Köpekler ve Kurtlar: Farklılıklar ve Benzerlikler

Köpekler ve kurtlar, iki ayrı tür olarak sınıflandırılmıştır: Canis Familiaris ve Canis Lupus. Bununla birlikte bilim insanları, diğer Canidae familyasının aksine köpekler ve kurtlar, kesinlikle üreyebildiği için her ikisinin de aslında Canis Lupus'un bir alt türü olduğunu düşünmeye başladı.
Köpekler ve Kurtlar: Farklılıklar ve Benzerlikler

Son Güncelleme: 11 Şubat, 2021

Daha önceki yazılarımızda köpeklerin kurtlardan nasıl evrimleştiği konusuna değinmiştik. Bununla birlikte, benzerliklerine ve hem köpeklerin hem de kurtların aynı cinse ait olmasına rağmen onlar, aslında iki ayrı türdür. Ya da öyleler mi?

İpucu, belki de aşağıdaki soruların içinde olabilir:

 • Neden kurtları değil de köpekleri evcilleştirdik?
 • Neden köpekler, avcı kurt içgüdüsüne sahip?

Bu makalemizde bu sorulara ve diğer birçok soruya cevap vermek istiyoruz. Bu yüzden köpeklerin ve kurtların belirli özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen okumaya devam edin.

Köpekler ve kurtlar gerçekten de farklı mı?

Köpekler ve kurtlar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar

Birçok farklılığa rağmen köpekler, genlerinde hala kurt-vari özellikleri bulundurur. Örneğin, kendilerine ait olanı savunma içgüdüleri vardır.

Bu iki cins arasında fiziksel açıdan gözle görülür şekilde farklılıklar olmasına rağmen tutumları ve davranışları hala oldukça benzerdir. Örnek verecek olursak birbirleriyle iletişim kurma biçimleri, tipik bir kurt davranışıdır.

Yarı vahşi köpeklerde benzerlikler, insanlarla daha az vakit harcadıkları için çok daha fazla belirgindir. Aslında yıllarca tek bir başına olan ve başkalarına bağlı olmadan yaşayan bir sokak hayvanı, kurtlara benzer jestlere ve tavırlara sahip olacaktır.

Birkaç bin yıl önce kurtlar, lezzetli artıklarımızı toplamak için insan kamplarının yanına taşındı. Sonraki evcilleştirme ve seçici üreme süreci, şu an bir köpek olarak bildiğimiz hayvana dönüştürene kadar kurtların davranışlarını yavaşça değiştirdi.

Bununla birlikte köpekler ve kurtlar, hala birlikte üreme yeteneğine sahip. Ayrıca iki hayvanın canlı yavrular üretebilmesinin sebebi, aynı cinsin üyeleri olmasıdır.

Aslında köpekler, son derece uyum sağlayabilen hayvanlardır. Bu yüzden evcilleştirilmiş olanlar, herhangi bir yeni çevreye oldukça başarılı bir şekilde uyum sağlar. Köpekler bu konuda o kadar başarılıdır ki, orijinal kurt atalarının oldukça dışına çıktılar.

Farklılıklar

Köpekler ve kurtlar arasındaki başlıca farklılıklar şunlardır:

 • Güven veya kuşku. Kurtlar, yakalanması zor hayvanlardır ve her şeye, özelliklere de insanlara karşı kuşkuyla yaklaşır. Bu durum, belki de içinde büyüdükleri tipik zor koşullardan kaynaklanıyor olabilir.
 • Sosyal yetenekler. Tam tersine köpekler, insan arkadaşlıklarını sever ve eski çağlardan beri bizimle özel bir ilişkiye sahiptir.
 • Bir köpeğin kafatası daha küçüktür ancak bunun sebebini kimse bilmemekte. Köpeklerin tam tersine kurtların göğüsleri ve kalçaları dar, bacakları uzun ve pençeleri ise büyüktür. Bu özellikler, onlara vahşi yaşamda yardımcı olabilir. Büyük pençeler, avlarının peşinde koştukları zaman uzun mesafede yüksek hızda koşabilmeleri içindir.
 • Kurtların sivri dişleri daha keskindir ve köpeklerin yeteneklerinden biri, güçlü çeneleriyle kemikleri kırabilme becerisi olmasına rağmen kurtların dişleri, köpeklerin dişlerine göre daha büyük ve daha güçlüdür. Yine de köpekler ile kurtlar, aynı sayıda dişe sahiptir.
 • Göz rengi. Bu, köpeklerin ve kurtların paylaşmadığı bir özelliktir. Köpeklerin gözleri, mavi ve kahverengi arasında değişir. Kurtların gözleri ise her zaman sarı veya amber rengi aralığındadır. Kurtların göz renginin asla kahverengi olmayacağını bir kenara not edin.
 • Kürkleri. Köpeklerin kürkü her renkte olabilir ancak kurtların kürkleri genellikle beyaz, siyah, gri veya kahverengi gibi nötr tonlardır. Bunun sebebi, hayatta kalabilmeleri için gerekli olan kamuflaj yeteneğidir.
 • Kuyruklar. Bir kurdun kuyruğu, bir köpeğin kuyruğuna göre daha düzdür.
 • Aynı zamanda kurt pençelerinde iki tane ekstra büyük ön ayak parmak bulunur. Bunlar, yüzmek ve karda yürümek için perdelidir.
 • Sindirimleri. Bilim insanları, köpeklerin omnivor olduğunu ve karbonhidratları sindirebildiğini çeşitli testlerle keşfettiler. Kurtlar ise %100 etoburdur.

Benzerlikler

Kurtlar ve köpekler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar

Köpekler ve kurtlar arasındaki benzerlikler şunlardır:

 • Her iki cins de Canidae familyasından gelir. Sibirya kurdu gibi bazı türler yapmasa da bu iki hayvan uluyabilir, hırıldayabilir ve havlayabilir.
 • Her iki tür de yiyecekleri, özellikle de artıkları saklar. Bununla birlikte bir kural olarak kurtlar, nadiren herhangi bir artık bırakır.
 • Koku, görüş ve duyma duyuları. Her iki hayvanda akut duyulara sahiptir ve karanlıkta net bir şekilde görebilir.
 • Hem köpekler hem kurtlar bir sürüye aittir. Onların, sorumlu olan bir kimseyle olmaya ihtiyacı vardır. Hangi tür memeli olduğu hiç fark etmez.
 • Kulaklar, kuyruk ve gözler gibi vücut bölümleri ve aynı zamanda koku alma sinyalleri aracılığıyla diğer hayvanlarla iletişim kurma yeteneğine sahiptir.

Köpekler ve kurtlar: bizim sonucumuz

Tüm bunlara rağmen Alman Çobanı gibi, kurt atalarıyla fiziksel açıdan açıkça benzer olan cinsler de var.

Pek çok insan, kurtların köpeklere nasıl dönüştüğünü merak ediyor. Kurtlar, köpeklere evrildi çünkü eski zamandaki insanlar, kamp alanlarını korumak ve ayrıca çobanlık gibi görevlerde kendilerine yardımcı olmaları açısından kurtları evcilleştirmeye çalıştılar.

Ve böylece köpekler ortaya çıktı. Ya da belki de onlar sadece kurt-köpekler miydi? Bu, birbirimize yakınlaştığımız ve şu anda sahip olduğumuz ilişkiyi geliştirdiğimiz için insanlarla türler arası bir dostluğun başlangıcıydı.

Köpekler, ailemizin bir üyesi ve her şeyin ötesinde bizi ve sahip olduklarımızı koruyor. Bu durum, kurtlarla birlikte başaramayacağımız bir şey; ki bu da kurtların oldukları gibi kalmaya devam etmesinin ana sebebi.

Öyleyse bu iki hayvan arasındaki asıl fark; köpeklerin, bize ve ihtiyaçlarımıza karşı daha fazla itaatkar ve uyumlu davranan kurtlar olmasıdır. Buna karşılık kurt olarak kalan kurtlar, özerkliklerine ve bağımsızlıklarına lezzetli bir bedava yemekten veya şöminemizin yakınındaki bir yerden çok daha fazla değer veren isyancılardır.

This might interest you...
Kurtlara Benzeyen Köpek Irkları
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kurtlara Benzeyen Köpek Irkları

Bütün köpekler kurt soyundan gelir ve atalarının görünümünü koruyan bazı ırklar vardır. Bu yazımızda hangi köpeklerin kurtlara benzediğini öğrenebi...