Çalışan Köpek Irkları - Sadık ve Çalışkan

Çalışan köpek ırkları sadece evcil hayvanlar değildir, aynı zamanda insan arkadaşlarına yardımcı olmak ve/veya eğlendirmek için bazı görevleri öğrenir ve gerçekleştirirler.
Çalışan Köpek Irkları - Sadık ve Çalışkan

Son Güncelleme: 05 Haziran, 2021

Çalışan köpek ırkları, belirli görevleri yerine getirmeyi öğrenen eğitimli köpeklerdir ve bu makalede onlardan bahsedeceğiz.

Çalışan köpek ırklarının işleri nelerdir?

Onlara çalışan köpekler dememiz, araç kullanabilecekleri ve pizza dağıtabilecekleri anlamına gelmez. Kendilerine verilen görev türleri kişiliklerine, mizaçlarına ve fiziksel özelliklerine uygundur. Bu köpekler çok özel görevleri yerine getirmek için eğitim alırlar ve en sık görülenleri şunlardır:

  • Polis. Polis ekipleri onları “üye” olarak kabul etmeden önce özel olarak eğitilmelidir. Görevleri, polisleri korumak, suçluları kovalamak ve gözaltına almak, insanları aramak için nesneleri koklamak ve doğal afetlerde insanları kurtarmak vb.
  • Tespit etme. Olağanüstü koku alma duyuları sayesinde bazı köpek ırkları, yasa dışı uyuşturucuları, patlayıcıları, dışkı örneklerini, kadavraları ve kan ve saç örneklerini koklama ve tanımlamada diğerlerinden daha iyidir. Bir kişinin kanser olduğunu veya kan şekeri seviyelerinin ne zaman önemli ölçüde değiştiğini söyleyebilen köpekler bile vardır.
  • Zooterapi. Onlar artık hastanelerde ve sağlık merkezlerinde giderek daha fazla yer almaktadır. Bu hayvanlar kanser ve diğer ölümcül hastalıkları olan hastalarla birlikte olmak üzere eğitilmiş ve sertifikalandırılmıştır. Aynı zamanda otizmli çocukların ve bipolar bozukluğu ve diğer depresyon biçimleri olan kişilerin harika arkadaşlarıdır.
  • Otlama. Bu köpekler, sığırları ve koyunları tarlalarda otlayabilmeleri için bir yerden başka bir yere sürmekten sorumludur. Doğuştan gelen çobanlık yeteneklerinin mükemmelleştirilmesi için eğitim almaları gerekir.
  • Servis köpeği. Bu çalışan köpekler, özellikle kör insanlar gibi engelli insanlara yardım etmeyi öğrenir. Birçok ülkede hizmet köpekleri mesai saatleri içinde tren, otobüs, market, banka vb. halka açık yerlere girebilir.

Altı çalışan köpek ırkı

İş tanımı, köpeklerin türüne ve bireysel özelliklerine bağlıdır. İşte en yaygın çalışan köpek ırklarından altı tanesi:

1. Alaska Malamutu

Bu köpek hızlı ve güçlüdür ve genellikle aynı cinsten gruplar halinde kızak çekerler. Yorulmadan veya durmadan yaklaşık 60 km boyunca 20kglik bir yükü çekebilirler. Alaska Malamutu, aşırı hava koşullarına dayanmalarına yardımcı olan kalın bir örtüye sahiptir. Dünyanın bazı bölgelerinde onlardan “Kuzey Kutbu’nun lokomotifi” olarak söz ederler.

2. Bernese Dağ Köpeği

Hayvanın sürekli aktivite ihtiyacı nedeniyle insanlar bu köpekleri çeşitli görevler için kullanırlar. Örneğin Bernese Dağ köpekleri, arama kurtarma gibi her türlü dağ faaliyetinde yardımcı olur ve aynı zamanda koyun sürülerinin tarlada güvende kalmasına da yardımcı olurlar. Kızak çekmede bile harikalar!

3. Dobermanlar çalışkan bir köpek ırkıdır

Bu köpeklerin şiddet konusunda haksız bir ünü var, ancak şiddet uygulayan bir cins değiller. Haberlerde duyduğunuz birkaç vaka, aldıkları kötü eğitimin sonucu. Onlar, fiziksel güçleri ve dengeli karakterleri nedeniyle en çok sevilen kolluk kuvvet güçlerinden biridir.

4. Büyük İsviçre Dağ Köpeği

Bu sağlam köpek, sağlamlıkları nedeniyle 2. Dünya Savaşı’nda yük ve çekiş hayvanı olarak kullanılmıştır. Ancak antik çağlardan beri Yunanlılar, Fenikeliler ve Romalılarla birlikte “savaş köpekleri” olarak çalışmışlardır. Çoban köpeği olarak oldukça yeteneklilerdir.

5. Saint Bernard’lar en iyi çalışan köpek ırklarından biridir

saint bernard cinsi köpek

Çalışan bir köpek düşündüğümüzde, bu nazik dev kesinlikle aklımıza ilk gelenlerden biridir. Boynunda süper sevimli bir fıçı asılı olan yorulmak bilmeyen bir hayvan olan bu köpeğin popülaritesi, İsviçre’deki Great St Bernard Hospice (dolayısıyla adı) rahipleri onları karda kaybolan yolcuları kurtarmak için kullandıklarında ortaya çıkmıştır.

6. Border Collie

Bu bir çoban ırkıdır ve buna ek olarak, çoğu insan onları dünyanın en zeki köpekleri olarak kabul eder. (Muhtemelen Lassie yüzünden.) Onlar harika çoban köpekleridir, aslında onlarla çalışan insanlar koyunları sadece onlara bakarak kontrol edebileceklerini söylüyorlar. Onuncu yüzyıldan beri, özellikle de sürülere yorulmak bilmeyen yardımları sayesinde kırsaldaki çiftçilerin en iyi arkadaşlarından biri oldular. İlginizi çekebilir ...

Çalışan Köpekler: 5 İş ve Özellikleri
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Çalışan Köpekler: 5 İş ve Özellikleri

Bugünkü yazımızda, çalışan köpekler ve yaptıkları bazı iş örneklerine göz atmak istiyoruz. Bu sadık hayvanlar daima bize yardım etmek ister.