Hayvan Pati Yastığı Hakkında İlginç Gerçekler

Ayakkabılarımıza benzer şekilde, hayvan patilerindeki yastıklar dış yaralanmalara karşı koruma görevi görür. Bu uzuvların bazı ilginç yönleri vardır.
Hayvan Pati Yastığı Hakkında İlginç Gerçekler

Son Güncelleme: 21 Ekim, 2020

İnsanlar ayakkabıları, ayaklarını korumanın bir yolu ve yürürken veya koşarken tutuş yaratmanın bir yolu olarak kullanırlar. Ancak ayak tabanlarımızda karton parçalarıyla mükemmel bir şekilde yürüyebildiğimiz için bu eşyaları kullanmamız daha çok rahatlık demektir. Buna karşılık, bir hayvanın hayatta kalması büyük ölçüde avını avlama veya avından kaçma yeteneklerine bağlıdır. Sonuç olarak, ayakkabılarımızdan daha verimli bir sisteme ihtiyaçları vardır. Ayrıca bir sisteme sahiptirler, çünkü pati yastığı birçok yönden evrimsel bir başarıdır.

Sırada, bu vücut bölümünün bazı özelliklerinden bahsedeceğiz. Muhtemelen bunu hiç düşünmemişsinizdir, ancak kesinlikle ilginizi çekecek birkaç benzersiz özelliğe sahipler.

pati veren köpek

Hayvan pati yastıklarının anatomisi

Yastıklar, hem ön hem de arka bacaklarda bir deri modifikasyonudur. Birçok evcil hayvan sahibi, ne kadar yumuşak olduklarını görmek için evcil hayvanlarının pati yastıklarına dokunmuştur.

Bunun nedeni, hayvanın ağırlığını hafifletme ve koşarken veya yürürken kemikleri darbelerden korumanın bir yolu olarak hizmet eden bağlayıcı bir bileşene sahip olmalarıdır. Bu koruma özellikle hayvanlar koşarken önemlidir çünkü bu daha fazla baskı uygular ve kemik ve kaslarda sakatlanmalara neden olabilir.

Ayrıca bu yastıkların bir hayvanın ayak parmaklarında veya falankslarda bulunduğunu da not etmeliyiz. Parmaklarımızda yastıklar olsaydı, aşağı yukarı parmaklarımızın ortasında olurdu. Bunun nedeni, yastıkları olan hayvanların parmaklarına basarak yürüyen hayvanlar olmasıdır, bu nedenle kendilerini tüm ayak yerine ayak parmaklarıyla desteklerler.

Dış tarafta, bu hayvanların çevreden gelecek çizikler veya sıyrıklar gibi hasarlara karşı koruyan değiştirilmiş bir epitelleri vardır. Bununla birlikte, bu doku yaralanmaya karşı tamamen dayanıklı değildir, bu nedenle sivri taş veya kayaların olduğu alanlarda evcil hayvanınızla yürümekten kaçınmanızı öneririz.

Ek olarak, çatlaklı veya oluklu pati desenleri, kavrama ve çekişi iyileştirmek için yüzeyle teması artırmaya hizmet eder. Bu, koşarken yaralanmaya neden olabilecek olası kaymayı önler, özellikle de bir avcıdan koşarken hayvanın düşmesini engeller.

İlginç gerçekler

Umarım bu noktada bu benzersiz özelliklerle zaten ilgileniyorsunuzdur:

  • Bunlar ısıyı dağıtmak için temel unsurlardır. Yastıklar, terleme yoluyla hayvanların vücut ısısını düşürmeye yarar. Bu nedenle, bir hayvan sıcak çarpması geçiriyorsa, pati yastıklarına nemli bezler uygulamanızı öneririz. Bölgenin önemli ölçüde vaskülarizasyonu, dışarıyla hızlı bir sıcaklık değişimine izin verir.
  • Pati yastıkları çok hassas alanlardır. Parmaklarımız gibi, bu yastıkların da onları dokunsal veya termal herhangi bir uyarana duyarlı hale getiren çok sayıda siniri vardır. Sonuç olarak, köpeğinizi yaz sıcağında sıcak asfalt üzerinde gezdirmemek en iyisidir.
  • Bu yastıklarda pigmentasyon vardır. Düşündüğünüzün aksine bu yastıklar renklidir. Bununla birlikte, sürtünme nedeniyle zamanla daha koyu bir ton alma eğilimindedirler. Yavru köpeklerde ve yavru kedilerde pati yastıkları neredeyse beyazdır.
pati kaldıran husky

Bu yapıların oldukça benzersiz olduğunu ve evcil hayvanların yanı sıra vahşi hayvanlarda da faydalı olduğunu görebilirsiniz.

Sonuç olarak, bu pati yastıklarını sık sık kontrol etmenizi ve bakımını yapmanızı öneririz. Bu, özellikle yürüyüşten sonra köpek sahiplerinin yapması gereken bir şeydir. Pati yastıklarının doğru bakımı ve temizliği, olası yaralanmaları önlemeye yardımcı olur.

İlgini çekebilir ...
Bir Kediye Pati Vermesini Öğretebilir Misiniz?
My AnimalsRead it in My Animals
Bir Kediye Pati Vermesini Öğretebilir Misiniz?

Çoğu insan kedilerin istenilen bir şeyi asla yapmadığını düşünmektedir. Fakat bu doğru mudur? Örneğin bir kediye pati vermesini öğretmek mümkün müdür?