Bir Köpekle Beraber Yaşamak: İlişkinizi Güçlendirme Yolları

Bir köpekle yaşamak her zaman kolay olmayabilir. Eğer hem köpeğinizin hem sizin olabildiğince çok mutlu olmasını istiyorsanız, az sonra vereceğimiz önerilere bir göz atmalısınız.
Bir Köpekle Beraber Yaşamak: İlişkinizi Güçlendirme Yolları

Son Güncelleme: 24 Kasım, 2020

Eğer bir köpekle beraber yaşıyorsanız, muhtemelen siz de hayatınızı mümkün olduğu kadar keyifli hale getirmek için fazlaca çabalıyorsunuz. Dünyadaki en iyi “anne ya da baba” olmak istiyorsunuz ama bazen bu tek başına yeterli olmayabiliyor. Tüm çabalarınıza rağmen işler olmasını istediğiniz gibi gitmeyebilir.

İnsanlar ve hayvanlar arasındaki iletişim her zaman kolay olmayabilir ve bu durum beraber yaşamayı zorlaştırır. Köpeğinizin sizi dinlemediğini bile hissedebilir ya da önceden rahatsız olmadığınız şeylerin aniden sinirlerinizi bozduğunu fark edebilirsiniz. Endişelenmeyin. Her sorunun bir çözümü var ve bu sorun da bir istisna değil.

Bir köpekle beraber yaşamak: nasıl başarılır

Eğer hem sizin hem de köpeğinizin mümkün olduğu kadar mutlu olmasını istiyorsanız, aşağıda bahsedeceğimiz tavsiyelere bir göz atmanız gerek. Ama unutmayın, her şeyde olduğu gibi bu da zaman, sabır ve sevgi ister.

Teknolojiyi unutun

Bir köpekle beraber yaşamak

Hayatımızın neredeyse her noktasında teknolojinin hüküm sürdüğü bugünlerde, kendimizi sık sık telefonlarımızda, televizyonda, tabletlerimizde ve laptoplarımızda kaybediyoruz ve bunun farkına bile varamıyoruz.

Bir düşünün. Eğer bu teknolojiye sahip olmadığımız zamanlarda bir köpeğiniz olsaydı, işten eve döndüğünüzde ne yapardınız? Sevgili köpeğinizle biraz kaliteli zaman geçirmek istemez miydiniz?

Peki siz ne yapıyorsunuz? Onlara yeterince ilgi veriyor musunuz? Onlarla oyun oynuyor musunuz? Onlarla uğraşıyor musunuz? Eğer cevap hayır ise, kesinlikle bunu değiştirme zamanı.

Ne tarz bir evcil hayvan sahibi olduğunuz bir şeyi değiştirmez. Gerçekten de her konuda bize bağımlı yaşarlar. Bu duyguları da içerisinde barındırır. O yüzden her gün dört bacaklı dostunuza biraz zaman ayırdığınıza emin olun.

Özel bir şey yapmanıza da gerek yok. Basitçe onlarla biraz sohbet edebilir, ya da evin etrafında biraz oynayabilirsiniz.

Ne yaptığınızın gerçekten de pek bir önemi yok. Ama evcil hayvanınıza zaman ayırın. 

Sağlıklarına dikkat edin

Veterinere gitmek için bir şeylerin olmasını beklemeyin. Köpeğinizi sahiplendiğiniz gibi ihtiyacınız olduğu sürece gidebileceğiniz, güvenilir bir veteriner aramaya başlamalısınız. Köpeğinize tastamam, dengeli bir beslenme düzeni sağlamak ve köpeğinizin ideal kilosunu korumak için önemli olan besinler gibi şeyler hakkında sizi bilgilendirebilirler.

En baştan bir veterinere kaydolmak, bir aciliyet durumunda direkt olarak oraya gidebileceğiniz ve saygın bir veteriner arayarak zaman kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir. 

Köpeğinizin diğer köpeklerle etkileşime geçmesine izin verin

Birçok insan doğal olarak sürüler halinde yaşar, özellikle de köpekler. Eğer bir köpeğiniz varsa diğer köpeklerle oynamasına ve insanlarla etkileşime geçmesine izin vermek önemlidir.

Birçok insan köpeklerini parktaki diğer köpeklerin arasına bırakmaktan endişe duyar çünkü kavga edeceklerinden korkar. Bu köpeğiniz için faydalı bir şey değil. Aslında tam tersi. Sürü hayvanları olarak, diğer hayvanlarla sosyalleşmeleri gerekir

Bir köpekle beraber yaşamak: onları izole etmeyin

Görünen o ki birçok insan hayvanların sadece bahçede ya da balkona kapatılan şeyler olduklarını düşünüyor. Eğer siz de böyle biriyseniz en iyisi hiç köpek sahiplenmeyin. Köpekler bizle birlikte evin içinde yaşamalı, ayak ucumuzda uyumalı ve yanımıza uzanmalı.

Hijyen gibi konular sizi endişelendiriyor olabilir ama eğer köpeğinizi temiz ve sağlıklı tutarsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız. Diğer insanlarla etkileşime geçme fırsatlarını göz ardı edemezsiniz.

Çoktan bahsettiğimiz gibi, köpekler gibi sürü hayvanlarında sosyalleşme çok önemlidir. Kötü bir havada köpeğinizi tek başına dışarıda bırakmanın onun sağlığına verebileceği zararlardan bahsetmiyoruz bile. 

İnsanların dediklerine kulak asmayın

Beyaz bir köpek yavrusu

Arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızın, köpeğinizle ilişkinizi tam olarak anlamadıkları zamanlar olabilir. İğneleyici ve patavatsız yorumlarda bile bulunabilirler… Ama kimin umurunda?

Köpeğinizle ilişkinizi geliştirmek ve bağınızı güçlendirmek için zaman harcamanın buna değeceğini biliyorsunuz. Dahası, köpeğinizin buna değeceğini biliyorsunuz. Sevdiğiniz ve sizi geri seven bir hayvanla beraber yaşamanın ne kadar özel olduğunu her insan anlayamaz ve muhtemelen de asla anlayamayacaklar.

Köpeğinizle olan ilişkinizi savunun ve olumsuz yorumların her birini unutun. Her gün biraz çaba harcayın ve çok geçmeden köpeğinizle yaşamanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Apartman Köpekleri: Küçük Mekanlarda Yaşayabilen Irklar
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Apartman Köpekleri: Küçük Mekanlarda Yaşayabilen Irklar

Her köpek küçük alanlarda yaşayamaz ama bahsedeceğimiz bu köpekler ile bu mümkün! Eviniz büyük olmasa bile hayvanın arkadaşlığının tadını çıkartabilirsiniz.