Rottweiler Köpeklerinin Kişiliği ve Huyları

Rottweiler hem huy hem kişilik açısından çok iyi bir köpektir. Dinç, kaslı, dinamik ve güçlülerdir. Orta ve büyük boyutları ve çok güçlü görünüşleri ile Rottweiler köpekleri aynı anda hem saygı hem de hayranlık uyandırırlar.
Rottweiler Köpeklerinin Kişiliği ve Huyları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Rottweiler köpeklerinin kişiliği ve huylarına aşina olmayan kişilerin onlardan korkması gayet olası ve yaygın bir durum. Sadece duruşları bile saygı duyulması gerektiğini gösteriyor çünkü gerçekten de güçlü bir köpek.

Bu köpeğin kökenleri Alman Rottweil kasabasına dayanır. Yani Rottweiler ismi aslında oralı olan birisini ima eder. Bu güçlü hayvanların tarihi çıkışları çok geriye, hatta Roma İmparatorluğu dönemine kadar gider. O zamanlar şimdiki köpeklerin ataları koruma ve çoban köpekleri olarak kullanılıyordu.

Romalılar, Rottweil bölgesine vardıklarında kendi köpekleri oranın yerli köpekleri ile çiftleştiler. Bu karışımın bir sonucu olarak, şimdilerde “kasap köpeği Rottweil” olarak bildiğimiz cins ortaya çıktı.

Rottweiler’ların fiziksel özellikleri

Çayırda duran iki rottweiler

Rottweiler’ların kafası büyük ve geniştir. Burnu kare ve kulakları orta boyuttadır. Kulakları aynı zamanda sarkık ve üçgendir. Kuyrukları konusunda birçok farklı fikir mevcut. Hayvanların hala hissiz varlıklar olduğunu düşünen eski kafalılar kuyruğun kesilmesi taraftarı. Aynı zamanda gerçekten hayvansever ve aktivist olanlar da bu kuyruğun doğduklarında nasılsa öyle bırakılması gerektiğini düşünmekte.

Bu cinsin tüylerinin iki katmanı vardır:

  • Orta uzunluktaki, sert ve katı dış katman.
  • İçteki kabarık katman.

Çoğunlukla siyah olsalar da göğüslerinde, burunlarında, yanaklarında, boğazlarında, vs. kahverengi/kırmızı benekler bulunur.

Rottweiler köpeklerinin kişiliği

Filmler ve bazı izole kaza ve bölümler sebebiyle bu cins birkaç on yıl önce damgalanmış bir durumda. Bununla beraber gerçekte bu muhteşem bir köpek cinsidir. Kötü davranışları genellikle onları düzgün bir şekilde eğitmeyi başaramayan sorumluluk sahibi olamamış, vicdansız insanların sonucudur.

Aslında bir Rottweiler’ın kişiliği ve özellikleri arasında: oldukça kibar, uysal, sakin, cesur, güvenilir ve ailelerine karşı çok sadık olmaları vardır. Diğer her köpekte olduğu gibi, her birinin kendi kimlik işaretleri ve kendi karakterleri olacaktır.

Rottweiler’ın kişiliği esnek, duygusal olarak sabittir ve her türlü aktiviteye güzelce adapte olur. Bu cins biraz antrenman ile beraber ailenizi korumak için çok uygundur. Ayrıca uysal doğalarından ötürü polis köpeği, terapi köpeği ve yardım köpeği gibi mesleklere de uygunlar. Kişilikleri ve özellikleri sayesinde arama kurtarma görevleri için de çok müsaitler.

Yukarıdakilere ek olarak, Rottweiler’lar köpek sporları ve uysallık yarışmalarında da iyi sonuçlar alırlar. Bu köpekler, eğitimlerinin kolaylığı ile öne çıkar çünkü yeni şeyler öğrenme kapasiteleri çok yüksektir. Dahası, yukarıda bahsettiğimiz gibi esnek ve duygusal olarak stabil olmasının yanı sıra bu güçlü ve dinç bir hayvandır.

Bir yavruyu eğitmek

Sahiplendiğiniz köpeklerin her birini daha yavruyken sosyalleştirmeye odaklanmalısınız. Bu onların her türlü ortamda diğer hayvanlarla etkileşime geçmesine izin vermek demektir.

Bu onların hayatında çok önemli bir dönemdir. Eğer düzgünce sosyalleşmezlerse gelecekte tepki vermeye yatkın, korkak ve güven duygusu olmayan hayvanlar haline gelirler, kimse onları etrafında istemez ve sizin de hayatınızı çok zorlaştırırlar.

Sosyalleşmeyi öğrenirken Rottweiler’lar her türlü insanla aynı anda aynı ortamda bulunabilir ve kimseye herhangi bir tehlike teşkil etmeyerek her türlü ortamda durabilir.

Rottweiler tehlikeli bir köpek cinsi DEĞİL

Haberlerde sıklıkla Rottweiler’larla alakalı nasıl haberler görüyorsunuz? İşte bunlar düzgünce sosyalleştirilmeyen köpekler yüzünden ortaya çıkar. Hepsi olmasa da bu köpeklerin birçoğu sıklıkla şiddet, ihmal ve her türlü istismarın hedefi olurlar.

Ve tabi ki bunun sonucu da hayvanda davranışsal sıkıntılar olarak kendini gösterir. Ayrıca bunun yanı sıra ciddi bir kazaya sebebiyet verme şansları da artar.

Köpek sahiplenen birisi olarak köpeğe saygı duymalı ve onun özgür olmalarına izin vermelisiniz. Sadece kendi iyiliğiniz değil toplumun da sıhhati için. Onu düzgünce ve sorumluluk sahibi biri gibi eğitmelisiniz. Ancak bu şekilde sosyal, sakin ve ilgi seven harika bir dostunuz olabilir.

Rottweiler yetiştirmek için ipuçları

Yavru rottweiler

Köpekler sosyal yaratıklardır ve bu yüzden onlarla bolca zaman geçirmeniz gerekir. Eğer sürekli yalnız kalırlarsa mutlu olamazlar. Ve tabi siz de aynı şekilde, çünkü muhtemelen en başta köpek sahiplenirken bu sebepten dolayı bunu yaptınız.

Konu bir köpeği eğitmek olduğunda bunu her zaman olumlu pekiştirme kullanarak yapmalısınız. Örneğin, piyasadaki bazı tasmalar gibi ürünler ve eşyalar asla bu iş için uygun değildir. 

Dahası, günde iki ya da üç kere yürüyüşe çıkmaları gerekir. Bu yürüyüşler sırasında arada bir serbest kalmalarına izin verebilirsiniz, özellikle de stres işaretleri gösteriyorlarsa. Ve son olarak, koşturup kovalamak istedikleri her şeyi koklamaları için onlara bolca şans verin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.