Seyahatlerde Evcil Hayvan Taşımanın Yolları

Bir evcil hayvanla seyahat etme düşüncesi bile başınızı ağrıtabilir. Bugün, nereye gitmeniz gerektiği ve evcil hayvanınızı nasıl taşıyabileceğinize dair ipuçları paylaşacağız.
Seyahatlerde Evcil Hayvan Taşımanın Yolları

Son Güncelleme: 03 Nisan, 2019

İster tatile gidin ister taşının ya da sadece hayvanınızı veterinere götürüyor olun, seyahatlerde evcil hayvan taşımanın her zaman güvenli bir yolunu bulmanız gerekir. Bu, özellikle saydığımız ilk iki durum için geçerli hukuk kurallarına, hayvanın boyutlarına, seyahat şekline ve hayvanınızı tam olarak nereye götürdüğünüze göre değişmektedir.

Seyahatlerde Evcil Hayvan Taşımanın Yolları

Eğer bir arabanız varsa, arabanın içindeki insanların ve hayvanların rahatı ve güvenliği konusunda göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır.

Eğer evcil hayvanınızı arabanın içinde serbest bırakırsanız frene dokunabilirler, dikkatinizi dağıtabilirler ya da görüşünüzü engelleyebilirler. Bildiğiniz üzere bu tür davranışlar kazalara davetiye çıkarır.

evcil hayvanı taşımanın iyi yolu

Trafik kurallarına göre, hayvanların düşmemesi, kaymaması ya da sürücünün dikkatini dağıtmaması için hayvanları kafese koymanız gerekmektedir. Hayvanınızı arka koltuğa ya da hayvanınızın sağlığını riske atmayacak hatchback bagajı olan arabaların bagajına yerleştirebilirsiniz.

Gidilecek yere bakılmaksızın hayvanınızı taşımak istiyorsanız, her zaman hem hayvanınızın hem de kendi güvenliğinizi ve rahatınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Arabanızda evcil hayvan taşımanın yolları

Arabada hayvan taşırken yararlanabileceğiniz birçok araç bulunmaktadır. Bu araçlar hayvanın boyutuna veya özelliğine göre değişebilir. Örneğin:

 • Kediler ve küçük köpekler için taşıma çantası, arka koltuğun önüne ya da bagaja koymak için idealdir.
 • Daha büyük bir köpeğiniz varsa kafes kullanabilirsiniz. Arabanın bagajına koyabilirsiniz.
 • Kaza anında ileri savrulmaması için iki kancası bulunan bir göğüs tasması kullanabilirsiniz. Kafesin ya da çantanın hareket etmemesi için sağlam bir şekilde sabitlemeniz gerekir.
 • Ayrıca ön ve arka koltuklar veya arka koltuklar ile bagaj arasına bir bölme koymalısınız.

Diğer ulaşım şekilleri için evcil hayvan seyahat koşulları

Eğer evcil hayvanınızı trene, otobüse, uçağa ya da tekneye getirirseniz, seyahat ettiğiniz firmanın herhangi bir kısıtlaması ya da kuralı var mı diye önceden kontrol etmeniz gerekir. Genelde kısıtlamalar bir firmadan diğerine değişir, bu yüzden hiçbir şeyi riske atmayın.

 • Bazı havayolu şirketleri, taşıma çantası içindeki evcil hayvanları uçağa alabilmektedir. Büyük olan hayvanları ise, uçağın kargo bölümüne götürmektedir.
 • Tavuk gibi kümes hayvanları hariç, 10 kg altındaki köpekler, kediler, dağ gelincikleri ve kuşlar trene alınabilmektedir.
 • Çoğu tekneye hayvan alınabilmektedir ancak kafeslerin veya taşıma çantalarının konması gereken özel alanlar bulunmaktadır.
 • Otobüslerde ise servis ya da rehber köpeği dışındaki tüm hayvanlar, bagaja konmaktadır.

Evcil hayvanınız ile yurt dışına seyahat ediyorsanız

Eğer yurt dışına evcil hayvanınızı götürüyorsanız, gittiğiniz ülkenin hukuk kurallarını incelemeniz gerekmektedir.

Avrupa içerisinde; köpeklerin, kedilerin veya dağ gelinciklerinin geçerli bir pasaportu, sağlık belgesi ve çipi olduğu sürece sorun olmamaktadır. Ancak, uluslararası seyahatlerde adımınızı attığınız zaman, istenmeyen sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız önceden hazırlanmanız gerekir.

Evcil hayvan taşıma şirketleri

arabada kafeste köpek

Eğer hayvanınızı taşımakla ilgili sıkıntıya girmek istemiyorsanız, sırf bu alanda faaliyet gören şirketleri tercih edebilirsiniz.
Bu şirketler taşıdıkları hayvanın güvenliğini ve konforunu tamamıyla sağlamaktadırlar:

 • Sürekli olarak hayvanlarla ilgilenen bakıcı
 • Veteriner kontrolü
 • Hayvanınızın hareket edebileceği büyüklüklerde kafesler
 • GPS 
 • Her dört saatte bir mola

Uluslararası seyahatlerde, havayolu şirketleri gecikme durumlarında hayvanların dinlenebileceği ve bakılabileceği yerler ayarlamaktadır. Bu şekilde, küçük arkadaşınız, sizi beklerken bir yandan da keyfine bakabilecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.