Köpek İdrar Kokusunu Gidermek İçin İpuçları

Köpek idrarı, oldukça kötü bir kokuya sahip olan feromonlar, ürik asit, amonyak, proteinler, üre ve diğer bileşenleri içerir. Bu, özellikle işaretleme davranışı için yararlıdır, çünkü diğerlerini kendi bölgesinin sınırları konusunda uyarabilir ve yaklaşmalarını engelleyebilir.
Köpek İdrar Kokusunu Gidermek İçin İpuçları
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek yetiştirmenin en önemli kısımlarından biri, ona idrarını nerede yapacağını öğretmektir. Ancak, bu genellikle zaman alır ve öncesinde birkaç kazanın meydana gelmesi normaldir. Bu, bazı köpek sahipleri için bir çatışmayı temsil eder, çünkü bazı durumlarda köpek idrar kokusunu gidermek oldukça zordur.

Evcil hayvanın tuvaletini doğru yerde yapmayı çok da çabuk öğrenmeyeceğini hesaba katmak gerekir. Bunu yapmayı öğrenmiş olsa bile, kazalar yaşanabilir ve evde birkaç damla idrar bırakabilir. Bu kokuyu etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için bazı ipuçlarını öğrenmek istiyorsanız, bu yazıyı okumaya devam edin.

İdrar kokusunu gidermek neden önemlidir?

Ailenin sağlığı için gerekli bir hijyen önlemi olmanın yanı sıra, köpek idrar kokusunun giderilmesi, köpeğin öğrenmesini pekiştirmek için çok önemlidir. Bu hayvanların idrarı bölgesel bir işaretleme sistemi olarak kullandığını unutmayın. Bu nedenle, bölgeyi iyi temizlemezseniz, “kokusunu” kaybetmemek için idrarını yapmak için aynı yere dönecektir.

Köpeğin koku alma duyusu, diğer kokuları atmak ve yalnızca onu ilgilendiren kokuya odaklanmak üzeredir. İnsanlar tarafından algılanmasa bile, en ufak bir idrar izi, evin içinde idrarını yapmasına neden olabilir. Bu, eğitiminde ona yardımcı olmak için bu tür bir kazanın meydana geldiği alanların çok iyi temizlenmesi gerektiği anlamına gelir.

yere idrarını yapmış yavru köpek

Kazaları önlemek için neden cezalandırılmamalılar?

Şiddetli azarlama veya cezalandırmanın evcil hayvanın evin içinde idrar yapmasını engelleyebileceğini düşünmek normaldir. Ancak, bu ters etki yapar ve ciddi kaygı sorunlarına neden olabilir. Ek olarak, bunlar köpeğinizle ilk günleriniz ise, onun güvenini azaltması ve birlikte yaşamayı zorlaştırması da olasıdır.

Köpekte kötü alışkanlıklardan kaçınmanın en iyi yolu her zaman olumlu pekiştirmedir. Sadece hayvan istismarından kaçındığınız için değil, aynı zamanda koruyucular ve evcil hayvanları arasındaki ilişkiye fayda sağladığı için uzun vadede büyük bir avantajdır. Aksine, cezalar köpeğin aklını daha çok karıştırır ve davranış bozukluklarını teşvik eder.

Köpek idrar kokusu nasıl giderilir?

Deterjan, çamaşır suyu ve çeşitli kokulu temizleyiciler gibi ürünler idrar kokusunu geçici olarak gizleyebilir. Bununla birlikte, çoğu köpek hala kokuyu sorunsuz bir şekilde algılayabildiğinden, bu yalnızca insan duyusunu kandırır.

Köpek idrarı, yüzeylerde oldukça kalıcı olmasını sağlayan birkaç asidik bileşen içerir. Bu nedenle uzun süre zeminde bırakılırsa koku yeterince nüfuz eder ve yok edilmesi zor bir problem haline gelir.

Tüm ev ürünlerinin köpek idrar kokusunu ortadan kaldıramayacağına dikkat etmek önemlidir. Örneğin, aynı zamanda idrarın bir bileşeni olan amonyak (ağartıcı gibi) içeren ürünler. Sonuç olarak, köpekler bu konumda idrar yapmalarına neden olan benzer bir koku algılar.

Köpek idrar kokusunu gidermek için etkili ürünler

Bazı yaygın ev ürünleri, köpek idrar kokusunun giderilmesine yardımcı olabilir. Bunları bölgeye birkaç kez uygulamanız gerekebilecek olsa da, bu hoş olmayan kokunun hiçbir izinin geride kalmamasını sağlarlar. Aşağıda en yaygın ve kullanımı kolay olanlardan bazıları listelenmiştir:

  • Hidrojen peroksit: Bu maddeyi suda eşit oranlarda seyreltin ve doğrudan istenilen bölgeye uygulayın. Etkisini arttırmak için bu karışıma sabun veya karbonat ekleyebilirsiniz.
  • Sirke: Asetik asit (sirke) idrarın en derin izlerini yok eden ve kokuları çok iyi nötralize eden bir maddedir. Eşit oranda su ile incelterek karışımı uygulayın ve en az 30 dakika bekletin. Bölgedeki fazlalığı temizleyin ve gerekirse işlemi tekrarlayın.
  • Sodyum bikarbonat: Bu ürün, asetik aside benzer etkiye sahip alkali bir aşındırıcıdır. Kullanmak için yüzeye kabartma tozu serpin ve yaklaşık 12 saat etki etmesini bekleyin. Daha sonra elektrikli süpürgeyle ya da biraz su ile temizleyin ve gerekirse işlemi tekrarlayın.
  • Limon: Narenciye sıvısı aslında evinizi derinlemesine temizlemek için kullanılabilecek bir asittir. Aslında tek yapmanız gereken limon suyunu direkt olarak uygulamak ve üzerine biraz karbonat eklemek. Bu, en az 30 dakika boyunca bırakmanız gereken bir efervesan reaksiyona neden olacaktır. Daha sonra kalıntıları su ile temizleyin ve gerekirse işlemi tekrarlayın.
  • Sodyum borat (boraks): Bu ürün, idrar kalıntılarını gidermeyi kolaylaştıran kimyasal bir aşındırıcıdır. Ancak cilt, boğaz veya akciğer sorunlarına neden olabilecek kadar tahriş edicidir, bu nedenle kesinlikle gerekli değilse kullanmaktan kaçının.
  • Ticari temizleyiciler (enzimler): Piyasada çeşitli enzimatik evcil hayvan temizleyicileri bulunmaktadır. Bu ürünler, kokuların kolayca giderilmesi için idrarın tüm içeriğini işleyen biyolojik ajanlar kullanır. Tek sorun, genellikle oldukça pahalı olmalarıdır, ancak buna değer olmasına rağmen, evcil hayvanın burnuna dost olduğu için buna değer.
yere idrarını yapmış köpek

Temizlik yaparken öneriler

Yukarıdaki ürünlerin çoğu evcil hayvanlar için zararsızdır, ancak bu, temizlik yapılırken bulunmaları gerektiği anlamına gelmez. Burunlarının insanlardan çok daha hassas olduğunu unutmayın, bu nedenle sirke, kabartma tozu, hidrojen peroksit veya boraks kullanmak onlarda hafif rahatsızlıklara neden olabilir.

Bu nedenle temizlik sırasında evi havalandırmak ve köpeğinizin yakınında olmaması en iyisidir. Bu şekilde onu gelecekte karmaşık hale gelebilecek herhangi bir sorundan veya tahrişten kurtaracaksınız. Evinizin hijyenini her zaman ön planda tutmakta fayda var ancak sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın. Bu yüzden temizlik yaparken eldiven ve maske kullanmayı unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kokocińska-Kusiak, A., Woszczyło, M., Zybala, M., Maciocha, J., Barłowska, K., & Dzięcioł, M. (2021). Canine olfaction: physiology, behavior, and possibilities for practical applications. Animals, 11(8), 2463.
  • Estévez, P., & Ramil, I. (2005). Manual básico para la educación del cachorro. Recuperado el 25 de febrero de 2022, disponible en: https://vetpoblenou.com/blog/wp-content/uploads/2013/10/Eduacion-del-Cachorro.pdf
  • Garzón, P. H. (2020). Manual de etología canina. Grupo Asís Biomedia SL.
  • Organización Colegial Veterinaria Española. (2020). El Colegio de Veterinarios de Zaragoza colabora en la campaña “El pipí me destruye” para eliminar de las calles la orina de los perros. Recuperado el 25 de febrero de 2022, disponible en: https://colvet.es/node/9589

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.