmeniz gereken bazı kriterler vardır. Bunlar:

a. Yaş

Köpeğiniz başka bir köpek ile çiftleşmek için uygun yaşta olmalıdır. Köpeğinizin çok erken yaşta cinsel ilişkiye girmesi, ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme bile neden olabilir.

Köpeğinizin çok yaşlı da olmaması gerekir. Köpeğiniz dişi ise hem onun hem de yavrularının ölme riski yüksek olur. Erkek köpekler en az bir buçuk yaşında olmalı; dişiler ise en az üçüncü kızgınlık dönemini yaşıyor olmalıdır.

b. Genetik

Veterinere danışın, internete bakın ve aynı ırktan köpeği olan kişilere sorular sorun. Bu sayede, yavrusuna aktarabileceği bir genetik problemi olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Evde Salyangoz Çiftleştirmek

c. Köpeğinizin sağlık durumu

Köpeğinizin boyutuna bağlı olarak, çiftleşirken veya doğum yaparken sorun yaratabilecek birtakım durumlar ortaya çıkabilir. Örneğin, kalça çıkığı doğum sırasında çok zor anlar yaşatır.

BAEP testini geçemeyen köpekler, muhtemelen işitme sorunlarını yavrularına aktaracaktır.

Çiftleşme için uygun olmayan başka bir durum ise kalp sorunlarıdır.

2. Dişi köpek kızgınlık döngüsüne girdi mi?

Köpeğiniz dişi olsun olmasın, çiftleşme için doğru zaman olduğundan emin olmalısınız. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Merak etmeyin, düşündüğünüz kadar zor değil.

Dişilerin kızgınlık döneminde olduğunu anlamak kolaydır çünkü tıpkı kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları gibi, dişi köpekler de kanar. Kızgınlık dönemleri 21-35 gün sürer ancak hamilelik olasılığını arttıran belirli günler vardır.

Genel olarak kızgınlık döneminin ilk 7-10 günü çiftleşme için en uygun zamandır ancak bazı köpekler 4. gününde diğerleri ise 27. gününde yumurtlar. Bu yüzden, doğru zamanı tam olarak kestirmek zor olabilir.

Çiftleşme anı geldiğinde erkek köpekler daha ilgili olur; dişiler ise hamile kalmaya hazır olduğu zaman çiftleşmeyi kabul ederler.

En iyi yaklaşım şudur: Dişi köpeğinizin kızgınlık döneminin 3. gününde partneri ile aynı ortama sokun ve bu işlemi her iki günde bir tekrarlayın. Birbirlerine olan davranışlarını gözlemlemek için onları yalnız bırakın. Eninde sonunda içgüdülerine karşı koyamayacaklardır…

3. Köpeğinizi doğru çiftleştirmek için izlemeniz gereken son adımlar

Köpeğinizin üremeye uygun olduğunu öğrendikten ve doğru zamanı yakaladıktan sonra geriye ortamı hazırlamak kalıyor.

Dişinin vajina bölgesini tıraş edin

Bu işlem, birleşme sırasında vajinadaki kıllar dişinin canını acıtmasın ve hastalık kapmasına neden olmasın diye önemlidir.

Köpeklerin beraber vakit geçirmelerine müsaade edin

iki köpek yan yana

Yavru köpeklere sahip olmak için sabırsızlandığınızı biliyoruz ancak sabırlı olun ve köpeğinizi zorlamayın. Konu çiftleşme olduğunda köpekler ne yapmaları gerektiğini bilirler, doğru zamanda yapacaklardır.

Köpekleri yalnız bırakmayın

Dişiler, özellikle ilk kez çiftleşecekleri zaman agresif olabilirler. Bu yüzden, bir erkek köpeğin yanında oldukları zaman genelde ağızlık takmanızı öneririz. Ayrıca, herhangi bir terslik yaşanmaması için bir gözünüz onların üzerinde olsun. Köpeklerle yumuşak ve sevgi dolu bir ses tonu ile konuşarak gerginliklerini atmalarını sağlayın.

Unutmayın, eğer köpeğinizi çiftleştirecekseniz, kimse yavruları sahiplenmek ya da satın almak istemeyebilir. Bu durumda yavruların sorumluluğunu siz üstlenmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.