Uçakların Kargo Bölümünde Köpekleri Bekleyen Tehlikeler

Seyahat sırasında, öncesinde ve sonrasında bir eşya gibi davranılan köpekler bir çeşit istimara maruz kaldığı için, onların bir yerden başka bir yere çanta gibi taşınması aslında suç olmalı
Uçakların Kargo Bölümünde Köpekleri Bekleyen Tehlikeler

Son Güncelleme: 09 Aralık, 2018

“Köpeğim olmadan asla” son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir söz. Hayvanlarla insanlar arasında, onlara sanki insanmışcasına davranmayla sonuçlanan bir bağ kuruluyor. Bu bağ da, onların iyiliği ve hak ettikleri şekilde bakılmalarıyla ilgili biz insanların fazlasıyla endişelenmesine sebep oluyor. Sonucunda da köpeklerin uçaklarda kargo bölümünde taşınmasıyla ilgili büyük bir tartışmaya yol açıyor.

Köpeğinizin boyutları büyükse, uçağın yolcu bölümünde onunla birlikte seyahat etmeniz bazı nedenlerden dolayı imkansız. Sadece küçük boylardaki köpekler, o da bir çanta içerisinde, sizinle birlikte yolcu bölümünde seyahat edebilir.

Eğer köpeğin ağırlığı belirli bir limitin üzerindeyse uçakların kargo bölümü tek seçeneğiniz. Hayvanınızın iyiliği için isterseniz özel bir servis de tutabilirsiniz. Ama buna rağmen bile, çoğu hayvan sahibi uçuş sırasında, öncesinde veya sonrasında köpeğe gösterilecek olan muamele ile ilgili endişeler yaşıyor.

Uçakların kargo bölümünde seyahat eden köpekleri bekleyen tehlikeler

Görünen o ki köpeğinizin uçağın kargo bölümünde seyahat etmesi tamamen şansa bağlı. Personelin iyi ve güvenilir olması şansına, uçuşta gecikme yaşanmaması şansına ve köpeğinize bir çanta gibi davranılmaması şansına…

İnsanlar internette evcil hayvan çantalarına herhangi bir çantaymış gibi davranıldığını, bunların yerlerde sürüklendiğini veya havaya atıldığını gösteren videolar paylaşıyorlar.

uçakların kargo bölümünde köpek taşınması

Daha da ötesi, kargo bölümündeki köpeklerin temiz havaya ihtiyacı oluyor, özellikle de dışarısı sıcakken. Ek olarak, uçağa konulmadan veya uçaktan çıktıktan sonra sahiplerine teslim edilmeden önce dışarıda çok uzun zaman bekliyorlar. Ki bu da hava sıcaklığına bağlı olarak hipotermi veya sıcak çarpması yaşamalarına sebep olabiliyor.

Uçakların kargo bölümünde taşınmaları sırasında, son derece kötü bir şekilde küçük bir yerde kapalı kalmaya bağlı oksijen yetersizliği veya kötü bakım sonucunda pek çok köpek ölümü meydana geliyor. Bu yüzden, çoğu uçuş firması uçaklarına hayvan almamayı tercih ediyor.

Diğerleri ise ekstrem hava koşullarında uçuşlara hayvan kabul etmeme seçeneğini kullanıyorlar. Bazı havayolları ise, sadece başka bir ülkeye taşınmak gibi sıradışı bir durum varsa uçuşlarına hayvan kabul ediyorlar.

Uçakların kargo bölümünde seyahat eden köpeklerde ölüm istatistikleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde, havayolları ile seyahat eden köpeklerin ölümünü bildirmek zorunlu. Ve maalesef, bir ay yok ki herhangi bir trajedi yaşanmamış olsun.

Dünyanın diğer yerlerinde böyle bir zorunluluk olmasa da, köpeklerin maalesef öldüğü onlarca vakanın mevcut olduğu biliniyor. Bu yüzden de, çoğu yerde kısa burunlu ve dolayısıyla solunum yolları sorunu yaşamaya müsait brakiosefalik hayvanların kargo bölümlerinde taşınması yasak.

köpeklerle seyahat

Havayolları çalışanlarının evcil hayvanlara nasıl davrandığını gösteren onlarca video paylaşıldı. Bazıları hayvana ne kadar da iyi davranıldığıyla ilgili şaşırtıcı derecede güzel. Ancak maalesef, bu videoların çoğunluğunda hayvanlara değersiz bir eşya veya bir çanta muamelesi yapıldığı görülüyor.

Yaşanmış bir hikaye

Janet Sinclair köpeği ve kedisine çok iyi bakılması için havayolu firmasına ekstra ödeme yapmıştı. Ancak, sonuç pek iyi olmadı ve şirkete dava açmak zorunda kaldı. Sebebi?

Görünen o ki, Janet uçağın içinden, nazikçe olsa da, kedisinin çantasının nasıl tekmelendiğini görmüştü. Uçuştaki gecikmeden dolayı hayvanlar dışarıda 30 derece sıcakta 45 dakika kadar bekletilmişlerdi de.

Vardıklarında köpeği çok kötü durumdaydı, sıcak çarpması ve kanlı yaralardan dolayı neredeyse ölmek üzereydi. Sonradan iyileşmesine rağmen Janet olayı unutmadı ve hayvan taşımacılığıyla ilgili kuralların çalışanların bu konuda daha dikkatli olabilmesi adına değişmesi umuduyla durumu raporladı.

Gördüğümüz kadarıyla, çoğu insan tatile giderken evcil hayvanlarını bir aile dostuna veya bir köpek oteline emanet etmeyi tercih ediyor. Elbette herkesin kendi tercihi ama görünen o ki bu en mantıklı seçenek.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.