Londra'da Köpekler İçin İlk Tur Otobüsü

Londra'daki köpek severler birkaç yıl önce köpekler için dünyadaki ilk otobüs turunun keyfini çıkarma şansını yakaladı. Tur otobüsünün ismi "K9 Routemaster" ve köpekleriyle sahiplerini Londra'nın bilindik turistik noktalarını gezdirdi.
Londra'da Köpekler İçin İlk Tur Otobüsü

Son Güncelleme: 08 Ocak, 2021

Köpekleri ve sahiplerini Londra şehrinde gezdiren bir tur otobüsü fikri gerçekten harika! Bununla beraber bu sadece dört gün süren bir tecrübe oldu. Çünkü bu köpekleri de içerisinde barındıran yeni bir ürün çıkartan bir sigorta firmasının reklam stratejisine dahil bir parçaydı.

Ticari meseleleri bir kenara bırakırsak, biz bu tecrübenin gerçekten de dünya üzerindeki farklı şehirlerde kalıcı bir şekilde kopyalanması gerektiğine inanıyoruz. Neyse ki artık evcil hayvanlarını gitmek istedikleri her yere götürmek isteyen insanlar için daha fazla avantaj mevcut.

Bu köpekler için olan tur otobüsünün ismi “K9”. Hoş bir şekilde dekore edildi ve bir saatlik bir tur yaptı. Dahası, Londra’nın en sembolik yerleri denilebilecek yerlerde gezindi. Hatta rehber sahiplere Londra’nın köpek tarihi hakkında bilgiler bile verdi.

Örneğin, Downing Sokağı 10 ve 11. evlerinde zamanında yaşamış köpeklerden bahsetti. Bu evler sırasıyla başbakan ve genel sekretere ait. Aynı zamanda Kraliçe II. Elizabeth’e ait olan 30 adet Pembroke Welsh Corgi köpeğine de değinildi. 2018 yılında ölen son sahip olduğu köpeğin adı Whisper’dı.

Peki köpeğinizle beraber farklı şehirlerin en sembolik yerlerini otobüsle seyahat ederken görmeye ne dersiniz? İşte bu Londra şehrinde bir ihtimaldi, en azından Londra şehrinde. Belki bunu tekrarlarlar.

Köpekler için tur otobüsü

Tur otobüsü ve içinde köpekler

Bu 60 yolcu kapasiteli, klasik iki katlı tur otobüsünün gittiği ilgi çekici noktalardan bazıları şu şekildeydi:

  • Buckingham Sarayı ve Kensington Sarayı gibi krallık konutları.
  • Victoria döneminde sıkça kullanılan bir evcil hayvan mezarlığına sahip olan Hyde Parkı. Küçük mezar taşları olan bu mezarlık parkın birçok kuytu köşelerinden birindeki demir parmaklıkların arkasında neredeyse görünmez bir şekilde.
  • Victoria Tower Gardens. Burası milletvekillerin evcil hayvanlarıyla beraber Westminster Kennel Club Köpek Gösterisi’ne katıldıkları yer.
  • Green Park. Burası köpekler ve sahiplerinin araçtan çıkıp etrafta yürüdükleri özel bir durak. (Bu durak tabi ki köpekler için gezinin en ilgi çekici noktasıydı.)
  • The Kennel Club, köpek gösterileri için sabit kuralların olmadığı bir zaman olan 1873 yılında kuruldu. Kulübün Avrupa kıtasındaki en büyük köpek tabloları olan bir sanat galerisi de var.
  • Hukuk ve gastronomi de köpek turunun bir parçasıydı.
  • Bu köpekler için otobüs turunun rotasında İngiltere Parlamentosu da bulunuyordu. Burası anlamlı bir yer çünkü köpekleri direkt olarak ilgilendiren en az 24 yasa ve genel olarak hayvanları ilgilendiren 11 yasa burada yürürlüğe girdi.

Örneğin, yürürlüğe geçirilen son yasa tanımlanabilmeleri için evcil hayvanların tüm dataları içerisinde barındıran bir mikroçip takmasını zorunlu hale getiriyor. 

Sonrasında da turun sonunda birden fazla evcil hayvan dostu bar ve restoranda bir şeyler yiyip içme fırsatınız oluyor. Neyse ki bu artık gitgide artan bir seçenek haline geldi, özellikle de büyük şehirlerde.

Tekrar edilmeyi hak eden bir girişim

Köpekleri ile otobüse binen sahipler

Bu tur otobüsüne ücretsiz bir şekilde katılabilen ayrıcalıklı kişiler internet sitesinden bir rezervasyon yaparak bunu başardı. Buna ek olarak kendileri ve köpeklerinin fotoğrafları ve videolarının pazarlama amaçlarıyla yayınlanmasına izin verdikleri bir rıza imzası atmaları gerekti. Tüm bunların yeni bir ürün için bir pazarlama kampanyası olduğundan bahsettiğimizi unutmayın.

Ve tabi ki yolculuk boyunca sahiplerin köpeklerinin iyi davranması için sorumluluk alması gerekti. Yoksa hem sahip hem de köpeğin yolculuğun ortasında otobüsü terk etmesi gerekiyordu.

Köpeğinizle beraber bir otobüsle turlamak istediğiniz bir şehir var mı? Eminiz ki yakın zamanda dünyanın farklı köşelerinden benzer hizmetlerin haberlerini alacağız. Ya da belki sadece bir firmanın bir başka pazarlama şeması olarak kalacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.