Hangi Köpek Irkının Kaçması Daha Muhtemeldir?

Beğenin ya da beğenmeyin, bazı köpekler evden kaçmaya çalışmaktan kendini alamaz. Yine de bu, tüm ırklar için geçerli değildir.
Hangi Köpek Irkının Kaçması Daha Muhtemeldir?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evden kaçma ihtimalinin en yüksek olduğu köpek ırkını tahmin edebilir misiniz? Bazılarının arka bahçe çitini kırma veya gizlice dışarı çıkmak için bir delik kazma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, bu davranışı öngörebiliyorsanız, evcil hayvanınızı tehlikeli saldırılardan korumaya çalışabilirsiniz.

Bu konuda bildirilen birçok rakamın GPS izleme yaka kayıtlarından alınan verilere dayandığını bilmeniz gerekir. Bu durum çoğu orta ve büyük boy köpeklerde görülür. Sonuç olarak tasmaları onlar için çok büyük olma eğiliminde olduğundan, beş kilogram veya daha hafif olan köpekler üzerinde yeterli veri toplanamamıştır.

Köpekler neden kaçar?

Bu davranışın birçok açıklaması veya nedeni olabilir. Örneğin, köpeğiniz yüksek seslerden korkuyorsa, muhtemelen olabildiğince uzağa kaçmak isteyecektir. Bazı nedenler arasında uyaran eksikliği, köpeğin sahibi tarafından ihmal edilmesi veya hayvanın uzun süre yalnız bırakılması olabilir. Sonuç olarak köpek, dikkat dağıtıcı şeyler ve yeni oyun arkadaşları bulmak için kaçar.

Köpeğinizin yapmasına izin verilmeyen şeyleri yapmak isteyebilir. Bu durumda, köpek muhtemelen kaçma ihtiyacı hissedeceği için bu olayı tekrar eden bir suçlu olacaktır.

Köpek cinsine bağlı olarak, evden kaçma olasılığı

Köpek davranışını ele alan bilimsel araştırmalar, davranışsal özellikleri ölçmek için tasarlanmış bir dizi standart test kullanır. Bu özellikler şunları içerebilir:

  • Genel duygusal tepkisellik
  • Tasma taşıma ve kısıtlamalara yanıt
  • Problem çözme yeteneği
  • Kaçma ve kaçma dürtüsü dahil eğitim yeteneği
  • Saldırganlık
  • Havlama eğilimi

Bu nedenle, birçok çalışma bu özelliklerin tezahüründe köpek ırkları arasında açık farklılıklar istatistiksel olarak olduğunu ortaya koymuştur. Şimdi, evden kaçma olasılığı daha yüksek olan bazı ırkları ele alacağız.

1. Beagle’lar

Bu cins ilk olarak koku duyularını kullanarak avları avlamak için kullanılıyordu. Bu nedenle aromaları takip etme içgüdüleri gerçekten güçlüdür. Ek olarak, izleme istekleri çoğu zaman onları yoldan çıkarır ve onları en çok kaçan köpek ırkları listesinin en üstüne taşır.

beagle, köpek türü

2. Sibirya kurdu

Sibirya kurtları, kaçma aşklarıyla dünya çapında ünlü bir başka büyük ırktır. Kelimenin tam anlamıyla doğalarında koşma ihtiyacını taşırlar. Yaptıkları egzersizin miktarından memnun olmazlarsa, büyük olasılıkla konuyu kendi pençeleriyle ele alacaklardır.

Bu cinsten bir köpeğe sahip olmak istiyorsanız, yoğun egzersiz arzusunun kazma ve tırmanma yetenekleriyle birleştiğinde bu güzel canlının çok fazla risk almasına neden olduğunu unutmayın. Dahası, bu köpekler çok aktiftir ve mutlu bir hayat sürmek için çok fazla egzersiz yapmaları gerekir.

Bazı uzmanlar, bu ırkı kurtlarla olan görünürdeki genetik ilişki derecesine göre “eski bir cins” olarak sınıflandırır. Vahşi doğası nedeniyle, kovalama ve kaçma eğilimi yüksektir. Ek olarak iyi bir şekilde eğitmek ve bağlanmayı geliştirmek için çokça egzersiz yapmaları gerekir.

sibirya kurdu

3. Staffordshire bull terrier

Staffordshire bull terrier’in inatçı kişiliğinin, sahiplerinin güçlü liderliğine ve mutlu olmak için bolca egzersize ihtiyacı var. Güçlü ve iri gövdesiyle bir şey dikkatini çekerse, bu köpek altı metrelik bir çite kolayca tırmanabilir. Ayrıca geniş ayakları çitlerin altına tünel açmak için de mükemmeldir.

teriyer, köpek

4. Jack Russell terrier

Bu küçük köpekler çok yaramazdır ve birçok soruna neden olduğu biliniyor. Sürekli denetime veya en azından alışılmadık enerjilerini tutmak için bir alana ihtiyaç duyan bir türdür.

Bu tür kısa boyunun açıklarını gücü ve cesareti ile telafi ediyor! Bu köpeklerin çok fazla egzersize ihtiyacı vardır çünkü güçlü bir yırtıcı içgüdüye sahiptirler. Bu içgüdü onların daha küçük hayvanları kovalamasına neden olur ve bu da onları doğal olarak kaçmaya teşvik eder. Ek olarak, terrier kuzenlerinden üçü de sık sık kaçaklar listesinde yer alır: Yorkshire terriers, Boston terriers, and Rat terriers.

köpek ırkları

5. Alman av köpekleri (German Shorthaired Pointer)

Bu köpeklerin çok yoğun egzersize ihtiyacı vardır. Sahipleri onlara arzuladıkları zihinsel ve fiziksel zorlukları sağlayabilirse mutlu köpekler olurlar. Öte yandan, yeterince fiziksel aktivite yapmazlarsa, gergin ve saldırgan bir hale gelebilirler. Bu köpekler uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Can sıkıntısı onları kaçmaya yöneltir.

alman av köpeği

6. Minyatür Schnauzer

Bu, küçük ve her şeye sahip olan bir köpek ırkıdır: zekâ, sevgi, dışa dönük bir mizaç, mizah ve harika bir kişilik. Bununla birlikte bu köpeğin de kaçma eğilimleri vardır. Bu nedenle, Minyatür Schnauzer’ınızı çitle çevrili bir alanda değilken tasmalı tutmalısınız. Bu köpek ilginç bir şey görürse, onu kovalar ve muhtemelen çağrılarınızı görmezden gelir.

Sıkılmış bir Minyatür Schnauzer mutsuz olacaktır. Zeki ve enerjik olması nedeniyle çeşitli aktivitelere ve egzersizlere ihtiyaç duyacaktır. İkisini de verdiğinizden emin olun, yoksa saldırgan ve karamsar olurlar.

miniature schnauzer

7. Chihuahua

Evden kaçma olasılığı yüksek olan bir köpek cinsi de Chihuahua’dır. Bu köpekler mükemmel atlayıcılardır ve küçük vücut boyutları, birçok yerden gizlice çıkmalarına izin verir.

Çok hızlı oldukları için kaçtıklarında yakalanmaları da zordur! Bazı sahipler yanlışlıkla küçük oldukları için daha az egzersiz, eğitim ve dikkat gerektirdiklerini düşünürler.

Ancak bundan daha yanlış bir ön yargı olamazdı. Aslında, chihuahualar koşmayı sever ve insanlarla yakın temasta bulunurlar. Yani bu ilgiyi evde göremezlerse dışarıda arayacaklardır.

chihuahua gülüyor

Çoğu evcil hayvan sahibi, yavrularının hayatlarının bir noktasında bir kaçak köpek olayı yaşayacaktır. Ancak, bunlardan çok azı yetişkin köpeklerdir. Bu nedenle hayati ihtiyaçlarını karşılamak, evcil hayvanınızın kaçma durumunu en aza indirmeye yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Serpell, J. A., & Duffy, D. L. (2014). Dog breeds and their behavior. In Domestic dog cognition and behavior (pp. 31-57). Springer, Berlin, Heidelberg. https://pdfs.semanticscholar.org/da17/d85b9d4c16ee5b03834673825e4196965a85.pdf
  • Parker, H. G., Kim, L. V., Sutter, N. B. et al. (2004). Genetic structure of the purebred domestic dog. Science, 304, 1160–1164.
  • Fratkin, J. L. (2017). Personality in Dogs. In Personality in Nonhuman Animals (pp. 205-224). Springer, Cham.
  • Storengen, L. M., & Lingaas, F. (2015). Noise sensitivity in 17 dog breeds: Prevalence, breed risk and correlation with fear in other situations. Applied animal behaviour science, 171, 152-160.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.