Köpeklerin % 72'sinden Fazlası Anksiyete Yaşıyor

Endişe ve korkunun yalnızca insanlara has olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu çalışma, köpeklerin % 72'sinden fazlasının anksiyete veya davranış bozukluklarından muzdarip olduğunu ortaya koymaktadır.
Köpeklerin % 72'sinden Fazlası Anksiyete Yaşıyor

Son Güncelleme: 05 Mart, 2021

Bütün canlılar bir şeyden korkar. Elbette, çevremizin neden olduğu endişe, yalnızca insanları etkileyen bir şey değildir. Bundan sonra bahsedeceğimiz çalışma, köpeklerin % 72’sinden fazlasının endişe, anksiyete ve diğer korkulardan muzdarip olduğunu ortaya koyuyor.

Bunu anlamak hem köpekler hem de bizim için önemlidir. Anksiyeteden veya herhangi bir psikolojik rahatsızlıktan muzdarip köpeklerin belirtilerini nasıl takip edeceğimizi bilmek, evcil hayvanımıza daha iyi bir yaşam sunmaya ve sonraki etkileri önlemeye yardımcı olur.

Bu çalışma nasıl yapıldı?

Çalışma Finlandiya’da 13.700 köpek grubu ile gerçekleştirildi. Köpek anksiyetesinin değerlendirilmesi, bazı sorunlu davranışlara ek olarak bakıcıların köpek anksiyetesinin en yaygın 7 semptomuyla ilgili soruları yanıtladıkları bir anket üzerinden yapıldı.

Aşağıda, uzmanlar tarafından elde edilen sonuçları sizinle paylaşıyoruz:

 • Gürültüye duyarlılık, anksiyetenin en yaygın belirtilerinden birisidir. Havai fişekler, köpeklerde korkunun tetiklediği kaygının en yaygın nedeniydi. Ek olarak, yüksek seslerin yarattığı korkuların % 36’sının % 26’sı havai fişeklerden kaynaklanıyordu.
 • Belirli bir korku, kaygının en yaygın belirtilerinden bir diğeridir. En yaygın olanları sırasıyla % 11, % 17  ve % 15 olmak üzere neofobi, diğer köpeklerden ve yabancılardan korkmaydı.
 • Genç köpekler, ayrılık kaygısı nedeniyle evin etrafında yıkıma ve dışkı bırakmaya daha fazla eğilim gösterdiler. Ayrıca kuyruklarını daha sık takip ediyorlardı ve daha dürtüsel ve huzursuzdular.
 • Erkekler daha agresif ve dürtüsel olma eğilimindeydi.
 • Korku ve endişe bütün köpek ırklarında ortak olsa da, bilim insanları belirli eğilimler buldular. Örneğin, Labradorlar insanlara karşı saldırgan olmaz ve melez ırklar gürültüye karşı daha hassastır.
 • Yüksek ses korkusu yaşla birlikte artar. Fırtınalar, fişekler, motosikletler ve diğer sesler yaşlı köpekleri daha fazla etkiliyor.
koltuk parçalamış endişeli köpek

Neden köpeklerin % 72’sinden fazlası anksiyeteden muzdarip?

Köpek kaygısının nedenlerinden biri, genellikle bu sorunlar ortaya çıkmadan önce bakım eksikliğidir. Çoğu zaman, cehalet veya başka nedenlerden dolayı, bakıcı sorunu tanımaz veya köpek evde ciddi hasara veya sorunlara neden olmaya başlayana kadar sorunun artmasına göz yumar.

Anksiyeteden muzdarip köpekleri nasıl tanırsınız?

Anksiyetenin hiçbir cins, yer veya tür ayırt etmediğini zaten gördünüz. Her zaman olduğu gibi, önleme ve erken teşhis, kaygı ile baş etmek zorunda kalmamak için en iyi araçlardır. Bu durum, zihne bir kez yerleştikten sonra iyileştirilmesi çok zordur.

Evcil hayvanınız aşağıdaki klinik ve psikolojik belirtilerden birini veya birkaçını gösterdiğinde köpek kaygısından veya korkusundan şüphelenmeye başlayabilirsiniz:

 • Huzursuzluk
 • Titreme
 • Kas gerginliği
 • Çarpıntı
 • Motor gerilimi
 • Endişeli beklenti

Öneriler

Köpeğiniz yukarıdaki işaretlerden herhangi birini gösterdiğinde, bu davranışın kaynağını aramalısınız. İşte kaygı ve davranış bozukluklarını önlemek için bazı ipuçları:

 • Hayvan için uygun bir ortam hazırlayın: Köpeğin yeni bir eve adaptasyonu ile kendi rahatınız arasında bir denge kurmak önemlidir. Köpeklerde yüksek sesler, hoş olmayan kokular veya zararlı kimyasallar gibi stresler birçok davranış bozukluğunun kaynağı olabilir.
 • Köpeği tanımak: Köpeğinizin sıra dışı davrandığını anlamak için bir etolog olmaya gerek yoktur.
 • Bir uzmanla görüşmek: İster veteriner gerektiren bir sorun nedeniyle, ister davranış sorunu evde çözülemediği için, bir profesyonel köpeğin psikolojik sağlığını korumak için her zaman gerekli araçları sağlayacaktır.
anksiyete yaşayan muzdarip köpek
 • Köpeğiniz için sağlıklı bir rutin oluşturun: Tek başına çok fazla zaman geçirmesine izin vermeyin, her zaman günün aynı saatinde dışarı çıkın ve köpeğin ruh sağlığı için koruyucu faktör olacak iyi beslenme ve zengin bir çevreyi destekleyin.

Sonuç olarak şunu ekleyebiliriz: Akıl sağlığı sadece insanlar için değil, tüm türler için önemlidir. Köpeklerin %72’sinden fazlasının anksiyeteden muzdarip olduğunu ortaya koyan bir araştırma, bunun dikkat etmemiz gereken bir şey olduğu anlamına geliyor. Kısacası, refahlarını sağlamak için köpeklere yönelik algımızı değiştirmek gerekiyor. İlginizi çekebilir ...

Kediler Ve Anksiyete: Kediler Anksiyete Yaşar Mı?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kediler Ve Anksiyete: Kediler Anksiyete Yaşar Mı?

Kedilerin de anksiyeteden muzdarip olduğu doğru mu? Kediler ve anksiyete ilişkisini detaylı bir biçimde merak ediyorsanız okumaya devam edin! • Anzola Delgado, B. (2017). La agresividad en los perros como consecuencia de la ansiedad. Revista del Colegio de Médicos Veterinarios del Estado Lara, 12, 14-19.
 • Salonen, M., Sulkama, S., Mikkola, S., Puurunen, J., Hakanen, E., Tiira, K., … & Lohi, H. (2020). Prevalence, comorbidity, and breed differences in canine anxiety in 13,700 Finnish pet dogs. Scientific reports, 10(1), 1-11.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.