Kedinizin Avlanma Tekniği

Kediler, tamamen evcilleşmemiş oldukları için avlanırlar. Kediler evcilleşmiş görünseler de aslında insanlarla birlikte yaşayıp onlardan faydalanmaya adapte olmuşlardır.
Kedinizin Avlanma Tekniği
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler, diğer tüm kedigiller gibi mükemmel avcılardır. Pek çok kedi sahibi, kedilerinin avlarını kovalama becerilerine şaşar. Kedilerin avlanma tekniği birbirlerinden farklılık gösterebilir. Peki siz kedinizin avlanma tekniğini biliyor musunuz?

Kediler Neden Hala Avlanıyorlar?

İnsanlarla birlikte uyum içinde yaşamayı öğrenmiş olsalar da, kediler hala tamamen evcilleşmiş hayvanlar değillerdir. Bazı uzmanlar, kedilerin kendi kendilerini evcilleştirdiğini düşünmektedir. Başka bir deyişle, kediler, bu yaşam tarzı onlar için daha rahat olduğundan, insanların onları evcilleştirmelerine izin verdi.

Tüm bu görüşleri bir yana bırakırsak, işin aslı, kediler hala vahşi kedilerinkilere benzer çeşitli davranış ve alışkanlıklara sahiptir. Buna en iyi örnek de avlanma içgüdüsüdür.

Çok rahat ve konforlu bir evde yaşasalar bile, neredeyse tüm kediler avlarını kovalamaya ve avlanma becerilerini göstermeye devam ederler. Bu, kedilerin vahşi atalarına dayanan, içgüdüsel bir ihtiyaçtır.

Kediler Vahşi Doğada Nasıl Avlanırlar?

Doğada, hayvanların avlarını yakalayıp yemek için farklı teknikler kullandığını görürüz. Kediler strateji konusunda uzmanlardır. Avlarına ulaşana kadar her adımı hesaplarlar. Bu sayede, enerji harcamalarını optimize edip, etkili bir saldırı yaparlar.

kedi ve fare

Aslanlar gibi bazı kedigiller gruplar halinde avlansa da, çoğu kedi yalnız yaşamayı tercih eder. Yani, tek başlarına avlanır ve sadece çiftleşmek için bir araya gelirler.

Kedinizin Avlanma Tekniği Hakkında Bilgi Edinin

Vahşi kedilerle kıyaslandığında boyları çok daha küçük olsa da, kedilerin de büyük bir avcı olmaya uygun fiziksel ve zihinsel özellikleri vardır. Vücutları buna çok uygundur: gelişmiş kaslar, esneklik, aşırı keskin hisler, güçlü pençeler ve kuvvetli bir çene.

Kedinizi bir süre izlerseniz, avının her hareketine ne kadar çok dikkat ettiğini görürsünüz. Bu av, camdan gördüğü bir kuş veya sinek bile olabilir. Bu sırada hisleri keskinleşir ve konsantrasyonu o kadar çok artar ki, bazen boşluğa bakıyormuş gibi görünebilir.

Ancak, işin aslı bu kedinizin avlanma tekniğinin en önemli bölümüdür: Avını avlamak için bir strateji oluşturmak. Saldırmadan önce yeterince bekledikten sonra aşırı dikkatli bir şekilde hareket eder. Hedefini avlamak için tüm gücünü ve esnekliğini kullanır.

Kedinizin Gizli Silahı

Rusya Moskova’daki A.N Severtsov Ekoloji ve Evrim Enstitüsündeki uzmanların yaptığı araştırmalara göre, kedilerin, avlanma verimliliklerini arttırmak için kullandıkları bir “gizli silahları” var. Bu güçlü silah, kedilerin idrarlarında gizli.

Normalde, bir kedi idrarının kokusunu alan bir fare, anında kaçar. Farelerin, kedi idrarında bulunan bir maddeye karşı aşırı hassas olan nöronları vardır.

avlanan kedi

Farenin sinir sistemi, bu tetiklenmeye anında tepki verir. Bu da stres hormonu seviyelerinin artmasına neden olur. Bu sayede, fare tepki verip kaçabilir ve avlanmaktan kurtulur.

Ancak, araştırmacılar, daha yavruyken kedi idrarına maruz kalan farelerin, büyüdüklerinde bu kokudan kaçmaya daha az eğimli olduklarını keşfettiler. Yani, bu fareler kedi idrarı ile karşılaştıklarında daha sakin davranıyorlar.

Bu yüzden, kedi avlanma tekniğinin bir parçası olarak, idrarını, fareye karşı üstünlük sağlayan “gizli bir silah” olarak kullanabilir.

Kediniz Eve Ölü Hayvanlar mı Getiriyor?

Pek çok kedi sahibi, kedilerinin onlara getirdiği “hediyeler” yüzünden şaşırmış olabilir. Kedilerin sahiplerine ölü hayvanlar getirmesi, aile/sürü psikolojisi ile bağlantılıdır.

Yetişkin kediler, özellikle de dişiler, yavrularına tek başlarına nasıl avlanacaklarını öğretirler. Yavrular kendileri avlanmaya hazır olana kadar, yetişkinler yavrulara yiyecek getirip besleyerek hayatta kalmalarını sağlarlar.

Kediler insanların iyi avcılar olmadığını ve eğer avlanmaları gerekirse bunu başaramayacaklarını düşünürler. Bu yüzden de, sevgilerini ve ilgilerini göstermek için bize kendi avlarını getirirler. Beslendiğimizden ve sağlıklı olduğumuzdan emin olmak isterler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.