Black and Tan Coonhound: Mükemmel Bir Avcı

29 Haziran 2021
Bugün size sadece harika bir avcı olmakla kalmayıp aynı zamanda harika bir evcil hayvan da olan güzel bir Amerikan ırkından bahsetmek istiyoruz. Black and Tan Coonhound'u keşfetmek için okumaya devam edin.

Black and Tan Coonhound, var olan altı coonhound türünden biridir. Tazı grubuna ait olan bu cins, genellikle avlanmak için kullanılır. Bu güzel hayvan hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu yazımızda size her şeyi anlatacağız.

Bu özel köpeğin üremesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki farklı ekosistemlere direnebilecek çalışan bir köpek yaratmayı amaçladı. Bu nedenle, fiziksel özellikleri sert hava koşullarının üstesinden gelmesine yardımcı olur. Bu güçlü ve güzel hayvana daha yakından bakalım.

Black and Tan Coonhound hakkında bilmeniz gereken her şey

Menşei

Kökeni belirlemek için yapılan araştırmalara göre, en eski atası, Normandiya’dan 6. yüzyıla kadar uzanan bir tür olan Talbot’tur. En yakın atası Amerikan Foxhound’dur. Bununla birlikte, bu cins söz konusu olduğunda, gelişimi hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Aynı şekilde, American Foxhound ile Black and Tan Coonhound arasındaki görünüş benzerliği yadsınamaz.

Ancak açık olan şu ki, bu tazı güney Appalachianlardan geliyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada arasında bulunan bu sıradağlarda, insanlar bu köpekleri gelincik ve rakun avlamak için kullandılar. Ancak kısa süre sonra ne kadar yetenekli oldukları anlaşıldı ve  daha büyük görevler için kullanılmaya başlandılar.

Tamamen Amerika Birleşik Devletleri’nden geldiği düşünülen birkaç ırk vardır ve Black and Tan Coonhound onlardan biri. Aslında, anlatılara göre George Washington da onlardan dört taneye sahipti. Bu yüzden onlar, 1900 yılında tanınan ilk tazılardan biri.

koşan Black and Tan Coonhound köpek
Kaynak: Bryce Bradford

Black And Tan Coonhound’un genel özellikleri

  • Bu köpeklerin yoğun ama kısa tüyleri vardır ve bu tüyler yumuşaktır. Tipik olarak, bir Rottweiler’ınkine benzer koyu kırmızımsı noktalara sahiptirler.
  • Vücutları her zaman boy ve uzunluk bakımından orantılıdır ve ikisi arasında bir denge sağlar.
  • Black and Tan Coonhound’un başı uzundur ve burnu kafatasının üst çizgisine paraleldir. Kulakları göz hizasında uzun, sarkık ve buruşuktur. Ancak yüzlerine gelince safkan olarak kabul edilmeleri için tek bir kırışıklarının dahi olmaması gerekir.
  • Uzunluk ile ilgili olarak, erkekler baştan kuyruğa kadar 63 ila 67 cm arasındadır. Dişilerse, 58 ila 63 cm uzunluğundadırlar. Sırtları her zaman düz bir yatay çizgi oluşturmalıdır.
  • Black and Tan Coonhound’un bacakları her zaman düz olmalıdır. Dahası, her zaman hayvanın vücudunun geri kalanının orantılı olmalıdır. Son olarak, güçlü, kalın kemiklerle görünüşte kaslı olmalıdırlar.
  • Kuyrukları uzundur ve esnek bir görünüme sahiptir. Her zaman en ufak bir eğri olmadan dik açı oluştururlar.
  • Black and Tan Coonhound olarak kabul edilmek için kürklerinin %15’ten fazla bakır rengi içermemesi gerekir. Ayrıca göğüslerinde veya bacaklarında beyaz noktalar olmamalıdır.

Karakteri ve mizacı

Black and Tan Coonhound, inanılmaz koku alma duyusu nedeniyle doğuştan gelen bir izleme içgüdüsüne sahiptir. Özellikle hızlı bir köpek olmadığı doğrudur. Bununla birlikte, işinde ona yardımcı olan fiziksel yeteneklere ve mükemmel çevikliğe sahiptir. Kalın ve yağlı olması onu çevredeki kir ve pürüzlerden koruyabildiği için tüyleri de avantajlıdır. Aynı şekilde kürkleri onları diğer hayvanların saldırılarından bile korur.

Back and Tan Coonhound’lar aktif ve çok bağımsızdır. Ancak aynı zamanda kendilerine sadıktırlar. Sinirli olmadıkları için çocuklarla olmaları sorun olmayacaktır. Dahası, özellikle evinizi korumaya gelince, harika evcil hayvanlar olurlar.

Blacj and Tan Coonhound’lara nasıl bakılır

Bu cins kulak enfeksiyonlarından muzdarip olabilir. Bunun nedeni, kulak şekillerinin deliklerin uygun şekilde havalandırılmasına izin vermeyen şekilde olmasıdır. Bu nedenle evcil hayvanınızın kulaklarını sık sık kontrol etmeniz ve gerektiğinde temizlemeniz önemlidir.

Konu onların gözüne geldiğinde de aynısını yapmalısın. Enfeksiyonlara ve görme sorunlarına yatkın olabilirler.

Kalça displazisi, bu hayvanlar yaşlandıkça yaygın bir sorundur. Bununla birlikte, iyi bir doz düzenli egzersiz bu rahatsızlığı önlemeye yardımcı olabilir.

Black and Tan Coonhound, kendi zamanına ve alanına sahip olabileceği geniş bir alanda yaşıyorsanız ideal bir evcil hayvandır. Peki, onu bir evcil hayvan olarak seveceğinizi düşünüyor musunuz?

Görüntülerin kaynağı: Adam Salsman ve Bryce Bradford