Evcil Köpeklerin Kökeni: Nasıl Ortaya Çıktılar

Bugünkü yazımızda, evcil köpekler ve onların nasıl ortaya çıktıklarına dair bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. Evcil köpeklerin kökenini keşfedin!
Evcil Köpeklerin Kökeni: Nasıl Ortaya Çıktılar

Son Güncelleme: 16 Nisan, 2021

Köpeklerin kökeni nereye dayanıyor? Pek çok kişinin aklında bu sorunun olduğunu tahmin ediyoruz. Önceki yazılarımızda, kurtlardan türediklerinden söz etmiştik. Peki ya evcil köpeklerin kökeni nedir? Ayrıca neden bu kadar farklı köpek türü mevcut?

Bunları merak ediyor ve bu sorulara yanıt bulmak istiyorsanız bugünkü yazımıza bayılacaksınız!

Evcil Köpeklerin Kökeni Nereye Dayanır?

Arkeolojik bulgularda gözlemlendiği üzere, köpekler en az son 9000 yıldır insanlarla birlikte yaşıyorlar. Fakat çoğu uzman yaklaşık 14.000 yıldır bizimle birlikte olduklarını belirtiyor.

Fuşya minderin üstünde uyuyan köpek

Uzmanlar insanlar ve köpeklerin bir arada yaşadığını gösteren 100.000 yıl öncesine dayanan fosiller dahi olduğunu dile getiriyorlar. Yani görebileceğiniz üzere köpeklerin kökeninin nereye dayandığına dair farklı farklı yanıtlar bulunuyor. Fakat çoğu kişinin fikir birliğine vardığı konulardan biri evcil köpeklerin Asya’da, özellikle de Çin çevresinde görülmeye başladıkları. Sonrasında da tüm dünyaya yayılıyorlar.

Evcilleştirme sürecinin nasıl olduğu ise bilinmiyor. Farklı türlerin tek bir süreç sonunda ortaya çıkıp çıkmadığı muallak. Bunun yanı sıra, evcilleştirme sürecinin dünyanın farklı yerlerinde birkaç kez tekrarlandığı düşünülüyor. Bu da günümüzde tanık olduğumuz üzere farklı farklı pek çok türün meydana gelmesine olanak sağlıyor.

Evcilleştirme Tarihi

Araştırmacılar evcilleştirme süreçlerine dair bir fikir birliğine varmış durumdalar. Köpeklerin zamanla insanlara daha da yakınlaştığı düşünülüyor. Bunun sonucunda da köpekler insanlarla bir arada yaşayabilmek için onlara uyum sağlamak zorunda kaldı.

Köpekler evcilleşmek için neden bu kadar çaba sarf ettiler? Bunun yanıtı oldukça basit. İnsanlarla birlikteyken daha rahat yemek bulabiliyorlardı. Bir liderin olduğu “sürüde” sevgi görmek her canlının arzu ettiği bir durumdur.

En eski evcilleştirilmiş köpek fosilleri Belçika’daki Goyet mağarasında bulunmuştur ve 31.700 sene öncesine dayanır. 2008 yılında da Rusya’da 14.000 yıl öncesine ait fosiller bulunmuştur.

İlk evcilleştirme sürecinin kurtlarla gerçekleştirildiği aşikar. İnsanlar kurtların köylere inmesini engelleyemedikleri ve kurtların yavruları da etrafta olduğu için böyle bir sürece mecbur kalınmış olabilir.

İnsanlar kısa zamanda uygun bir şekilde eğitildiklerinde hayvanların avlanma, koruma, otlatma gibi görevlerde oldukça yardımcı olduklarını gördüler. Zamanla farklı bir hayvan türü ortaya çıkmış oldu. Bu yeni tür daha barışçıl bir doğaya sahipti ve süreç içinde bugün beslediğimiz evcil köpeklere evrildiler.

Evcil Köpeklerin ve Kurtların Farkları

Soyları kurtlara dayanan köpek ırkı, onlara kıyasla %20 daha küçük bir kafa yapısına ve onların beynine oranla %10 daha küçük bir beyne sahiptirler.

Evcil köpeklerin kökeni

Öte yandan, köpekler yaşamlarını sürdürmek için daha az kaloriye ihtiyaç duyarlar. İnsanlarla birlikte yaşadıkları için büyük bir beyne ve gelişmiş çene kaslarına ihtiyaçları kalmamıştır.

İlginç farklardan biri de kurtların patilerinde ter bezleri olmamasıdır. Köpeklerin patilerinde ise bu bezler bulunmaktadır.

Evcil köpeklerin kuyrukları, tüyleri, patileri ve diğer vücut kısımları evrimsel olarak kurtlardan oldukça farklıdır. Bunun yanında pek çok benzerlik de olmasına rağmen yapabildikleri eylemler de farklılaşmaktadır.

Her insan çocukluğunda en az bir köpekle karşılaşmıştır. Belki kendi köpeğimiz vardır, belki komşumuz köpek sahibidir ya da sokakta bir köpeğe rastlamışızdır. Her durumda onlar daima etrafımızdadır. Bugünkü yazımızda da gördüğünüz üzere köpekler çok uzun zamandır aramızdalar. Umarız da hep bizimle birlikte olurlar!

İlgini çekebilir ...
Amerika’daki En Popüler Köpek Irkları
My AnimalsRead it in My Animals
Amerika’daki En Popüler Köpek Irkları

Son anket sonuçlarına göre, Amerika'daki en popüler köpek ırkları aşağıdaki gibidir. İlginç bir şekilde, bu listedeki çoğu köpek büyük ırklardandır.