Köpeğiniz Yatağa İşiyorsa Ne Yapmalısınız?

Köpekler bölgelerini işaretlemek için idrarlarını kullanırlar. Peki, yatakta yatmalarına izin verirseniz, ne yaparlar? Bölgelerini işaretlerler!
Köpeğiniz Yatağa İşiyorsa Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2021

Köpekler bölgelerini işaretlemek için idrarlarını kullanırlar. Bunu kendilerine ait olanı göstermek ve diğer köpeklerle sınırlar oluşturmak için yaparlar. Bununla birlikte, yavruluktan yetişkinliğe doğru büyürken, bölgelerinin neresi olduğu konusunda yanlış bir fikir edinebilir ve yanlış yerlere işeyebilirler. Bu yanlış bölgeler halı, kanepe veya çok daha kötüsü, sizin yatağınız olabilir! Köpekler bunu neden yapar? Köpeğiniz yatağa işiyorsa bu alışkanlıktan nasıl kurtulabilirsiniz? Bu soruların cevaplarını veriyoruz.

Köpekler neden yatağa işer?

yatağa işeyen köpek

Köpeklerin yatağa işemesinin birkaç nedeni vardır. Bu sadece onların bölgelerini işaretlemekle ilgili değildir, aynı zamanda bilmediğiniz başka nedenleri de olabilir.

 • Kaygı. Bir hayvandaki kaygı, ayrılıktan kaynaklanabilir. Evden uzakta çok zaman geçirdiğinizde, köpeğiniz her yere işemesine neden olacak bir terk edilmişlik hissi yaşayabilir. Sorunun bu olabileceğini düşünüyorsanız, bir veteriner hekime veya hayvan psikoloğuna gidin.
 • Aşırı Heyecan. Köpekler, özellikle yavru olduklarında, o kadar heyecanlanırlar ki sonunda idrar yaparlar. İnsanların kendilerini durduramadan gülmeleri gibi. Onlarla oynarken, onları bir yürüyüşe çıkardığınızda ya da eve döndüğünüzde sizi karşıladıklarında, onları sakinleştirmeye ve duygularını kontrol etmelerine yardımcı olmaya çalışın.
 • Kötü eğitim. Köpeğinizin evinize çişini yapmasına izin verirseniz, tüm evin kendi bölgeleri olduğuna inanacaklar ve bunu istedikleri yerde ve istedikleri zaman yapacaklardır. Köpeklere, evin hiçbir bölümünün onların egemenliğinde olmadığını öğretmelisiniz. Bir süredir evin içerisine çişlerini yapıyorlarsa, onları asla azarlamayın çünkü neden bahsettiğinizi anlayamayacaklardır.
 • Tıbbi durum. Köpeğinizin tıbbi bir rahatsızlığı olma olasılığını göz ardı etmemelisiniz. Kontrolsüz bir şekilde idrara çıkmalarına neden olan bir idrar veya böbrek yolu problemleri olabilir. Eğitim aldıktan sonra evde idrara çıkmaya devam ederlerse, onları veterinere götürmelisiniz.

Köpeğinizin yatağa işemesini nasıl önleyebilirsiniz?

Bu eyleme neden olan ana sorunlardan biri, yatağınızda uyumalarına izin vermenizdir. Doğası gereği köpeklerin bir sürü liderine ihtiyaçları vardır. Yatağınızda uyumalarına izin verdiğiniz zaman, onlara sizinle eşit olduklarına inanırlar. Daha önceden sizin lider olduğunuzu, yatağın onlara yasak olan özel bir yer olduğunu düşünmüş olabilirler, ama uyumalarına izin verdiğiniz zaman oranın kendilerine ait olduğuna inanmaya başlarlar.

Peki, yatakta yatmalarına izin verirseniz, ne yaparlar? Bölgelerini işaretlerler! Bu nedenle, köpeğinizin yatağınızda uyumasına izin vermemeniz iyi bir fikir olacaktır. Ayrıca köpeğinizi, en azından evin dışına işemeyi öğrenene kadar mobilyalardan uzak tutun. Bununla birlikte, köpeğiniz yatakta idrar yaparsa, köpeğinizin bunu yapmayı bırakmasına yardımcı olabilirsiniz. Şu basit yönergeleri izleyin:

sahibiyle parkta köpek
 • Köpeğinizi cezalandırmayın. Köpekler onlara bağırdığınızı duyarlarsa korkarlar ve korkmaları da neden bahsettiğinizi anlamamalarına neden olacağı için aynı şeyi yapmaya devam ederler.
 • Çok sabırlı olun. Köpeğinizin eğitim sürecinde yatak odasının kapısını kapatmak daha iyidir. Köpekler, kapı açık olsa bile yatağa işememeyi öğrenmelidir, ancak eğitimin başında odayı kapalı tutmak çok yardımcı olabilir.
 • Yemek saatlerini ayarlayın. Köpeğinize her gün aynı saatte mama verin ve yemeyi bitirdikten sonra kalanı açıkta bırakmayın. İdrarın yanında başka bir sürprizle de karşılaşmamak adına, yemek yedikten sonra yatağınıza gitmelerine izin vermeyin.
 • Olumlu Pekiştirme. Onları yanlış yaptıkları için cezalandırmak yerine, iyi davranışlarını gözlemlemeli ve onları ödüllendirmelisiniz. Bir köpek doğru yere idrar yapmanın bir ödül almak anlamına geldiğini anlarsa, muhtemelen bunu yapmaya devam edeceklerdir. İlginizi çekebilir ...
  Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?
  My Animals
  sayfasında okuyun My Animals
  Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?

  Köpeklerde idrar yolu enfeksiyonları tedavi edilebilen bir problemdir ancak dikkatli olmanız gerekir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam ed...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.