Evcil Hayvanlarınız Veterinerden Korkuyor mu?

Evcil hayvanlarınız veterinerden korkuyorsa, yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bugünkü yazımızda, bu konuda bilmeniz gerekenleri size açıklıyoruz.
Evcil Hayvanlarınız Veterinerden Korkuyor mu?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 23 Mart, 2023

Evcil hayvanlarınız için veterinerden korkabilecekleri birçok durum vardır. Hatta, bu durum, evcil hayvan sahiplerinin olmasını istediğinden daha yaygın olarak ortaya çıkar. Bazı köpekler, doktora gitme zamanı geldiğinde, saf panik kaynaklı olarak, klinikte havlayabilir, homurdanabilir, saklanabilir ve hatta kaçabilir.

Evcil hayvanlarınız tarafından sergilenen veterinerden korktuklarını gösterme yolları

Veteriner hekim için tüm hayvanlar aynı derecedeki bir korku yoğunluğunu hissetmez. Bu korku, köpeğinizin kişiliği de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Bazı köpekler kliniğe yaptıkları ziyaretlerde de korkuyorlar. Diğer köpekler, korkuya bir tepki olarak ofiste durmadan havlayabilir veya olayları büyütebilir. Titreyen ve saklanmaya çalışanlar da olacaktır.

Bazı durumlarda, köpek kliniğe girerken de veterinerden korktuğunu gösterebilir. Kapıları idrar veya dışkı ile işaretleyerek de bunu gösterebilirler.

Bir köpeğin korkmasının nedeni, neler olup bittiğini anlamaması ve veterinerin sadece onlara bakmak için orada olmasıdır. Köpekler, yılda birkaç kez başka birçok tuhaf hayvanın olduğu bir yere gittiklerini bilirler. Bu mekan, tuhaf kokar ve onlara burada bir yabancı dokunacaktır. Bu da, onlar için hoş bir deneyim gibi görünmüyor.

Veteriner hekim korkusunu hafifletmek için ipuçları

Ziyaretleri daha sık yapın ve bu ziyaretlere çeşitli teşvikler de dahil edin

Veteriner hekim ziyaretleri daha sık, daha kısa ve daha keyifli olursa, köpeğiniz onlara daha çok alışacaktır. Klinikteki personeli selamlamaya gitseniz bile, o küçük an evcil hayvanınızın veterinere yavaş yavaş alışması için faydalı olabilir.

Köpeğinizin veterinere alışması için en iyi zaman, yavru olduğu zamandır. Yavru köpekler sadece hastalandıklarında değil, aynı zamanda düzenli olarak kontroller için de veterinere gitmelidir.

Örneğin, sadece köpeğinizi tartmak gibi problemsiz aktiviteler için veterinerine giderseniz veya ziyaretten sonra köpeğinize bir ödül verirseniz, bunlar köpeğinizin klinikle ilgili hoş anılara sahip olmasına yardımcı olabilir.

Arabayla ulaşım

Siz oraya varmadan önce veterinere gitmenin nahoşluğu ile ilgili durumlar kendilerini göstermeye başlar. Genellikle de bunlar önce arabada başlar.

Köpeğiniz arabaya binmeye alışkınsa, bu evcil hayvanınız için pek de korkutucu değildir. Arabayı tıpkı veterinere nasıl korkunç bir ziyarette bulunduklarını düşünmek yerine, birkaç farklı yere gitmenin bir yolu olarak düşüneceklerdir.

Sizin kendi stres seviyeniz

Veteriner hekime gittiğinizde hayvan sahibi olarak sakin değilseniz, hayvanınız da stresinizi hissedecektir. Evcil hayvanınız sizi sürekli izler ve ister inanın ister inanmayın, ruh halinizi taklit eder.

Bu nedenle, hayvanları gerçekten seven, güvenilir bir veteriner seçmek önemlidir. Bu şekilde yolculuk sırasında sakin olacaksınız ve köpeğiniz de sizinle aynı ruh halinde olacak.

Evcil hayvanlarınız için ikramlar

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, yapacağınız güzel muameleler ve çeşitli ikramlar, evcil hayvanınızın veteriner hakkındaki düşüncelerini değiştirebilir ve bu yolculuğu olumlu bir deneyim haline getirebilir. Köpeğinize bekleme odasındayken, konsültasyon odasında ve siz çıkarken sevdiği şeyleri ikram edebilirsiniz.

Muayene

Evcil hayvanınızın kişiliğine bağlı olarak, onlara dokunan kimseye tolerans göstermeyebilirler. Bu, o kişi tuhaf bir kokuya sahip bir odada beyaz önlüklü bir yabancı olduğunda daha da önemlidir.

Böyle bir durumda, veterinerin muayenesi karmaşık bir hal alabilir. Aynı zamanda, bu, hayvan için çok travmatik bir olay da olabilir. Bir çözüm şekli, evcil hayvanınızı, oyun veya okşama gibi size özgü bir yolla, sakinleştirmenin özel bir yoluna sahip olmaktır.

Masaj

Evcil hayvanlarınız veterinere giderken ne yapıyor?

Köpeğinizi sevmenin yanı sıra, uygulayacağınız bazı tür masajlar köpekler ve insanlar arasındaki bağı güçlendirmeye de yardımcı olabilir. Köpeğinize veterinere gitmeden önce masaj yaparsanız, evcil hayvanınızın daha sakin hissetmesine ve veterinerden daha az korkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Evcil hayvanınıza nasıl masaj yaparsınız? Bunun için birkaç yol var. Bacaklarına, boynuna, omurgaları boyunca veya kulaklarının arkasına masaj yapabilirsiniz.

Evcil hayvanlarınız veterinerden korkuyorsa başka bir seçenek de ev ziyaretleri

Kendi evlerinde köpekleri ve kedileri ziyaret eden sağlık çalışanları da var. Bu da, veterinere gitmeye gerek olmadığı anlamına gelecektir. Bu, kendi evlerinde kendilerini güvende hissettikleri için hayvanlar için her zaman daha rahatlatıcı bir tecrübe olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.