Kayıp Bir Evcil Hayvan Bulduğunuzda Yapmanız Gerekenler

Öncelikle, sakin kalmalı ve hayvana herhangi bir sinirlilik belirtisi göstermekten kaçınmalısınız çünkü korkup kaçabilir. Bir çözüm bulmaya çalışırken ona göz kulak olmak zorundasınız. Bu durumlarda oldukça yararlı olabilecek iletişim araçları vardır. Ayrıca, sahibini bulamazsanız, bir hayvan barınağı ile temasa geçebilir ya da onu evlat edinebilirsiniz.
Kayıp Bir Evcil Hayvan Bulduğunuzda Yapmanız Gerekenler

Son Güncelleme: 23 Mart, 2019

Biz hayvanseverler, medyada reklamlarını gördüğümüzde kayıp köpeklerin bir an önce sahiplerini bulmasını umarız. Ancak siz kayıp bir köpek bulursanız ve kime ait olduğunu bilmiyorsanız, ne yapmanız gerekir? Nasıl tepki vermelisiniz? Ne yapacaksınız? Köpeğin ailesini bulmak için atabileceğiniz birkaç basit adım vardır.

Kayıp bir evcil hayvana rastladığınızda ne yapmalısınız?

Size gelmesine izin verin

Bir hayvan evinizde ne kadar uysal davranırsa davransın, yabancıların etrafında olması kolay değildir. Yani, yapmanız gereken ilk şey onu kendinize çekmektir. Onun güvenini kazanın, böylece ona ulaşabilirsiniz. Kayıp bir evcil hayvana rastladığınızda sahibini bulmaya çalışırken onu olduğu yerde bırakırsanız, büyük olasılıkla birkaç dakika içinde gidecektir.

Eğer bir mağaza ya da restoran yakınında iseniz, biraz yiyecek almaya çalışın. Onunla sakince konuşun, bırakın sizi koklasın ve kesinlikle ani hareketler yapmayın. Kademeli olarak yaklaşabilirsiniz.

Onu eve getirin

Güvenli, sessiz bir yer hayvana rahat hissettirecek ve onun güvenini daha fazla kazanmak için yararlı olacaktır. Onu arabaya koyup, sahibini bulmak için bir yerden diğerine götürürseniz sadece gerginleşmesine sebep olursunuz.

Ona yiyecek ve su vermeyi unutmayın ve korkmuş olabileceği için onu okşayın. Siz sahibini ararken, bu ona sakinleşmesi için zaman verecektir.

kayıp köpek ilanı

Sosyal medyaya not bırakın

Hayvana yaklaşırken, sosyal medyaya bir resim gönderebilirsiniz. Bulduğunuz caddenin adını yazın, üzerindeki aksesuarları ve kişiliğini listeleyin. Sahibinin sizi araması için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Veterinere gidin

Bazı ülkelerde, tüm köpeklere mikroçip takılması hukuki olarak zorunludur, bu yüzden bulduğunuz hayvanda bir tane olabilir. Köpek sakinleştikten sonra, bir veterinere gidin. Böylece veteriner çip olup olmadığını kontrol edebilir, varsa sahibiyle iletişime geçebilir.

Eğer köpeğin gergin hissettiğini fark ederseniz, sahibi ortaya çıkana kadar onunla birlikte klinikte kalabilirsiniz. Onu bulduğunuz için sonsuza dek minnettar olacaklar.

kayıp köpek

Kayıp bir hayvan buldunuz ve sahibi ortaya çıkmadı. Ne yapmalısınız?

Sosyal medya işe yaramazsa ve hayvanda mikroçip yoksa, bu durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, o zaman yapabileceğiniz en iyi şey onu bir hayvan barınağına götürmektir. Böylece ona yeni bir yuva bulabilirler.

Barınakta muhtemelen size iki seçenek sunacaklar:

  • Onu geçici olarak evlat edinmek. Hayvan refah örgütleri, terk edilmiş ya da kayıp hayvanlara yeni bir yuva bulmaya çalışırken geçici barınaklar arar. Barınak, gıda ve veteriner hizmetleri de dahil olmak üzere, hayvanın tüm giderleri ile ilgilenir. Bu durumda, hayvana bağlanabilirsiniz ve sonunda onu vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden bu duygusal riski alıp almamak konusunda iyice düşünmeniz önemlidir.
  • Kalıcı olarak evlat edinmek. Ayrıca bu hayvanı tutmayı tercih edebilirsiniz. Neden olmasın? Cidden, bir düşünün. Eğer bir köpek evlat edinmeye istekliyseniz ve bir hayvanın sorumluluğunu alabilecek kadar olgunsanız, sizden daha iyi bir seçenek var mı?

Bu ipuçlarını okuduktan sonra, artık kayıp bir evcil hayvanla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bir tanesi ile karşılaşırsanız, derin bir nefes alın ve iyice düşünün çünkü bu duruma her zaman çözüm bulabilirsiniz.

kayıp


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.