Köpeğiniz Hangi Yaşta Havlamayı Öğrenecek?

29 Temmuz 2021
Havlamaya başlamadan önce, yavru köpeğinizin ilk sesleri homurdanma ve sızlanma olabilir. Ne zaman havlamaya başlarlar? Bu makalede daha fazlasını öğrenin!

Yaşamlarının ilk haftasında, yavru köpekler henüz karmaşık sesler çıkarma yeteneğine sahip değillerdir. Yine de, havlamayı çok çabuk öğreneceklerdir. Üstelik bu, vücutlarının sağlıklı bir şekilde geliştiğinin bir işaretidir.

Havlama birincil sestir

Havlama, köpek doğasının temel bir parçasıdır ve köpekler, havlamayı ana ses olarak kullanan köpek ailesinin tek temsilcileridir. Kurtlar, tilkiler ve çakallar, uzun mesafeler arasında iletişim kurmaları gerektiğinden genellikle havlamak yerine ulurlar.

Bir köpeğin havlamasını bu kadar özel yapan şey, bunun onların ana ifade biçimi olmasıdır. Bu sayede insanlar ve türleri arasında bir anlayış ilişkisi kurabilirler.

Bir köpek havladığında kendisi hakkında çok şey ortaya çıkarır. Duygularını ve ruh hallerini ifade etmek, sahiplerini tehlikelere karşı uyarmak veya ihtiyaçlarını belirtmek için bunu yaparlar.

Ancak aşırı havlama, vücutlarında bir sorun olduğunun işareti olabilir. Çok fazla havlayan bir köpek, hastalığın neden olduğu bir acı veya tahriş durumunu iletmek isteyebilir.

havlayan beyaz küçük köpek

Bu nedenle, köpeğiniz davranışlarında çok fazla havlama veya agresifleşme gibi herhangi bir değişiklik gösteriyorsa, onu hemen veterinere götürmeniz önerilir.

Peki köpeğiniz havlamayı ne zaman öğrenecek?

Yavrular, doğduklarının ikinci haftasında gözlerini açmaya başlarlar. Azar azar, annelerinden anne sütü ve sıcaklığı aramak için homurdanma ve iniltileri sesleri çıkarmaya başlarlar.

İlk havlamalar çok yumuşak ve kısadır, neredeyse duyulmaz. 7-10 haftalık olduklarında bu sesleri çıkarmaya başlarlar. Bununla birlikte, bazı ırkların havlamalarla iletişim kurmaya başlamaları 20 hafta kadar sürebilir.

Bu aşamada, onları bilinçsizce “bozmamaya” veya koşullandırmamaya özen gösterilmelidir. Köpek, havlamayı, dikkat çekmek ve istediklerini elde etmekle kolayca ilişkilendirebilir – insan çocuklarına çok benzer. İlk havlamaya başladığında hayvanı çok fazla ödüllendirmemek veya şımartmamak önemlidir. İnkar edilemez derecede sevimli olmasına rağmen, yetişkinlikte endişe verici veya istenmeyen kötü bir alışkanlık haline gelebilir ve aşırı havlamaya neden olabilir.

Yavru köpek, ister günlük hayatta ister televizyon seyrederken olsun, yetişkin köpeklerden duyduğu havlamayı ilk başta kopyalar. Zamanla, köpek yavrusu kendi havlamalarını tanımaya başlayacaktır. Ek olarak, içinde bulundukları duruma bağlı olarak üretebilecekleri farklı havlama türlerini özümseyeceklerdir. Köpek havlamayı bu şekilde öğrenecektir.

Köpeğiniz havladığında size ne söylemeye çalışıyor?

Bir köpeğin insanlara veya diğer hayvanlara havlamasının tek bir nedeni yoktur. Köpeğiniz ne zaman havlamaya başlarsa başlasın, her yaptığında bunun farklı nedenleri olabilir. Ayrıca farklı ruh hallerini iletiyor olabilirler.

Benzer şekilde, sadece bir tür havlama yoktur. Farklı havlama türleri, hayvanın havlamayı öğrendiği andan itibaren maruz kaldığı duruma bağlı olarak farklı amaçlara hizmet eder.

Köpeklerde havlamanın en sık nedenleri

  1. Stres: Köpekler stresi azaltmak ve biriken enerjiyi serbest bırakmak için havlayabilir.
  2. Coşku: Birçok köpek, bir durum veya dürtü onları aşırı derecede heyecanlandırdığında havlama eğilimindedir.
  3. Can sıkıntısı: Bu, hareketsiz yaşamın bir sonucudur. Köpekler hiçbir şey yapmamaktan sıkılıp dikkat çekmeye çalıştıkları için havlarlar.
  4. Hayal kırıklığı: Bazı köpekler, üzgün hissettiklerinde veya istediklerini alamama konusundaki hayal kırıklıklarını ifade etmeleri gerektiğinde havlamaya başlayabilir.
  5. Hareketsizlik: Enerji harcayan egzersizlerin veya aktivitelerin olmaması aşırı havlamaya neden olabilir.
  6. Bir uyarı çağrısı: Köpeklerin keskin duyuları vardır ve tehlikeyi insanlardan daha kolay algılarlar. Bizi tehdit eden durumlara karşı uyarmak veya savunmasızlık veya tehlike durumlarını belirtmek için havlayabilirler.
  7. Bilinçsiz şartlanma: Köpek, havlamanın kendisine daha çabuk yiyecek veya sevgi getireceğine inanır.
  8. Sağlık sorunları: Bazı hastalıklar, görme ve işitme bozuklukları ve yaşlanma süreci köpeğin normalden fazla havlamasına neden olabilir.
  9. Utangaçlık veya savunma davranışı: Sosyal bir ortamda yetiştirilmeyen veya diğer hayvanlarla ve insanlarla sağlıklı teması olmayan bazı köpekler genellikle gergin olur ve savunmacı bir şekilde havlarlar.
çimlerde havlayan büyük beyaz köpek

Bazı ırkların diğerlerinden daha fazla havlamaya meyilli olduğu doğru mu?

Evet, bazı ırkların diğerlerinden daha fazla havladığı doğrudur. Bununla birlikte, eğitimleri ve sosyal entegrasyon süreçleri genellikle onlara uygun şekilde davranmayı veya farklı durumlarda dürtülerini kontrol etmeyi öğretecektir.

Köpeğinizle aşırı havlama problemlerinden kaçınmak istiyorsanız, daha dikkatli veya güvensiz olma eğiliminde olan ırkları seçmeniz önerilmez. Yorkshire Teriyeri, Minyatür Schnauzer, Fox Teriyeri, Beagle, Chihuahua, Pekingese ve Minyatür Kanişler  için durum budur.

Umarız bu makaleyi faydalı bulmuşsunuzdur ve… mutlu havlamalar!

Öne çıkan fotoğrafın kaynağı: nathanmac87